Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Evropské poháry a národní koeficient. Jak je na tom Česko ?

Když minulý čtvrtek prohrála pražská Slavia v odvetném duelu proti Feyenoordu, znamenalo nejen konec posledního českého účastníka v evropských pohárech v letošním roce, ale také setnutí hlavy naděje, že bychom mohli v dohledné budoucnosti vyslat opět pět zástupců do evropských soutěží. Rozhoduje o tom národní koeficient a my se nyní podíváme, jak je na tom Česko.

Ztráta pouhého 0,400 bodu znamená, že v následujících dvou letech vyšle Česko do evropských pohárů pouze čtyři zástupce. Zdroj: barrandov.tv
Ztráta pouhého 0,400 bodu znamená, že v následujících dvou letech vyšle Česko do evropských pohárů pouze čtyři zástupce. Zdroj: barrandov.tv

Klíčová patnáctá pozice

Vyřazení Slavie mrzí o to více, že právě postup přes nizozemský Feyenoord by znamenal návrat na patnáctou příčku v tabulce národního koeficientu. Země kolem nás totiž již žádné body do tabulky letos také nepřidají. Poslední řecký zástupce, PAOK Soluň, prohrála ve čtvrtfinále Konferenční ligy shodně domácí i venkovní duel s Marseille. Norský zástupce Bodö/Glimt se s poháry již také rozloučil a Česko tak mělo jedinečnou příležitost na největší konkurenty nahrát nějaké body. K tomu však nedošlo. Slavia vypadla a ztráta na patnácté Řecko zůstala na hodnotě 0,400 bodu.

  1. Řecko – 28,200

  2. Česko – 27,800

  3. Norsko – 27,250

Důležitost patnácté pozice, proč ?

Právě patnácté místo je pro země jako je Česko naprosto klíčová. Znamená totiž, že daný stát bude moci vyslat do evropských pohárů hned pět svých zástupců. Dva z nich dokonce do předkol milionářské Ligy mistrů. Další si pak zahraje Evropskou ligu a zbylé dva Konferenční ligu. Pouze čtyři týmy však vyšle do pohárů Česko v následujících dvou letech. O tomto počtu pro příští ročník se rozhodlo loni, pro ten následující letos. Znamená to tedy, že v následujících dvou sezonách se mistr české ligy vypraví na dobrodružnou pouť do 2. předkola Ligy mistrů. Druhý a třetí celek tabulky, stejně tak vítěz poháru, je vydají do 2. předkola Konferenční ligy. Evropské ligy by tak mohl náš zástupce dosáhnout pouze v případě, že by vypadl z kvalifikace o Ligu mistrů a posléze by prošel do základní skupiny EL.

Pouhá matematika nestačí

Pro ucelenost celé situace je také třeba zmínit, jak body do koeficientu týmy získávají. Tím, že český zástupce v evropských soutěžích remizuje či vyhraje (případně postoupí do určité fáze, za což jsou také bodové bonusy), ještě neznamená, že se daný počet bodů přičte do tabulky. Získané body se totiž dělí počtem účastníků dané země v aktuální ročníku evropských soutěží. Naprostou tragédií pro národní koeficient je pak tedy situace, ke které došlo například letos. Tedy vypadnutí Slovácka prakticky hned na začátku kvalifikace o Konferenční ligu, tedy minimální bodový příspěvek do koeficientu, ale zároveň se i tímto týmem následně dělí všechny bodové zisky ostatních českých týmů.

Z tohoto pohledu by pak možná vypadalo logicky, aby Fortuna Liga vyslala do evropských soutěží menší počet zástupců, protože bodový zisk se bude dělit menším počtem. To však není úplně správné nastavení. Ano, matematika říká, že je to výhodnější, do hry však vstupují aspekty, které s matematikou nesouvisí, a to je rozdíl mezi tím, do jakých fází evropských pohárů jsou týmy nasazeny, pokud jsou na patnáctém nebo šestnáctém místě národního koeficientu. Níže si to ukážeme.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Národní koeficient: 16. pozice

Jak již bylo zmíněno, zástupce země na šestnácté příčce vyšle do Evropy pouze čtyři týmy, takže bodový zisk týmů se dělí čtyřmi, což je pozitivní. Co ovšem pozitivní rozhodně ní, je umístění klubů do předkol. Mistr domácí ligy jde do 2. předkola Ligy mistrů, to znamená, že ani po zavedení záchranné sítě v podobě třetí evropské soutěže, Konferenční ligy, nemá tento tým jistotu, že bude na podzim hrát evropské poháry. Pokud by totiž v kvalifikaci prohrál všechny své zápasy, skončí ve 4. předkole Konferenční ligy. Vítěz domácího poháru spolu s druhým a třetím týmem tabulky jdou do 2. předkola Konferenční ligy. Jakékoli zaváhání se zde trestá vypadnutím z Evropy. Tyto týmy tak musí vyřadit hned tři celky, aby si zahrály základní skupinu nejméně prestižní evropské soutěže. Nejen letošní ročník ukázal, jak moc ošemetné předkola evropských soutěží bývají.

Národní koeficient: 15. pozice

Opět musíme začít zmínkou, že v tomto případě se tedy bodový zisk dělí číslem pět. Výchozí pozice týmů je však daleko výhodnější. Mistr ligy jde do 2. předkola Ligy mistrů, ovšem s tím, že pokud si vítěz aktuálního ročníku milionářské soutěže zajistí postup do Champions League z domácí soutěže, k čemuž v posledních letech dochází téměř pravidelně, posune se mistr české ligy do 3. předkola Ligy mistrů, což již znamená jistotu evropských soutěží v podzimní části. Druhé mužstvo české ligy jde také do Champions League, konkrétně do 2. předkola, byť nemistrovské a tedy těžší části. Pokud vyřadí jednoho soupeře, mají jistotu Evropy pro podzim. Vítěz domácího poháru se kvalifikuje do 3. předkola Evropské ligy, v případě neúspěchu v EL je tedy pro něj stále přichystána záchranná síť v podobě Konferenční ligy. Třetí a čtvrtý tým pak jdou shodně do 2. předkola Konferenční ligy.

Rozdíl je tedy zřejmý. Z patnácté pozice prakticky stačí pouze to, aby Ligu mistrů vyhrál tým, který se do ní kvalifikuje i z domácí soutěže, a aby druhé celek naší ligy vyřadil v předkolech alespoň jednoho soupeře a Česko bude mít zajištěné dva účastníky v podzimní fázi evropských soutěží. Z šestnácté příčky nemá jistotu nikdo, navíc s tím, že tři ze čtyř týmů musí porazit tři soupeře, aby si na podzim zahráli v Evropě.

Změny kvůli válce na Ukrajině ?

Na závěr je ještě třeba dodat, že zvláště pro příští rok se může program nasazování týmů do evropských soutěží ještě změnit. Po začátku ruské agrese na Ukrajině byly všechny týmy z Ruska dočasně vyřazeny z evropských soutěží. Pokud by tato suspendace platila i pro příští sezonu, vítěz českého poháru by byl přeřazen z 2. předkola Konferenční ligy do 3. předkola Evropské ligy. Kvůli válce samozřejmě nehrají žádné soutěže ani ukrajinské celky, takže by v určitém případě na úkor Ukrajiny získalo právě Česko, jakožto první celek pod čarou, právo na vyslání pátého zástupce do Evropy. Tuto možnost by však všichni jistě rádi vyměnili za to, kdyby se život na Ukrajině opět vrátil k normálu.

Reklama. Posunutím pokračujte.
Číst
Nejlépe placení trenéři v anglické Premier League
Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

Bez angažmá nezůstal ani celý týden. Trenér Pavel Vrba se po vyhazovu ze Sparty představí jako kouč ostravského Baníku, a to už od příští...

Fotbal

Fotbalová Slavia se obula do svých fanoušků, kteří v utkání šlágru proti Plzni tropili výtržnosti. 

Fotbal

Karim Benzema se v prvním semifinálovém zápase Ligy mistrů blýsknul chladnokrevnou penaltou, která dala vzpomenout na Panenkův dloubáček.

Fotbal

Suverénní výkon liverpoolských fotbalistů v první půli semifinále FA Cupu proti Manchesteru City přinesl svěřencům trenéra Jürgena Kloppa po deseti letech možnost zahrát si...

Reklama
Reklama

Nové

Hokej

Lotyšský gólman Elvis Merzlikins si během rozhovoru pro server sportacentrs.com postěžoval na kvalitu hotelu, v němž jsou s jeho týmem ubytovaní.

Motosport

Pilot Formule 1 Charles Leclerc nemůže prolomit prokletí, které se ho drží v jeho rodné zemi. 

Atletika

Zuzana Hejnová, dvojnásobná mistryně světa a bronzová medailistka z Olympijských her ukončila kariéru.

Fotbal

Je to jen pár dnů, co bylo oficiálně oznámeno, že norský kanonýr Erling Haaland se od července stane hráčem Manchesteru City. Kromě anglického celku...

Hokej

Jiří Hrdina na sociální síti Twitter rozpoutal debatu na téma "gólová znělka českého hokejového týmu", respektive "hodí se taková znělka pro oslavu národního výběru"?

Fotbal

Brémy, za které nastupuje také český brankář Jiří Pavlenka, se vracejí do nejvyšší německé fotbalové ligy. Fanoušci to náležitě oslavili.

Reklama