Black Lives Matter
V posledních měsících se jako mor šíří poklekání před nejrůznějšími sportovními událostmi. A protože se blíží letní olympiáda, čekalo se na to, jak rozhodne mezinárodní olympijský výbor. Pravidlo 50 olympijské charty totiž zakazuje provádět jakoukoli rasovou, náboženskou nebo i politickou propagandu v dějišti konání. Zahrnuje to tedy i stadiony, stupně vítězů ale i olympijskou vesničku.
MOV zasedal právě proto, aby rozhodl o prodloužení nebo zrušení tohoto pravidla. Tlak na zrušení byl velký, právě díky kampani Black Lives Matter. I většina samotných účastníků her byla proti těmto gestům. Otázkou zatím zůstává, jak to bude s případnou pokutou, respektive postihem. To bychom se ale měli dozvědět velmi brzy. Jisté ale je, že tresty budou při porušení padat.

Na Olympiádě se nesmí poklekat | zdroj: isport.blesk.cz
Zaťaté pěsti nejsou novinkou
Už při konání her v Mexiku provedli podobnou propagandu běžci z USA – Tomie Smith a John Carlos. Ti právě na stupních vítězů zvedly pěst v černé rukavici. Tehdy se jednalo o podporu hnutí Black Power. Trest byl pro sportovce krutý. Oba byli vyloučeni z týmu USA, a tak pro ně olympiáda končila předčasně.
V rámci těchto her to ale nebylo jediné gesto. O další se totiž postarala Československá sportovkyně, gymnastka Věra Čáslavská. Ta totiž sklonila hlavu v době, kdy začala hrát sovětská hymna. Olympiáda v Mexiku se totiž konala krátce poté, co do tehdejšího Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy. Toto gesto nebylo nějak trestané.

Tomie Smith a John Carlos na dobovém snímku | zdroj: edition.cnn.com