Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Ostatní

Vyzkoušejte izotonické nápoje pro podporu sportovního výkonu

Při zvýšené fyzické aktivitě dochází k nadměrnému pocení a k vylučování vody a dalších důležitých látek. Právě za účelem hydratace a doplnění iontů a dalších látek se používají isotonické neboli iontové nápoje. Jsou vhodné nejen pro profesionální sportovce, ale taky intenzivně cvičící hobby sporťáky. V následujících odstavcích si ukážeme, jak a kdy isotonické nápoje užívat.

Vyzkoušejte izotonické nápoje pro podporu sportovního výkonu

Izotonické nápoje se vynikají tím, že mají stejnou osmolaritu jako krevní plazma. Po vypití izotonického tedy nápoje dodáme organismu poměrně velké množství iontů, které se však do organismu vstřebávají výrazně pomaleji ve srovnání s ionty v hypotonických nápojích.

Díky tomu takový nápoj nejlépe a nejrychleji hydratuje váš organismus. a můžete si být jisti, že vás během tréninku nepřekvapí náhlá únava, nebo svalová slabost. Brání také rychlému vyčerpání zásob glykogenu. Můžete se tak plně koncentrovat na váš sportovní výkon.

Ideální nápoj pro kratší, ale intenzivní aktivity

Z toho důvodu se isotonické nápoje doporučují těm sportovcům, kteří vykonávají kratší, ale intenzivní fyzickou zátěž (do 1 hodiny) a kteří při sportování zapojují svalstvo a jejichž aktivita je spíše anaerobní než aerobní. Isotonické nápoje má význam používat používat při intenzivnějších sportech, jako je florbal či hokej, nebo při spinning.

Pot zdaleka není jen voda

U takového druhu sportování je totiž pot mnohem koncentrovanější. Sice nedochází ke ztrátě velkého množství tekutin, ale organismus přichází nadměrné množství iontů. Tyto nápoje se vyznačují tím, že ve svém složení obsahují dostatečné množství sacharidů v rozmezí 4-5%, stejně jako elektrolyty a některé důležité vitamíny a minerály.

Mezi nejdůležitější složky isotonických nápojů patří např. sodík, draslík, vápník, hořčík, chloridy, vitamíny A, D, E, C, B1, B2, B6. Některé nápoje můžou obsahovat i aminokyseliny s rozvětveným řetězcem BCAA pro rychlejší regeneraci po tréninku. Izotonickým nápojem tak disharmonii iontů opět vyrovnáme.

Jak pití načasovat?

Dvě hodiny před tréninkem vypijte 250–350 ml tekutin, v tuto dobu si vystačíte s obyčejnou vodou. Ale 30 minut před tréninkem už by mělo následovat cca. 250 ml isotonického nápoje. Během fyzické aktivity, pokud to její povaha dovolí, je dobré vypít asi 100 ml isotonického nápoje na každých 20 minut zátěže. To Vám pomůže zmírnit pocit únavy a udrží svaly dobře hydratované. Po tréninku vypijte alespoň 500 ml isotonického nápoje pro doplnění ztracených vitamínů, sacharidů a minerálů.

Co pít při delším tréninku?

Při aerobní aktivitě (dlouhý běh, delší cyklovýlet) izotonické nápoje nepodávejte. Dejte si je raději až po samotném výkonu. Pro dlouhé a středně intenzivní aktivity se naopak hodí hypotonické nápoje. U iontových nápojů obecně platí, že často mohou přinést více škody, než užitku. Často totiž obsahují umělá barviva a sladidla. Před koupí iontového nápoje si nejprve prohlédněte jeho složení. Nejen kvalitní izotonické a hypotonické nápoje, ale i další sportovní výživu najdete na e-shopu https://allnutrition.cz/

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

Ačkoliv West Ham získal v lednu jen tři z devíti možných bodů a postoupil do TOP 4, se Vladimír Coufal dostal do nejlepší sestavy...

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Serena Williamsová se po 14 měsících trápení konečně dopracovala výhry, místo dalšího útoku ne mety nejvyšší však naznačila možný konec.

Hokej

Jaromír Jágr je aktivní v různých internetových diskuzích. Nedávno reagoval na smělý příspěvek jednoho z draftovaných hráčů a nyní si "došlápl" na fanouška s...

Fotbal

Fotbalový útočník Mohamed Buya Turay se nedostavil na svou svatbu. Musel plnit povinnosti spojené s jeho angažmá v Malmö.

Basket

Pětiletá basketbalová nadvláda Tomáše Satoranského končí. Basketbalistou roku se stal Jan Veselý.

Hokej

Alexandr Salák strhl poprask na sociálních sítích kvůli způsobu, jakým léčí své problémy se zády. K problému přizval šamana.

Fotbal

Lionel Messi v poslední době nepodává takové výkony, na něž jsme byli zvyklí za dob, kdy hájil dres Barcelony, přesto se mu však povedl...

Reklama