Klíčová patnáctá pozice
Vyřazení Slavie mrzí o to více, že právě postup přes nizozemský Feyenoord by znamenal návrat na patnáctou příčku v tabulce národního koeficientu. Země kolem nás totiž již žádné body do tabulky letos také nepřidají. Poslední řecký zástupce, PAOK Soluň, prohrála ve čtvrtfinále Konferenční ligy shodně domácí i venkovní duel s Marseille. Norský zástupce Bodö/Glimt se s poháry již také rozloučil a Česko tak mělo jedinečnou příležitost na největší konkurenty nahrát nějaké body. K tomu však nedošlo. Slavia vypadla a ztráta na patnácté Řecko zůstala na hodnotě 0,400 bodu.
-
Řecko – 28,200
-
Česko – 27,800
-
Norsko – 27,250
Důležitost patnácté pozice, proč ?
Právě patnácté místo je pro země jako je Česko naprosto klíčová. Znamená totiž, že daný stát bude moci vyslat do evropských pohárů hned pět svých zástupců. Dva z nich dokonce do předkol milionářské Ligy mistrů. Další si pak zahraje Evropskou ligu a zbylé dva Konferenční ligu. Pouze čtyři týmy však vyšle do pohárů Česko v následujících dvou letech. O tomto počtu pro příští ročník se rozhodlo loni, pro ten následující letos. Znamená to tedy, že v následujících dvou sezonách se mistr české ligy vypraví na dobrodružnou pouť do 2. předkola Ligy mistrů. Druhý a třetí celek tabulky, stejně tak vítěz poháru, je vydají do 2. předkola Konferenční ligy. Evropské ligy by tak mohl náš zástupce dosáhnout pouze v případě, že by vypadl z kvalifikace o Ligu mistrů a posléze by prošel do základní skupiny EL.
Pouhá matematika nestačí
Pro ucelenost celé situace je také třeba zmínit, jak body do koeficientu týmy získávají. Tím, že český zástupce v evropských soutěžích remizuje či vyhraje (případně postoupí do určité fáze, za což jsou také bodové bonusy), ještě neznamená, že se daný počet bodů přičte do tabulky. Získané body se totiž dělí počtem účastníků dané země v aktuální ročníku evropských soutěží. Naprostou tragédií pro národní koeficient je pak tedy situace, ke které došlo například letos. Tedy vypadnutí Slovácka prakticky hned na začátku kvalifikace o Konferenční ligu, tedy minimální bodový příspěvek do koeficientu, ale zároveň se i tímto týmem následně dělí všechny bodové zisky ostatních českých týmů.
Z tohoto pohledu by pak možná vypadalo logicky, aby Fortuna Liga vyslala do evropských soutěží menší počet zástupců, protože bodový zisk se bude dělit menším počtem. To však není úplně správné nastavení. Ano, matematika říká, že je to výhodnější, do hry však vstupují aspekty, které s matematikou nesouvisí, a to je rozdíl mezi tím, do jakých fází evropských pohárů jsou týmy nasazeny, pokud jsou na patnáctém nebo šestnáctém místě národního koeficientu. Níže si to ukážeme.
Národní koeficient: 16. pozice
Jak již bylo zmíněno, zástupce země na šestnácté příčce vyšle do Evropy pouze čtyři týmy, takže bodový zisk týmů se dělí čtyřmi, což je pozitivní. Co ovšem pozitivní rozhodně ní, je umístění klubů do předkol. Mistr domácí ligy jde do 2. předkola Ligy mistrů, to znamená, že ani po zavedení záchranné sítě v podobě třetí evropské soutěže, Konferenční ligy, nemá tento tým jistotu, že bude na podzim hrát evropské poháry. Pokud by totiž v kvalifikaci prohrál všechny své zápasy, skončí ve 4. předkole Konferenční ligy. Vítěz domácího poháru spolu s druhým a třetím týmem tabulky jdou do 2. předkola Konferenční ligy. Jakékoli zaváhání se zde trestá vypadnutím z Evropy. Tyto týmy tak musí vyřadit hned tři celky, aby si zahrály základní skupinu nejméně prestižní evropské soutěže. Nejen letošní ročník ukázal, jak moc ošemetné předkola evropských soutěží bývají.
Národní koeficient: 15. pozice
Opět musíme začít zmínkou, že v tomto případě se tedy bodový zisk dělí číslem pět. Výchozí pozice týmů je však daleko výhodnější. Mistr ligy jde do 2. předkola Ligy mistrů, ovšem s tím, že pokud si vítěz aktuálního ročníku milionářské soutěže zajistí postup do Champions League z domácí soutěže, k čemuž v posledních letech dochází téměř pravidelně, posune se mistr české ligy do 3. předkola Ligy mistrů, což již znamená jistotu evropských soutěží v podzimní části. Druhé mužstvo české ligy jde také do Champions League, konkrétně do 2. předkola, byť nemistrovské a tedy těžší části. Pokud vyřadí jednoho soupeře, mají jistotu Evropy pro podzim. Vítěz domácího poháru se kvalifikuje do 3. předkola Evropské ligy, v případě neúspěchu v EL je tedy pro něj stále přichystána záchranná síť v podobě Konferenční ligy. Třetí a čtvrtý tým pak jdou shodně do 2. předkola Konferenční ligy.
Rozdíl je tedy zřejmý. Z patnácté pozice prakticky stačí pouze to, aby Ligu mistrů vyhrál tým, který se do ní kvalifikuje i z domácí soutěže, a aby druhé celek naší ligy vyřadil v předkolech alespoň jednoho soupeře a Česko bude mít zajištěné dva účastníky v podzimní fázi evropských soutěží. Z šestnácté příčky nemá jistotu nikdo, navíc s tím, že tři ze čtyř týmů musí porazit tři soupeře, aby si na podzim zahráli v Evropě.
Změny kvůli válce na Ukrajině ?
Na závěr je ještě třeba dodat, že zvláště pro příští rok se může program nasazování týmů do evropských soutěží ještě změnit. Po začátku ruské agrese na Ukrajině byly všechny týmy z Ruska dočasně vyřazeny z evropských soutěží. Pokud by tato suspendace platila i pro příští sezonu, vítěz českého poháru by byl přeřazen z 2. předkola Konferenční ligy do 3. předkola Evropské ligy. Kvůli válce samozřejmě nehrají žádné soutěže ani ukrajinské celky, takže by v určitém případě na úkor Ukrajiny získalo právě Česko, jakožto první celek pod čarou, právo na vyslání pátého zástupce do Evropy. Tuto možnost by však všichni jistě rádi vyměnili za to, kdyby se život na Ukrajině opět vrátil k normálu.

Roman Martynek
8. 8. 2022 at 18:01
ČR by měla mít možnost požádat o výjimku o 15,od sezóny 2023/24//2025/26.
Vznikl nárok na náhradu nákladů v poháru v EU včetně suspendován oba Ukrajině a Rusko,,i startovní úhrada v Česku po postupu 15 na 11.