Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Hokej

Trenér stříbrných medailistů z MS sklízí chválu. Mluví se i o NHL

Finský trenér Jukka Jalonen po nedávno skončivším MS sklízí chválu ze všech stran. S minimálním počtem posil z NHL dovedl finskou reprezentaci až do finále, kde jeho výběr podlehl Kanadě. Na cestě ke stříbru vyřadili Finové i český výběr, který si tak mohl zblízka prohlédnout, jak efektivní styl koučování Jalonen má.

Jak dlouho Jukka Jalonen vydrží u finské reperezentace ? Zdroj:suomi24.fi
Jak dlouho Jukka Jalonen vydrží u finské reperezentace ? Zdroj:suomi24.fi

Mnoho nabídek pro Jalonena

Trenér finské reprezentace musel řešit po skončení hokejové MS jistě mnoho dilemat. Jedním z nich bylo, kam dál bude směřovat svou kariéru. Ačkoliv nakonec podepsal novou smlouvu a i v následující sezoně bude trénovat reprezentaci své země, NHL je stále velkým lákadlem. I proto má Jalonen ve svém kontraktu, stejně jako v tom předchozím, zakomponovanou klauzuli o možnosti odchodu do zámořské soutěže, kdykoli by ho chtěl některý z týmů angažovat. A není se čemu divit, Jalonen vtiskl svým svěřencům osobitý a především velmi účinný styl hry, na který se navíc hezky kouká.

Jalonen totiž v předchozích týdnech opravdu neměl daleko k tomu, aby finskou reprezentaci pustil a zamířil do NHL. Právě mezi ním a Bradem Larsenem se rozhodovalo vedení Columbusu poté, co musel trenérskou židli opustit známý bouřlivák John Tortorella. Trenérský post nakonec uzmul Larsen, přesto však stojí za pozornost, jak blízko se k takto prestižnímu postu dostal Jalonen. Je totiž třeba připomenout, že evropský trenér v některém týmu NHL je opravdu velká rarita. A pro daného kouče, který toho dosáhne zároveň obrovská pocta. Této pocty se kdysi dostalo například i Ivanu Hlinkovi, prvnímu Evropanovi, který vedl celek zámořské NHL.

Jestliže jsme zmiňovali, že Jalonen měl po skončení mnoho nabídek na trénování, vězte, že to rozhodně není přehnané tvrzení. O jeho služby stálo několik týmu ve finské nejvyšší soutěži a dokonce i několik zástupců nejlepší evropské ligy KHL. Jalonen se však rozhodl jinak, prodloužil smlouvu s finským výběrem a dál bude nejspíše čekat na možnost angažmá v NHL. Za své výkony, které v posledních letech předvádí by si tuto poctu jistě zasloužil.

Od juniorů až k reprezentaci

Trenérská kariéra Jukky Jalonena byla klikatá. Jako první angažmá přijal mezi lety 91-92 výběr finských talentů do sedmnácti let. Poté vedl několik sezon Ilves, zástupce nejvyšší hokejové ligy ve Finsku a přes krátkou epizodu u národního výběru do osmnácti let se propracoval Lukko Raumě, populárnímu týmu finské SM-Liigy. V jeho kariéře nechyběly ani pro hokej exotické destinace, jako například ta v Itálii, kde Jalonen trénovat mezi lety 98-99 Alleghe nebo v Anglii, kde vedl Newcastle.

Číst
Maďaři a Slovinci žádají o pořadatelství MS v hokeji místo Rusů

V roce 2000 se Jalonen vrátil do vlasti a chopil se tamní Hämmenlinny, se kterou prožil dlouhých a úspěšných sedm sezon. Právě výkony s Hämmenlinnou, kterou v roce 2006 dovedl Jalonen k titulu, mu přinesli první pozvánku k národnímu týmu. Tu pak finský trenér vedl mezi lety 2007-13 a získal s ní několik úspěchů, například zlato z MS v roce 2011 nebo cenný bronz z olympiády o rok dříve. Během této doby si vyzkoušel také ruskou KHL, kde v letech 2011-13 řídil bohatý klub z Petrohradu.

Velmi ceněný úspěch je i zlato z juniorského MS, kde finský výběr v roce 2016 dovedl porazit ve finále silný výběr Ruska. MS se navíc konalo v Helsinkách, pro Finy na domácí půdě. Od roku 2018 až do současnosti vede Jukka Jalonen opět finský národní výběr. A vede si tak skvěle, že se nahlas uvažuje o jeho angažmá v NHL. Uvidíme tedy, jak dlouho Jalonen u finské reprezentace ještě zůstane a zda-li se mu skutečně splní sen v podobě trénovaná některého týmu NHL.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Hokej

Česko zvládlo čtvrteční zápas s Německem a probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji. Večerní zápasy potom rozhodly také o jeho soupeři.

Hokej

Česko slaví obrovský úspěch. Probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji, mají tedy jistotu, že si zahrají o medaile.

MS v hokeji

Česko prohrálo poslední zápas ve skupině, ve kterém se postavili domácímu Finsku. Finům se nelíbilo nasazení Českého výběru. Češi podle nich zápas úplně vypustili.

Hokej

Velké ambice mají Maďaři a Slovinci, kteří se hned po postupu do elitní světové skupiny MS přihlásili k pořadatelství šampionátu místo Rusů.

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Bývalá světová tenisová jednička Simona Halepová ve finále French Open psychicky zkolabovala a prohrála s Číňankou Čeng Čchin-wen 6:2, 2:6 a 1:6.

Hokej

Česko nezvládlo semifinálový zápas s Kanadou a v neděli si zahraje pouze o bronzové medaile.

Fotbal

Největší britská televizní a rozhlasová stanice BBC označila tým Manchester United za "odpad". Následně se trapas snažila vysvětlit.

Hokej

Česko zvládlo čtvrteční zápas s Německem a probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji. Večerní zápasy potom rozhodly také o jeho soupeři.

Hokej

Česko slaví obrovský úspěch. Probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji, mají tedy jistotu, že si zahrají o medaile.

Hokej

Bývalý kouč české hokejové reprezentace Filip Pešán bude od nové sezóny trénovat švýcarské Lausanne.

Reklama