Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Lyže

ČESKÝ SKOK NA LYŽÍCH NA DNĚ: POVOLÁVÁ NÁBORÁŘE A ZNOVU PSYCHOLOGA

Psal se 6. leden 1971 (ano, přesně před padesáti lety) a v Innsbrucku se konal předposlední závod slavného Turné čtyř můstků. Olympijský vítěz z roku 1968 z francouzského Grenoble Jiří Raška do něj vstupoval se ztrátou jedenácti bodů na norského reprezentanta Ingolfa Morka. Na bergiselském můstku však závod Raškovi natolik vyšel, že se dostal v celkovém pořadí do vedení o 9,4 bodu právě před Nora, který při nejdelším skoku dne upadl. A nejen druhému Jiřímu Raškovi závod vyšel, na první pozici stanul Zbyněk Hubač a třetí skončil Rudolf Höhnl. Skvělý úspěch tehdejších československých reprezentantů podtrhli ještě další skokané na 5., 9., 21. a 28. místě.

Problémy českých skokanů
Vítězem Turné čtyř můstků se stal Polák Kamil Stoch Zdroj: zdf.de

Celkem se na body dostalo hned sedm našich závodníků. Krásná vzpomínka, viďte? Ještě dodám, že Raška celé Turné vyhrál, Hubač byl třetí a Höhnl pátý. A současný stav českého skoku na lyžích. Sedm našich skokanů v nejlepší třicítce již jistě nikdy neuvidíme, ale pravidelné bodování alespoň dvou závodníků by mělo být cílem všech zainteresovaných v českém skoku. Situace se má ale v dnešní době tak, že jsme do slavného Turné vyslali trojici Koudelka, Kožíšek, Polášek, načež výsledkem bylo pouhých pět postupů z kvalifikace a následný vždy prohraný k.o. souboj v prvním kole. Nutno dodat, že česká stálice a tahoun českého týmu posledních let Roman Koudelka závodil jen první polovinu Turné, neboť se po zranění jeho koleno stále ještě nedoléčilo.

Výsledky na Turné čtyř můstků byly pro českou reprezentaci opravdu strašidelné, ale o mnoho lepší to nebylo ani před ním v „normálních“ závodech Světového poháru či na mistrovství světa. Od začátku sezóny Česká republika získala do pořadí národů jen šest bodů zásluhou Viktora Poláška (4) a Čestmíra Kožíška (2). Horšími skokany jsou letos jen Američané (3) a Bulhaři (2) s jedním jediným závodníkem Vladimírem Zografskim, a naopak lepšími i Estonci s jedním borcem a Italové se dvěma.

V čem je ale problém? Co se stalo za těch padesát let, kdy jsme měli takřka nejlepší skokany světa? Důvodů je hned několik, ale mezi ty nejzásadnější patří: (ne)možnost skákat v Česku, malé množství skokanů a poměry v českém skoku. Světová chlouba, jeden z pěti mamutích můstků na světě. Nemluvím o ničem jiném než o leteckém můstku v Harrachově na Čerťáku. V březnu 2014 se zde skákalo naposledy (letos proběhly nečekaně menší závody na malém můstku), přičemž se jednalo dokonce o mistrovství světa v letech. Co se od té doby s můstkem stalo? Zchátral a hrozí jeho zřícení. Peníze by se na harrachovský areál pravděpodobně našly, ale stěžejním problémem jsou pozemkové spory. Samotné můstky vlastní obecně prospěšná společnost Klasický areál Harrachov, za kterou stojí i Český olympijský výbor spolu se Svazem lyžařů. Jenže pozemky pod můstky patří státu. A pokud je sportovní svazy nezískají, můstky budou chátrat dál. Takže kdo brání rekonstrukci? Samotný stát, respektive Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který se k pronájmu či prodeji pozemků příliš nemá.

Na mamutím můstku se mimo závody skákat nesmí, proto jsem ho možná jmenoval trochu zbytečně, avšak myslím, že není na škodu napsat něco o stavu jednoho z nejznámějších můstků světa. Nyní ale k tomu hlavnímu, a to kde čeští skokané skáčou. V létě se česká reprezentace připravuje na takzvané umělé hmotě na můstcích v Liberci (můstky o velikosti K120 a K90), ve Frenštátu (K95), v Harrachově (K90) a popřípadě v Lomnici nad Popelkou (K70). To až takový problém není, můstků je dostatek řekli byste, ale problémem je, kde skáčou v zimě na sněhu. Možností moc není. Ve Frenštátě se na sněhu neskáče, údajně nelze v zimě připravit. V Lomnici skákat lze, ale můstek je dost malý (závody se skáčou převážně na K120). V Harrachově by skákat mohli, ale K90 se zasněžuje až jako poslední a až letos po dlouhých třech letech a po potřebné rekonstrukci se konečně skákalo. Největším bizárem jsou můstky v Liberci na Ještědu. Zde by se skákat dalo, můstky byly kvůli „slavnému prodělečnému mistrovství světa“  udělané nové, avšak slovenská společnost Tatra Mountain Resorts, která areál získala, sdělila, že můstky upravovat nebude, neboť je to prý příliš nákladné a od skokanů by požadovala za jejich používání nekřesťanské peníze.

Kde tedy skokané přes zimu skáčou? V Česku v posledních třech letech opravdu nikde. Jedinou možností bylo vycestování do sousedních zemí (Rakouska, Německa a Polska). Naším domácím můstkem byl vlastně Klingenthal, pár kilometrů od Kraslic na Sokolovsku! Všechny „normální“ týmy si po závodním víkendu skočí několik tréninkových skoků na domácí půdě a vyladí formu na další závod. Češi takovou možnost nemají a jedou takříkajíc od závodu k závodu. Bez možnosti tréninkového skoku. To je první důvod, proč klesly skoky na samotné dno.

Česká republika a Československo kdysi bývaly skokanskou velmocí a jiné státy od Norska přes Rakousko se našeho výběru bály. Měli jsme velké zázemí, můstky byly všude po republice a skokanů bylo dostatek. Sport byl mediálně populární a naši otcové, dědové nebo i my sami jsme hltali zprávy o Raškovi, Motejlkovi, Kodejškovi, Plocovi, Parmovi, Sakalovi či v blízké minulosti o Jandovi. Nyní taková doba není. Skokanů je u nás jako šafránu. Na norském šampionátu se pravidelně sejde přes sedmdesát skokanů v kategorii dospělých, na japonském mládežnickém závodě jich je jich přes sto. A kolik je skokanů v ČR? Vyjmenuji vám je: Koudelka, Kožíšek, Štursa, Polášek, Sakala, Holík. Šest statečných, neboť se stále ještě snaží pomoci českému skoku a dělají to, co od srdce milují (jinak by se na to dávno vykašlali). Dále máme ještě například Holuba, Lasotu či Rýdla. Možná jsem na nějaké jedno či dvě jména zapomněl, ale víc skokanů v ČR prostě bohužel není. Vždyť v kategorii juniorů, což by měla být budoucnost českého skoku, se jich sešlo na posledním šampionátu pouze jedenáct. A je pak tedy zcela jasné, že se velmi obtížně bude skládat konkurenceschopný tým, když jiné národy mají z čeho vybírat a my se snažíme z těch pár kluků udělat hvězdy.

I poměry v českém skoku nejsou ideální, proto musel odstoupit předseda skokanského úseku Svazu Lyžařů ČR Leoš Škoda a také trenér – bývalý skokan Antonín Hájek. S ním byla spojena kauza, když měl nařknout jednoho ze svých svěřenců, že ukradl nemalé peníze připravené na ubytování, cestu, atd. Vše se ale vysvětlilo a peníze se později našly. Tehdy ale mezi trenérem a závodníky pořádné dusno. Z této pozice byl odvolán, aby začal trénovat ženský tým.

Jak z krize? Českému skoku má pomoci totální přestavba

Realita české špičky je neradostná. Máme jednoho skokana, který je schopný bojovat o přední pozice. Ten je ale po zranění a v rekonvalescenci. Výkonnost dalších čtyř odpovídá úrovní kvalifikaci na světový pohár. Dvojice Kožíšek – Polášek bude o víkendu skákat ve Světovém Poháru v německém Titisee-Neustadtu, Filip Sakala a Vojtěch Štursa se představí na Kontinentálním poháru v polském Zakopaném.

Roky byl tahounem reprezentace jednatřicetiletý Roman Koudelka z Lomnice nad Popelkou. Jeho úspěchy obvykle přikrývaly slabší výkony kolegů. Před touto sezonou se ale Roman Koudelka zranil a zdraví mu nedovolilo předvést, co umí. „Skákat už potřebuji. Bolest necítím. Musím dohnat manko způsobené zraněním. Když se mi povede v Harrachově udělat pět tréninků a pak odjet někam na větší můstek, dalo by se přemýšlet, kdy se vrátit do Světového poháru.“

Přesto skokanský úsek připravuje hned několik akcí. Tou nejdůležitější je bezesporu nábor nových talentů. Bude tedy povolán náborový pracovník! V roce 2004, kdy na tom naši skokani na lyžích nebyli také dobře, přestože měli více domácích můstků pro trénink a větší členskou základnu, povolal skokanský úsek Svazu Lyžařů k reprezentačnímu týmu psycholožku. Někteří reprezentanti se prý báli skákat z můstku dolů. Slovy Járy Cimrmana: „To je pro skoky na lyžích trochu problém, nemyslíte!“ Nyní skáčou, ale málo. Bude tedy povolán psycholog. Pomůže to!

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

EURO

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, nejsme jediní, kdo kvůli rozmarům pověřených osob na sportovních svazech musí trpět. V tomto článku se podíváme na další...

Reklama
Reklama

Nové

Airsoft - co je to za sport? O co se jedná?

Ostatní

Airsoft je stále ještě trochu okrajovým střeleckým sportem, který však stojí za to více propagovat, protože si v něm najde to své téměř každý....

Tenis

Legendární tenista Roger Federer se v rámci utkání Laver Cupu rozloučil se svou bohatou kariérou. Bohužel pro něj mu rozlučku zkazila porážka. S Rafaelem...

Fotbal

Skvěle! Lvíčata ve svém úvodním barážovém zápase neponechala nic náhodě a porazila Island na jeho hřišti 2:1. Do odvety tak půjdou čeští mladíci s...

Fotbal

Patrik Schick zaznamenal další individuální úspěch. Poprvé ovládl anketu Zlatý míč udělovanou pro nejlepšího českého fotbalistu sezóny. S velkým náskokem anketu ovládl před Tomášem...

Fotbal

Po odchodu Grahama Pottera do Chelsea musel Brighton najít nového hlavního trenéra. Tím se stane třiačtyřicetiletý Ital Roberto De Zerbi, který naposledy působil v...

Fotbal

Viktoria Plzeň si došla pro překvapivě hladké vítězství nad Slavií 3:0. Nutno podotknout, že jí k tomu výrazně pomohlo vyloučení Santose ve druhé minutě...

Reklama