Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Fotbalové MS v Anglii ? Britský premiér by si to přál

Je tomu jen pár dnů, co britský premiér Boris Johnson do médií vyslovil přání, že by rád uvítal fotbalové Mistrovství světa v roce 2030 ve své zemi. V kolébce fotbalu, jak Británii Johnson sám nazval, se konal fotbalový svátek naposledy v roce 1966. Bylo to tehdy poprvé a zatím také naposledy, kdy Anglie hostila největší sportovní událost světa.

Trofej pro vítěze světového šampionátu. Zdroj: fifa.com
Trofej pro vítěze světového šampionátu. Zdroj: fifa.com

Vítězství na domácí půdě

Nejen představa, že by se takto velká sportovní událost mohla konat v Británii, ale také možnost, že by si domácí fotbalisté mohli ve své domovině dokráčet pro titul, byla nejspíše nejsilnější motivací k tomu, aby britský premiér zatím stále ještě neoficiálně vyhlásil přání uspořádat společně s Irskem fotbalové Mistrovství světa v roce 2030.

Zmiňované MS v roce 1966, které tehdy hostila pouze Velká Británie, ovládli právě domácí fotbalisté. Ti dokázali ve finálovém klání porazit fotbalisty Německa 4:2 po prodloužení. Že již tehdy byl v Anglii o fotbalový svátek obrovský zájem svědčí především návštěvnost. Ta celkové se totiž přehoupla přes milion a půl diváků. V průměru na zápas to pak vychází přes padesát tisíc fanoušků na stadionu. Není pochyb o tom, že fotbalová vášeň v Anglii ani po tolika letech neutichla a velmi pravděpodobně bychom se dočkali ještě vyšší návštěvnosti, pokud by Anglie spolu s Irskem fotbalové MS v roce 2030 opravdu hostila.

Další uchazeči o pořadatelství

Je třeba zmínit, že Anglie se v nedávné době o pořadatelství MS již ucházela. Bylo to v roce 2018, tehdy však dostalo přednost Rusko. Anglie se v hlasování o pořadatelství se dvěma body nedostala ani do druhého kola. Kromě zmiňovaných zemí se v roce 2018 o pořadatelství ucházelo také Nizozemsko společně s Belgií a také Španělsko spolu s Portugalskem.

Právě poslední dva kandidátí to s největší pravděpodobností budou zkoušet i v roce 2030. Jako společníka si však tentokrát chtějí Španělsko a Portugalsko přizvat ještě Maroko. Po velmi úspěšném pořádání MS v roce 2014 ze strany Brazílie, se chtějí do souboje o fotbalový svátek v roce 2030 přidat i další jihoamerické země. Nyní se však očekává společná kandidatura hned od čtyř zemí Jižní Ameriky najednou. Mělo by se jednat o Argentinu, Paraguay, Chile a Uruguay.

  Gól roku? Schickova střela z poloviny hřiště se nedostala ani mezi první tři

Anglie jakožto spolehlivý pořadatel

Podle mnohých fanoušků by pořadatelství Anglie a Irska byla v podstatě záruka úspěchu. Jen velmi těžko si lze představit spolehlivějšího pořadatele. Důkazů najdeme hned několik. Například hned letos bude Londýn a irský Dublin hostit několik zápasů odloženého evropského šampionátu. Anglie se již však připravuje i na následující rok, to totiž bude hostit odložené Mistrovství Evropy ve fotbale žen. Evropský šampionát mužů poté Anglie pořádala naposledy v roce 1996. Českým fanouškům velmi povědomí turnaj tehdy vyhrálo Německo, které porazilo ve finálovém střetnutí Českou republiku 2:1.

Jistě si všichni velmi dobře vzpomínáme na nově postavené stadiony a haly pro sportovní události, které po skončení sportovního eventu zůstaly ležet ladem. Ničeho takového se však u Anglie obávat nemusíme. Jak v Británii tak v Irsku je dostatek certifikovaných stadionů, takže stavba nových by nebyla zapotřebí. Britská vláda má navíc vyčlenit necelé tři miliony liber na podporu kandidatury. Kdo bude fotbalové MS v roce 2030 nakonec pořádat se rozhodne v následujících letech. Hned v tom příštím se však rozběhne formální proces pro vybrání vhodného kandidáta.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

EURO

Finále EURO 2020, které se uskutečnilo v londýnské baště Wembley, je pro Anglii ostuda ve všech směrech. 

EURO

Šampionát EURO 2020 zná svého vítěze. Stala se jím Itálie, která byla považována za outsidera.

EURO

Itálie se ve finále EURO 2020 potká s Anglií a to je, alespoň z jedné strany, příslib nádherného fotbalu. Itálie praktikuje velice živý fotbal s rychlým přechodem...

Fotbal

Druhý semifinálový zápas EURO 2020 mezi Anglií a Dánskem doprovází ohromná kontroverze.

Reklama
Reklama

Nové

Motosport

Velká cena Maďarska přinesla dosud nevídanou podívanou. Po karambolu na startu a špatném rozhodnutí Lewise Hamiltona vyhrál Esteban Ocon s vozem Alpine.

Olympiáda

Australské kanoistické hvězdě Jessice Foxové pomohl k výhře zlaté medaile velice netradiční prvek. Jednalo se o pánskou ochranu.

Fotbal

Anglický fotbalista Jack Grealish usiluje o přestup do Manchesteru City, fanoušci ovšem odhalili, že tento klub nenávidí.

EURO

Gól Patrika Schicka z poloviny hřiště na EURO 2020 v anketě UEFA o gól roku nestačil ani na první tři místa. 

Cyklistika

Sportovní ředitel Německého cyklistického svazu během závodu hecoval svého svěřence. Jeho slova však byla značně netradiční a navíc ho při tom zachytily kamery.

Olympiáda

Judistický turnaj na Olympijských hrách 2021 přinesl skandál. Rumunský trenér Cluaudia Pusy před zápasem přistoupil ke své svěřenkyni Martyně Trajdosové, vzal ji za klopy...

Reklama