Stručné informace Tour de France 2022
Letos se pojede již 109. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu a diváci se rozhodně mají na co těšit. První zvláštností je, že se bude začínat v Dánsku, v jeho hlavním městě Kodani se odjede úvodní prolog a poté z něj jezdci vyrazí i do následující etapy. V Dánsku stráví peloton první tři dny závodu a kromě časovky se očekává, že budou vidět zejména spurtéři. To je již na Tour nepsanou tradicí několik let, tedy že úvodní týden patří sprinterům a do hor, kde se rozhoduje o celkovém pořadí, vyrazí závodníci až od druhého týdne.
Kromě Dánska navštíví karavana také Belgii, Švýcarsko a pochopitelně Francii, kde se bude odehrávat největší část závodu. Samotné Tour začíná 1. července a po jednadvaceti etapách a třech volných dnes skončí tradičně v Paříži 24. července. Během této pouti najedou cyklisté přes 3 300 kilometrů. Pozici loňského šampiona pak bude obhajovat mladý Slovinec Tadej Pogačar, který však bude muset čelit velkému tlaku konkurence. O napínavost Tour se letos postarají pochopitelně především horské etapy, zvláště pak, když na peloton čeká hned pět horských dojezdů. Do programu Tour se vrací například velikáni jako Hautacam či Alpe d’Huez.
Profil závodu Tour de France 2022
Jak již bylo řečeno v úvodu, první týden je rozehřívací a na závodníky čekají rovinaté či jen mírně zvlněné etapy. Do hor se vjedu až od druhého týdne, kdy začne pořádná práce i pro jezdce na celkové pořadí. Hned v sedmé etapě se končí na vrcholu Planiny krásných dívek, bude to také první horský dojezd v letošním ročníku. Následují další dvě kopcovité a horské etapy. Ve dvanácté etapě se bude končit na legendárním Alpe d’Huez, které má v historii Tour de France své nezaměnitelné místo. Na přelomu druhého a třetího týdne si pak cyklisté trochu odpočinou, na programu jsou mírně zvlněné či rovinaté etapy, které jsou ještě doplněny volným dnem, jenž bude před vstupem do závěrečného týdne rozhodně potřeba.
V posledním týdnu totiž na peloton čekají hned tři horské etapy za sebou a byť svojí délkou nevypadají nikterak hrozivě, sedmnáctá a osmnáctá etapa má 130 respektive 143 kilometrů, co do profilu se jedná o vrchol celého itineráře. Zmiňovaná osmnáctá etapa končí na dalším slavném kopci Hautacam. Staronovou věcí v letošním programu je pak časovka v předposlední den závodu. Ta bude dlouhá čtyřicet kilometrů a pokud budou po horských etapách mezi jezdci malé rozestupy, může ještě zamíchat závěrečným pořadím. Poslední etapa je pak již tradičně pouze vyjížďka a oslava vítězů, která končí v Paříži. Zde se již s největší pravděpodobností celkové pořadí na předních příčkách měnit nebude.
Favorité Tour de France 2022
Za všeobecného favorita je považován obhájce loňského triumfu Tadej Pogačar. Konkurovat by mu měli hned dva jezdci z týmu Jumbo, konkrétně Primož Roglič a Jonas Vingegaard. A souboj to bude jistě zajímavý. Zatímco Pogačar má za sebou pouze průměrnou sílu v podobě vlastního týmu, jak jsme například viděli na loňské Tour, kdy byl Pogačar po většinu času v horách bez pomoci svých domestiků, tým Jumbo je letos opět velmi silný. To potvrdil i na generálce před Tour, když si podmanil další francouzský podnik Dauphiné. Jumbo navíc letos vyráží do závodu s dvěma lídry, právě Rogličem a Vingegaardem. Druhý jmenovaný skončil v loňském ročníku na druhém místě právě za Pogačarem a letos vypadá opět velmi silný.
Klín mezi nejvíce sledované cyklisty by však jistě rádi zarazili i jiní závodníci. Velké ambice má například Geraint Thomas, vítěz Tour z roku 2018, který má v zádech silnou sestavu týmu Ineos. Vidět by mohl být také lídr stáje Bora Alexandr Vlasov, který sice musel vinou pozitivního testu odstoupit ze Závodu kolem Švýcarska, nic to však nemění na tom, že na Tour se rozhodně představí a ve skvělé formě.
Češi na Tour de France 2022
Stejně jako v předchozích dvou sezonách se ani letos na nejslavnějším cyklistickém závodě světa žádný Čech nepředstaví. Největším želízkem v ohni pro celkové pořadí je momentálně Jan Hirt, který se však představil na první Grand Tour letošního roku italském Giru a do Francie neodcestoval. Ani letos tak jistě nebude překonáno nejlepším umístění českého cyklisty na Tour de France, kterého dosáhl v roce 2013 Roman Kreuziger, když skončil na pátém místě. Váhu jeho výkonu navíc dodává fakt, že v onom roce jel jako superdomestik Alberto Contadorovi, na kterého musel v některých částech závodu čekat a ztratil cenné vteřiny.
