Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Hokej

Ovečkin je pod palbou kritiky za fotografii s Putinem

Jsou tomu již téměř tři týdny, co ruská vojska napadla Ukrajinu a rozpoutala válku. Během té doby se téměř celý svět sjednotil proti ruskému režimu a Vladimíru Putinovi. Stále se však najdou ostrůvky, kde ruský prezident může čerpat podporu. Jedním z oněch ostrůvků je i Alexander Ovečkin, ruský kanonýr ve službách Washingtonu.

Alexander Ovečkin na jedné z mnoha fotografií po boku ruského prezidenta Vladimíra Putina. Zdroj: sportnet.sme.sk
Alexander Ovečkin na jedné z mnoha fotografií po boku ruského prezidenta Vladimíra Putina. Zdroj: sportnet.sme.sk

Vyjádření Alexandera Ovečkina k situaci na Ukrajině

Zatímco se politici i sportovci předháněli v tom, kdo více odsoudí počínání Ruska, kapitán Washingtonu mlčel. Na dotazy novinářů neodpovídal, pokud se netýkaly sportu. Takto by se daly shrnout první hodiny poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Alexander Ovečkin se známým podporovatel ruského prezidenta ovšem v této situaci se od něj všeobecně očekávalo, že i on vyšle ke své zemi a jejímu vedení vyčítavá slova. Nestalo se. Až 26. února, tři dny po zahájení invaze, se Ovečkin konečně odhodlal k vyjádření, které však svým obsahem bylo velmi prázdné:

„Prosím, už žádnou válku. Nezáleží, kdo je ve válce. Rusko, Ukrajina, různé země. Musíme žít v míru a v dobrém světě. Je to můj prezident (Putin). Ale jak jsem řekl, nejsem v politice. Jsem sportovec. Doufám, že se vše brzy spraví. Pro obě strany je to teď těžká situace,“ řekl Ovečkin na dotaz novináře ohledně situace na Ukrajině.

S mírnou prodlevou i přesto však začal sportovní svět na ruskou agresi reagovat. Rusko ani Bělorusko se nezúčastní letošního Mistrovství světa v hokeji, finále nejprestižnější fotbalové klubové soutěže bylo přesunuto z Petrohradu do Paříže. Je zrušeno i Mistrovství světa ve volejbale, které se mělo konat v Rusku. Odsouzení se za své chování dostalo Putinovi i od sportovců jednotlivců. Jen ten pravděpodobně nejsledovanější, slova kritiky nepronesl. Alespoň ne směrem k Vladimíru Putinovi. Ba co víc, téměř tři týdny od invaze svítí na profilové fotografii instagramového účtu Ovečkina stále stejná fotka, na níž je slavný hokejista společně s Putinem. Kapitánovi Washingotnu se za to dostává od fanoušků tvrdé kritiky.

Ovečkin se fotku údajně bojí odstranit

Před pár dny přišla se zajímavou informací novinářka Emily Kaplanová ze sportovní stanice ESPN. Podle jejího zdroje, který by měl mít blízko jak k organizaci Capitals tak samotnému Ovečkinovi, mělo již vedení několikrát požádat svou hvězdu, aby fotografii stáhla a dokonce smazala svůj instagramový profil. Ovečkin na toto naléhání měl údajně říci toto:

,,Pokud bych tak učinil, opravdu bych pociťoval, že je to signál, kterým bych vystoupil proti Putinovi. Moje rodina by byla v nebezpečí.“

Alexander Ovečkin v družném rozhovoru s Vladimírem Putinem. Zdroj: isport.blesk.cz

Alexander Ovečkin v družném rozhovoru s Vladimírem Putinem. Zdroj: isport.blesk.cz

Mohlo by tomu tak skutečně být ? Opravdu by se měl Ovečkin obávat o zdraví své rodiny žijící v Rusku od Vladimíra Putina ? O jejich blízkém vztahu se dlouhodobě ví. Putin měl Ovečkinových dokonce předat i svatební dar. Fotografií, kde si usmívají Ovečkin potřásá rukou s ruským prezidentem je na internetu spousta. Byl to navíc sám ruský kanonýr, který pře prezidentskými volbami v Rusku v roce 2018 propagoval na sociálních sítích kampaň s názvem Putin Team, kde pro ruského politika sháněl podporu. Přes to všechno se však Ovečkin údajně obává o reakci Kremlu na stažení fotky s Putinem. Reakce ostatním ruských hráčů v NHL však napovídá, že informace od zdroje Emily Kaplanové by nemusely být příliš vzdálené od pravdy.

Reakce ruských hráčů v NHL

Kromě Ovečkina byli fanoušci zvědaví také na vyjádření dalšího hvězdného Rusa Jevgenije Malkina. Ani on však od linii svých krajanů neustoupil a ruský režim neodsoudil. Mnoho fanoušků si právě od Malkina slibovalo trochu více odvahy, jelikož je tomu již pár let, co vyšlo najevo, že si útočník Pittsburghu nechal tajně udělat americké občanství. Útočník Minnesoty Kaprizov vystoupil pouze proti válce, nikoli proti ruskému režimu. Mimochodem, i mladý forvard má na Instagramu fotografii s Putinem, byť nikoli jako profilovou. Paradoxem je, že toto vyjádření pronesl ještě předtím, než v Rusku začal oficiálně platit zákon, který nařizuje nenazývat ,,speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině ,,válkou“, v opačném případě by dotyčnému hrozilo až patnáct let vězení.

Reklama. Posunutím pokračujte.

O strachu, který mezi ruskými hráči v zámoří koluje, nejlépe svědčí situace kolem Artěmij Panarina. Jako jeden z mála se i v dřívějších dobách nebál veřejně vystoupit proti Kremlu i konkrétně Putinovi. Bylo to nedlouho poté, co se rozhořela aféra kolem ruského opozičníka Alexeje Navalného, který byl nejprve otráven, uzdraven v Německu a po návratu do vlasti uvězněn. Ruská propaganda tehdy přišla s tvrzením, že Panarin před deseti lety zbil mladou ženu, což sám sportovec popřel a označil za odvedu, kvůli kritice Putina a jeho zacházení s Navalným. V současné době se však i Panarin stáhl. Kritické komentáře vůči ruskému režimu ze svých sociálních sítí stáhl a instagramový účet přepnul z režimu veřejného do režimu soukromého.

Bázlivá reakce Washingtonu

Zpět ale k Ovečkinovi a Washingtonu. Vedení týmu z hlavního města USA vydalo nařízení, že na domácích zápasech ve své hale zakazuje vlajky jak Ukrajiny tak Ruska. Žádné transparenty s podporou sužované Ukrajině ani žádný jiný projev soucitu k okupované zemi. Toto nařízení vydal Washington ve chvíli, kdy se celá NHL halila do žlutých a modrých barev na podporu Ukrajiny a před některými zápasy se dokonce místo klasické americké hymny hrála ta ukrajinská.

Po další vlně kritiky od nařízení vedení Capitals sice ustoupilo a vlajky na podporu Ukrajinu povolilo, nesmí však bránit ve výhledu na hrací plochu. I to dokresluje, jak složitá je nyní situace kolem každého, kdo má blízko k ruskému prezidentovi. Není totiž třeba dodávat, že celý chaos kolem podpory Ukrajině se ve Washingtonu děje právě kvůli Ovečkinovi, který proti Putinovi odmítá vystoupit. Navíc se ani nezdá, že by se situace měla v blízké budoucnosti nějak výrazně měnit.

Reklama. Posunutím pokračujte.
Číst
V draftu NHL bude jako první vybírat Montreal
Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Hokej

Komisionář zámořské hokejové soutěže NHL Gary Bettman uvedl, že ruští hokejisté se mohou zúčastnit draftu NHL.

Hokej

Jihlavského rodáka Davida Ritticha a jeho Nashville Predators překvapil bizarní gól. Predátoři na ledě Lavin nakonec stejně zvítězili.

Hokej

Zápas mezi Dallasem a Anaheimem přinesla naprosto nečekaného hrdinu. Jedná se o jednookého brankáře Thomase Hodgese. 

Hokej

Americký prezident Joe Biden v Bílém domě přivítal hokejisty Tampy Bay Lightning, aby jim pogratuloval k loňskému triumfu. Schůzka se ovšem neobešla bez parádního...

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Mužská tenisová asociace (ATP) a ženská tenisová asociace (WTA) rozhodly, že na letošním Wimbledonu se nebudou rozdávat body do světového žebříčku.

Box

Tyson Fury je známý tím, že si umí užívat. Tentokrát to ovšem přehnal s alkoholem. Ukazuje to video. 

Motosport

Italské stáji se zatím při víkendové Velké ceně Španělska daří. Poté, co jejich pilot Charles Leclerc ovládl oba tréninky, opanoval monacký pilot také kvalifikace...

Fotbal

Je to jen pár dnů, co vedení Manchesteru City uvedlo, že do jejich řad vstoupí během letní pauzy Erling Haaland, který byl v posledním...

Hokej

Česko si po rozpačitém výkonu s Rakouskem a pobytem na hraně postupu do play-off spravilo chuť. 

Hokej

Mistrovství světa v hokeji přineslo sexistickou kauzu. Hlavními aktéry jsou redaktorka slovenské (RTVS) televize Barbora Žiačiková a členka německého štábu Jessica Campbellová.

Reklama