Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Sen o Lize mistrů začíná příští středu. Plzeň narazí na Helsinky

Již příští týden začíná pro první český klub první kolo evropské soutěže v nové sezoně. Ačkoli plzeňští hráči neodehráli ještě jediný zápas v domácí soutěži, protože soutěž ještě nezačala, čeká je nejdůležitější část sezony, od níž se nejvíce bude odrážet hodnocení celého ročníku.

Úřadující český mistr Plzeň narazí ve druhém předkole Ligy mistrů na mistra finské ligy HJK Helsinky. Podle kurzů sázkových kanceláří je jasným favoritem na postup český celek. Zdroj: plzen.cz
Úřadující český mistr Plzeň narazí ve druhém předkole Ligy mistrů na mistra finské ligy HJK Helsinky. Podle kurzů sázkových kanceláří je jasným favoritem na postup český celek. Zdroj: plzen.cz

Hra o miliony začne ve Finsku

Ve druhém předkole Ligy mistrů narazí úřadující český šampion z Plzně na tamní HJK Helsinky. Finský klub absolvoval již první předkolo milionářské soutěže a až na penalty dokázal vyřadit lotyšskou Rigu. Zatímco v Česku nejvyšší domácí soutěž ještě nezačala, ve Finsku již mají prvoligový hráči za sebou třináct kol. Helsinský soupeř Plzně se momentálně drží na druhé pozici se ztrátou šesti bodů na čelo tabulky. Ačkoli se HJK s postupem do druhého předkola Ligy mistrů proti Rize velmi nadřelo, není na místě finského soupeře podceňovat. Helsinky jsou finským suverénem posledních let. Od roku 2009 nevyhráli nejvyšší domácí soutěž pouze třikrát.

Plzeň si boj o postup do základní skupiny nejprestižnější klubové soutěže vysloužila vítězstvím v minulé sezoně Fortuna ligy. Západočeši si jsou vědomi důležitosti kvalifikace do Ligy mistrů a snaží se tedy naladit optimální formu právě na kvalifikaci. V přátelských utkáních mají před důležitým bojem s HJK bilanci čtyř výher, dvou remíz a jedné porážky. V posledním zápase například uhráli cennou remízu se silným Besiktasem Istanbul. Co se týče kurzové nabídky sázkových kanceláří, je Plzeň s kurzem na postup kolem hodnoty 1,2 v duelu s Finy jasným favoritem. Misky vah na stranu Viktorky překlápí také zkušenosti, jelikož se tým, pro letošní sezonu vedený Michalem Bílkem, do základní skupiny Ligy mistrů dostal již třikrát. V letech 2011 a 2013 to bylo přes tři soupeře v kvalifikaci a v roce 2018 se pak Plzeň vítězstvím v domácí soutěži kvalifikovala rovnou do základní skupiny.

VYPSANÉ KURZY: HJK Helsinki – Plzeň

O kolik peněz Plzeň hraje ?

Není tajemstvím, že je Plzeň na příjmech z evropských pohárů do značné míry závislá. O to více se pak Ligy mistrů jeví zajímavě, protože ze všech tří evropských soutěží nabízí suverénně nejvyšší finanční prémie. V případě vysněného postupu do základní skupiny Ligy mistrů by si Plzeň na svůj účet připsala bonus v podobě 391 milionů korun. Nezanedbatelnou částku by pak tvořil bonus za desetiletý koeficient, který má Plzeň nejlepší ze všech českých klubů. V závislosti na tom, které týmy by se do základní skupiny Champions League dostaly, by si Plzeň mohla připsal od 28 do 142 milionů korun. O velké peníze se pak samozřejmě hraje také v samotné skupině, kde výhra znamená 70 milionů korun, remíza pak necelých pětadvacet milionů korun.

Číst
Nejlepším africkým fotbalistou se stal Sadio Mané, už podruhé za sebou

Druhou nejlepší variantou je pak účast v základní skupině Evropské ligy. Pokud by se tam Západočeši kvalifikovali přímo, tedy tím, že by vypadli ve čtvrtém předkole Ligy mistrů, obdrželi by kromě prémie za základní skupinu EL ve výši 90 milionů také ,,bolestné,, v podobě 125 milionů. V samotné skupině EL se pak již hraje o výrazně menší peníze než v Lize mistrů. Za výhru si tým připíše 15 milionů, za remízu pak 5 milionů. I při účasti v EL by na Plzeň pak čekala prémie za desetiletý koeficient, ten by se pohyboval kolem pětasedmdesáti milionů korun.

Vyřadit ve druhém předkole HJK Helsinky je Plzeň klíčové také z toho pohledu, že by poté měla zaručený podzim strávený v evropských soutěžích. Pokud by totiž všechny následující zápasy v předkolech prohrála, spadla by do základní skupiny Konferenční ligy, třetí soutěže v pořadí. Samotná účast v základní skupině KL není vůbec špatně honorována, bonus za ní činí 73 milionů korun, tedy pouze o sedmnáct milionů více než v EL, další bonusy jsou již však znatelně menší. V případě výhry v základní skupině Konferenční ligy by si Plzeň připsala 12 milionů, remíza je hodnocena čtyřmi miliony korun.

Ostatní český týmy v Evropě

Kromě Plzně budou v evropských soutěžích bojovat další tři české kluby. Oba pražské týmy začnou shodně ve druhém předkole Konferenční ligy, tedy s vyhlídkou, že pokud se chtějí probojovat do základní skupiny, nesmějí prohrát jediné vyřazovací kolo. Třetí celek loňského ročníku Sparta již zná svého prvního soupeře. Bude jím norský Viking Stavanger. První zápas se odehraje příští čtvrtek na Letné. Slavia se pak utká s lepším z dvojice Larne – St Joseph’s. Jako poslední vstoupí do boje o Evropu Slovácko. To si díky výhře v domácím poháru zajistilo účast ve třetím předkole Evropské Ligy. Stejně jako Plzni i Slovácku stačí, když porazí prvního soupeře, na kterého v předkole narazí, a účast v pohárové Evropě pro podzimní část bude mít jistou.

Číst
Fotbalový útočník Turay nemohl na svatbu kvůli svému angažmá

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

Fotbalová Slavia má na konci sezóny radost ze své rezervy, které se podařilo postoupit do druhé nejvyšší fotbalové ligy s názvem Fortuna: Národní liga. 

Fotbal

Sobotní finále Ligy mistrů na pařížském stadionu Saint-Denis přineslo mnoho šarvátek mezi fanoušky a pořadateli a přes 200 zraněných.

Fotbal

Bez angažmá nezůstal ani celý týden. Trenér Pavel Vrba se po vyhazovu ze Sparty představí jako kouč ostravského Baníku, a to už od příští...

Fotbal

Fotbalová Slavia se obula do svých fanoušků, kteří v utkání šlágru proti Plzni tropili výtržnosti. 

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Serena Williamsová se po 14 měsících trápení konečně dopracovala výhry, místo dalšího útoku ne mety nejvyšší však naznačila možný konec.

Hokej

Jaromír Jágr je aktivní v různých internetových diskuzích. Nedávno reagoval na smělý příspěvek jednoho z draftovaných hráčů a nyní si "došlápl" na fanouška s...

Fotbal

Fotbalový útočník Mohamed Buya Turay se nedostavil na svou svatbu. Musel plnit povinnosti spojené s jeho angažmá v Malmö.

Basket

Pětiletá basketbalová nadvláda Tomáše Satoranského končí. Basketbalistou roku se stal Jan Veselý.

Hokej

Alexandr Salák strhl poprask na sociálních sítích kvůli způsobu, jakým léčí své problémy se zády. K problému přizval šamana.

Fotbal

Lionel Messi v poslední době nepodává takové výkony, na něž jsme byli zvyklí za dob, kdy hájil dres Barcelony, přesto se mu však povedl...

Reklama