Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Hokej

Trenér stříbrných medailistů z MS sklízí chválu. Mluví se i o NHL

Finský trenér Jukka Jalonen po nedávno skončivším MS sklízí chválu ze všech stran. S minimálním počtem posil z NHL dovedl finskou reprezentaci až do finále, kde jeho výběr podlehl Kanadě. Na cestě ke stříbru vyřadili Finové i český výběr, který si tak mohl zblízka prohlédnout, jak efektivní styl koučování Jalonen má.

Jak dlouho Jukka Jalonen vydrží u finské reperezentace ? Zdroj:suomi24.fi
Jak dlouho Jukka Jalonen vydrží u finské reperezentace ? Zdroj:suomi24.fi

Mnoho nabídek pro Jalonena

Trenér finské reprezentace musel řešit po skončení hokejové MS jistě mnoho dilemat. Jedním z nich bylo, kam dál bude směřovat svou kariéru. Ačkoliv nakonec podepsal novou smlouvu a i v následující sezoně bude trénovat reprezentaci své země, NHL je stále velkým lákadlem. I proto má Jalonen ve svém kontraktu, stejně jako v tom předchozím, zakomponovanou klauzuli o možnosti odchodu do zámořské soutěže, kdykoli by ho chtěl některý z týmů angažovat. A není se čemu divit, Jalonen vtiskl svým svěřencům osobitý a především velmi účinný styl hry, na který se navíc hezky kouká.

Jalonen totiž v předchozích týdnech opravdu neměl daleko k tomu, aby finskou reprezentaci pustil a zamířil do NHL. Právě mezi ním a Bradem Larsenem se rozhodovalo vedení Columbusu poté, co musel trenérskou židli opustit známý bouřlivák John Tortorella. Trenérský post nakonec uzmul Larsen, přesto však stojí za pozornost, jak blízko se k takto prestižnímu postu dostal Jalonen. Je totiž třeba připomenout, že evropský trenér v některém týmu NHL je opravdu velká rarita. A pro daného kouče, který toho dosáhne zároveň obrovská pocta. Této pocty se kdysi dostalo například i Ivanu Hlinkovi, prvnímu Evropanovi, který vedl celek zámořské NHL.

Jestliže jsme zmiňovali, že Jalonen měl po skončení mnoho nabídek na trénování, vězte, že to rozhodně není přehnané tvrzení. O jeho služby stálo několik týmu ve finské nejvyšší soutěži a dokonce i několik zástupců nejlepší evropské ligy KHL. Jalonen se však rozhodl jinak, prodloužil smlouvu s finským výběrem a dál bude nejspíše čekat na možnost angažmá v NHL. Za své výkony, které v posledních letech předvádí by si tuto poctu jistě zasloužil.

Od juniorů až k reprezentaci

Trenérská kariéra Jukky Jalonena byla klikatá. Jako první angažmá přijal mezi lety 91-92 výběr finských talentů do sedmnácti let. Poté vedl několik sezon Ilves, zástupce nejvyšší hokejové ligy ve Finsku a přes krátkou epizodu u národního výběru do osmnácti let se propracoval Lukko Raumě, populárnímu týmu finské SM-Liigy. V jeho kariéře nechyběly ani pro hokej exotické destinace, jako například ta v Itálii, kde Jalonen trénovat mezi lety 98-99 Alleghe nebo v Anglii, kde vedl Newcastle.

V roce 2000 se Jalonen vrátil do vlasti a chopil se tamní Hämmenlinny, se kterou prožil dlouhých a úspěšných sedm sezon. Právě výkony s Hämmenlinnou, kterou v roce 2006 dovedl Jalonen k titulu, mu přinesli první pozvánku k národnímu týmu. Tu pak finský trenér vedl mezi lety 2007-13 a získal s ní několik úspěchů, například zlato z MS v roce 2011 nebo cenný bronz z olympiády o rok dříve. Během této doby si vyzkoušel také ruskou KHL, kde v letech 2011-13 řídil bohatý klub z Petrohradu.

Velmi ceněný úspěch je i zlato z juniorského MS, kde finský výběr v roce 2016 dovedl porazit ve finále silný výběr Ruska. MS se navíc konalo v Helsinkách, pro Finy na domácí půdě. Od roku 2018 až do současnosti vede Jukka Jalonen opět finský národní výběr. A vede si tak skvěle, že se nahlas uvažuje o jeho angažmá v NHL. Uvidíme tedy, jak dlouho Jalonen u finské reprezentace ještě zůstane a zda-li se mu skutečně splní sen v podobě trénovaná některého týmu NHL.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

Hokej

Ryšavý český snajpr Jakub Voráček končí ve Philadelphii, za kterou hrál dlouhých deset let. Na začátku přípravy se bude hlásit ve svém prvním NHL...

Hokej

Hokejisté Tampy Bay v pátém zápase finálové série porazili Montreal Canadiens a obhájili tak titul. 

Hokej

Tampa Bay dnes nad ránem v sedmém zápasu série porazila New York Islanders a je ve finále Stanley Cupu. 

Hokej

Montreal Canadiens navzdory všem prognózám urvali šestý zápas pro sebe a postoupili do finále Stanley Cupu. 

Reklama
Reklama

Nové

Motosport

Velká cena Maďarska přinesla dosud nevídanou podívanou. Po karambolu na startu a špatném rozhodnutí Lewise Hamiltona vyhrál Esteban Ocon s vozem Alpine.

Olympiáda

Australské kanoistické hvězdě Jessice Foxové pomohl k výhře zlaté medaile velice netradiční prvek. Jednalo se o pánskou ochranu.

Fotbal

Anglický fotbalista Jack Grealish usiluje o přestup do Manchesteru City, fanoušci ovšem odhalili, že tento klub nenávidí.

EURO

Gól Patrika Schicka z poloviny hřiště na EURO 2020 v anketě UEFA o gól roku nestačil ani na první tři místa. 

Cyklistika

Sportovní ředitel Německého cyklistického svazu během závodu hecoval svého svěřence. Jeho slova však byla značně netradiční a navíc ho při tom zachytily kamery.

Olympiáda

Judistický turnaj na Olympijských hrách 2021 přinesl skandál. Rumunský trenér Cluaudia Pusy před zápasem přistoupil ke své svěřenkyni Martyně Trajdosové, vzal ji za klopy...

Reklama