Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Hokej

Trenér stříbrných medailistů z MS sklízí chválu. Mluví se i o NHL

Finský trenér Jukka Jalonen po nedávno skončivším MS sklízí chválu ze všech stran. S minimálním počtem posil z NHL dovedl finskou reprezentaci až do finále, kde jeho výběr podlehl Kanadě. Na cestě ke stříbru vyřadili Finové i český výběr, který si tak mohl zblízka prohlédnout, jak efektivní styl koučování Jalonen má.

Jak dlouho Jukka Jalonen vydrží u finské reperezentace ? Zdroj:suomi24.fi
Jak dlouho Jukka Jalonen vydrží u finské reperezentace ? Zdroj:suomi24.fi

Mnoho nabídek pro Jalonena

Trenér finské reprezentace musel řešit po skončení hokejové MS jistě mnoho dilemat. Jedním z nich bylo, kam dál bude směřovat svou kariéru. Ačkoliv nakonec podepsal novou smlouvu a i v následující sezoně bude trénovat reprezentaci své země, NHL je stále velkým lákadlem. I proto má Jalonen ve svém kontraktu, stejně jako v tom předchozím, zakomponovanou klauzuli o možnosti odchodu do zámořské soutěže, kdykoli by ho chtěl některý z týmů angažovat. A není se čemu divit, Jalonen vtiskl svým svěřencům osobitý a především velmi účinný styl hry, na který se navíc hezky kouká.

Jalonen totiž v předchozích týdnech opravdu neměl daleko k tomu, aby finskou reprezentaci pustil a zamířil do NHL. Právě mezi ním a Bradem Larsenem se rozhodovalo vedení Columbusu poté, co musel trenérskou židli opustit známý bouřlivák John Tortorella. Trenérský post nakonec uzmul Larsen, přesto však stojí za pozornost, jak blízko se k takto prestižnímu postu dostal Jalonen. Je totiž třeba připomenout, že evropský trenér v některém týmu NHL je opravdu velká rarita. A pro daného kouče, který toho dosáhne zároveň obrovská pocta. Této pocty se kdysi dostalo například i Ivanu Hlinkovi, prvnímu Evropanovi, který vedl celek zámořské NHL.

Jestliže jsme zmiňovali, že Jalonen měl po skončení mnoho nabídek na trénování, vězte, že to rozhodně není přehnané tvrzení. O jeho služby stálo několik týmu ve finské nejvyšší soutěži a dokonce i několik zástupců nejlepší evropské ligy KHL. Jalonen se však rozhodl jinak, prodloužil smlouvu s finským výběrem a dál bude nejspíše čekat na možnost angažmá v NHL. Za své výkony, které v posledních letech předvádí by si tuto poctu jistě zasloužil.

Od juniorů až k reprezentaci

Trenérská kariéra Jukky Jalonena byla klikatá. Jako první angažmá přijal mezi lety 91-92 výběr finských talentů do sedmnácti let. Poté vedl několik sezon Ilves, zástupce nejvyšší hokejové ligy ve Finsku a přes krátkou epizodu u národního výběru do osmnácti let se propracoval Lukko Raumě, populárnímu týmu finské SM-Liigy. V jeho kariéře nechyběly ani pro hokej exotické destinace, jako například ta v Itálii, kde Jalonen trénovat mezi lety 98-99 Alleghe nebo v Anglii, kde vedl Newcastle.

  Neskutečné! Matthew Tkachuk v zápase NHL předvedl "zákrok", který se stal okamžitě hitem internetu

V roce 2000 se Jalonen vrátil do vlasti a chopil se tamní Hämmenlinny, se kterou prožil dlouhých a úspěšných sedm sezon. Právě výkony s Hämmenlinnou, kterou v roce 2006 dovedl Jalonen k titulu, mu přinesli první pozvánku k národnímu týmu. Tu pak finský trenér vedl mezi lety 2007-13 a získal s ní několik úspěchů, například zlato z MS v roce 2011 nebo cenný bronz z olympiády o rok dříve. Během této doby si vyzkoušel také ruskou KHL, kde v letech 2011-13 řídil bohatý klub z Petrohradu.

Velmi ceněný úspěch je i zlato z juniorského MS, kde finský výběr v roce 2016 dovedl porazit ve finále silný výběr Ruska. MS se navíc konalo v Helsinkách, pro Finy na domácí půdě. Od roku 2018 až do současnosti vede Jukka Jalonen opět finský národní výběr. A vede si tak skvěle, že se nahlas uvažuje o jeho angažmá v NHL. Uvidíme tedy, jak dlouho Jalonen u finské reprezentace ještě zůstane a zda-li se mu skutečně splní sen v podobě trénovaná některého týmu NHL.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

Hokej

V zápase NHL mezi Calgary a Anaheimem byl k vidění zákrok, který nemá obdoby. 

Hokej

Přípravné období v NHL vrcholí. Nový ročník se rozjede už ve středu 13. října. Vsaďte si u Tipsportu a sledujte zámořskou soutěž v exkluzivních...

Hokej

Evander Kane, útočník San José je proslulý různými excesy. V minulosti nadělal dluhy v kasinech, sexuálně prý obtěžoval ženy a sázel na vlastní zápasy....

Hokej

Na pulty amerických supermarketů se dostávají těstoviny s názvem "Pasta" a obrázkem Davida Pastrňáka, kterému se právě "Pasta" přezdívá.

Reklama
Reklama

Nové

Biatlon

Ruská lukostřelecká biatlonistka Maria Kornějevová čelí obvinění, že při obětním rituálu zabila patnáctiletého chlapce. 

Nezařazené

Manchester United dokázal vyhrát zápas proti Atalantě v Lize mistrů, ve kterém prohrával 2:0. Fanoušci si však kromě skvělého obratu všimli také pověrčivého chování...

MMA

Konec všem spekulacím! Na české scéně se skutečně objevila zbrusu nová bojová organizace, která nese název Real Right Arena (zkráceně RFA).

MMA

Slavný MMA zápasník Conor McGregor má na krku pořádný průšvih. Podle dostupných zpráv napadl slavného italského DJe, za což mu hrozí až 3 roky...

Fotbal

Nepodařené představení mají za sebou zástupci českého fotbalu ve čtvrtečním dni evropských pohárů. Bodově naprázdno z něj vyšli jak Sparta tak Slavia, čest českému...

MMA

Jiří Procházka za sebou nechal přezdívku "Denisa" a místo ní začal používat "BJP". 

Reklama