Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Kúdelova aféra ještě nekončí. Čeká se na zdůvodnění

Aféra Ondřeje Kúdely, který údajně rasisticky napadl Glena Kamaru při odvetném utkání Evropské ligy, ještě stále nekončí. Ačkoli UEFA již vynesla rozsudky a potrestáni byli tři hráči, největší vášně budí rozhodnutí kolem Ondřeje Kúdely, který dostal trest na deset zápasů. Z trestu vyplývá, že mu byl prokázán rasismus. Zároveň však dostal nejnižší možný trest za daný prohřešek. Stále se však neví, podle jakých důkazů se UEFA rozhodla Ondřeje Kúdelu potrestat.

Ondřej Kúdela v odvetě osmifinále Evropské ligy proti Rangers. Zdroj: sport.tn.nova.cz
Ondřej Kúdela v odvetě osmifinále Evropské ligy proti Rangers. Zdroj: sport.tn.nova.cz

Trest si odpykají hned tři hráči

O tom, jak třeskavá byla odveta osmifinále Evropské ligy mezi Slavií a Rangers nejlépe svědčí to, že hned tři hráči si budou v následujících týdnech odpykávat tresty za své chování. Kromě zmiňovaného Ondřeje Kúdely si třízápasový distanc odpyká i samotný Glen Kamara, který v útrobách stadionu po skončení zápasu fyzicky napadl Ondřeje Kúdelu, čemuž měl údajně přihlížet jak delegát UEFA tak samotný trenér Rangers Steven Gerrard. Čtyři zápasy si pak v evropských soutěžích nezahraje ani Kemar Roofe, který brutálním zákrok zranil brankáře Slavie Ondřeje Koláře.

Nejvyšší trest pak vyfasoval Ondřej Kúdela, který se ve skrumáži přiblížit ke Glenu Kamarovi a se zakrytými ústy mu cosi pošeptal do ucha. Kamara tvrdí, že šlo o rasistickou urážku, to však Kúdela odmítá. UEFA se však postavila na stranu hráče Rangers a nejspíše našla důkazy, které potvrzují právě Kamarovu verzi. Verdikt však zatím vynesla bez odůvodnění, což je fanoušky a celou společností chápáno tak, že žádné důkazy nejsou. Nejspíše tomu tak však není, jedná se totiž o standardní postup, který UEFA uplatňuje v podobných případech.

Nejdřív verdikt a až poté zdůvodnění

Ačkoli se postup UEFA může zdát chaotický, jedná zcela dle svého protokolu. V něm stojí, že vynesený verdikt zdůvodní až v případě, že o to požádá jedna ze soudících se stran. V případě Ondřeje Kúdela pak o zdůvodnění výše trestu požádaly obě strany. Kamarův právník se totiž domnívá, že trest pro slávistického obránce je stále ještě příliš nízký. Odůvodnění by se měly obě strany dočkat během týdne nebo dvou od vynesení rozsudku. Ke konci dubna či na začátku května by již teda měla být známá fakta, která přiměla UEFA tak přísně potrestat Ondřeje Kúdelu.

  Gól roku? Schickova střela z poloviny hřiště se nedostala ani mezi první tři

Specialista na sportovní právo Jan Šťovíček tvrdí, že UEFA může mít k dispozici přímé důkazy, které se ještě nikde neobjevily. Zároveň uvádí, že není vyloučeno ani to, že Kúdelu mohl z rasismu obvinit nejen Kamara, ale i ostatní protihráči, kteří mohli slyšet, co český obránce říká. Tato verze se však zdá velmi nepravděpodobná, jelikož z rozborů videozáznamů je jasně patrné, že to, co Kúdela Kamarovi říkal, mohl slyšet skutečně jen Kamara, ostatní hráči nebyli dostatečně blízko na to, aby to mohli zaznamenat také.

Kritizovaný postup UEFA pramení především z neznalosti protokolu. Princip nejdříve verdikt a až na žádost odůvodnění, je dán tím, že pokud například během zápasu vylítne z jedno kotle rachejtle a klub dostane pokutu, všichni ví, za co pokuta byla udělena a nemusí se psát odůvodnění. Šetří se tak čas. U případů, jako je ten Kúdelův, je sice jasné, že minimálně jedna ze stran si vyžádá odůvodnění, přesto se však postupuje stejně jako u prohřešků méně závažných. Dá se předpokládat, že pokud UEFA nenalezla pádnější důkazy než ty, která zná veřejnost, tedy v podstatě žádné, Kúdelův právník se vůči výši trestu odvolá.

Bouřlivé reakce na vynesení rozsudku

Zatím nejvyšší trest pro českého hráče v historii vzbudil samozřejmě řadu reakcí. Mezi ně patří také dopis, který zaslal hradní kancléř Mynář samotné UEFA. Píše v něm například, že komise obvinila Kúdelu bez důkazů a výší trestu se snaží pouze zavděčit úzké skupině aktivistů. Podporu nachází slávistický obránce však napříč celou českou společností, která se nad vysokým trestem pozastavuje. S velmi umírněnou reakcí pak přispěl i Jaroslav Tvrdík, šéf pražského klubu, který trest přijal a omluvil se. Šel tím tedy proti svým dřívějším názorům a vyjádřením, kde si nebral servítky a jednoznačně se postavil na stranu českého obránce.

  Wayne Rooney podal žalobu na ženy, které se s ním polonahé fotily po jednom z flámů

Disciplinární komise potrestala v letošním roce kvůli rasismu již i Edisona Cavaniho, který na svém instagramovém účtu použil výraz „negrito“. Vyfasoval za to pokutu 100 tisíc liber a zákaz na tři zápasy. Anglická Fotbalová asociace o několik dnů později uznala, že se ze strany Cavaniho však nejednalo o rasismus. V září roku 2019 byl potrestán i bývalý anglický reprezentant Peter Beardsley. Ten inkasoval osmiměsíční zákaz působení ve fotbale za to, že během svého působení u týmu Newcastlu do 23 let rasisticky urážel hráče tmavé pleti. Z velkých fotbalových jmen byli již dříve za rasismus potrestání například John Terry, Rio Ferdinand nebo Luis Suaréz. Ten dostal v prosinci 2011 osmizápasový trest a pokutu 40 tisíc liber za to, že během utkání s Manchesterem United rasisticky urazil obránce Rudých ďáblů Patrice Evru.

Reklama. Posunutím pokračujte.
Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

EURO

Gól Patrika Schicka z poloviny hřiště na EURO 2020 v anketě UEFA o gól roku nestačil ani na první tři místa. 

EURO

Prezident UEFA Alexander Čeferin v rozhovoru pro televizi BBC uvedl, že formát EURO 2020 nebyl spravedlivý a už ho nehodlá znovu podporovat.

Fotbal

Výkonný výbor UEFA oznámil, že ruší pravidlo o venkovních gólech. Od nové sezóny bude platit, že domácí a venkovní góly mají stejnou cenu.

EURO

Trenér Jaroslav Šilhavý uveřejnil oficiální nominaci pro EURO 2020. Na soupisce najdeme tři brankáře, osm obránců, deset záložníků a čtyři útočníky.

Reklama
Reklama

Nové

EURO

Gól Patrika Schicka z poloviny hřiště na EURO 2020 v anketě UEFA o gól roku nestačil ani na první tři místa. 

Cyklistika

Sportovní ředitel Německého cyklistického svazu během závodu hecoval svého svěřence. Jeho slova však byla značně netradiční a navíc ho při tom zachytily kamery.

Olympiáda

Judistický turnaj na Olympijských hrách 2021 přinesl skandál. Rumunský trenér Cluaudia Pusy před zápasem přistoupil ke své svěřenkyni Martyně Trajdosové, vzal ji za klopy...

Olympiáda

Česká tenistka Markéta Vondroušová slaví senzační hru. V osmifinále porazila domácí hráčku Naomi Osakovou. 

Fotbal

Wayne Rooney opět rozčeřil vody anglického veřejného života, tentokrát však trošku jiným způsobem, než jsme zvyklí. 

Olympiáda

Česká republika se dočkala na olympijských hrách první medaile! Obstaral ji Lukáš Rohan v rámci kanoistiky. Jak si vedou další Češi v Tokiu?

Reklama