Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Hokej

Ovečkin pálí i v 36 letech ! Překoná Gretzkyho rekord ?

Byla to situace tak typická pro všechny přihlížející. Ovečkinův krajan Sergej Kuznětsov se v útočném pásmu soupeře rozhlížel, komu by mohl naservírovat přihrávku. U levého kruhu už čekal Alexander Ovečkin a po zpracování puku vyslal na branku protivníka nechytatelnou střelu. Gól ! Už dvanáctý pro Ovečkina v této sezoně a zdá se, že ruský kanonýr ještě zdaleka nekončí.

Alexander Ovečkin se blíží ke zdánlivě nepřekonatelnému rekordu Wayne Gretzkyho. Zdroj:sport.aktualne.cz
Alexander Ovečkin se blíží ke zdánlivě nepřekonatelnému rekordu Wayne Gretzkyho. Zdroj:sport.aktualne.cz

Věk je jen číslo

Když před sezonou média spekulovala o tom, jaký kontrakt si Ovečkin vyjedná, ano, s jeho zaměstnavatelem Washingtonem jednal on sám, nikoli skrze agenta jako většina hráčů, téměř v každém článku se objevovala narážka na „nepřekonatelný“ rekord v počtu branek Wayne Gretzkyho a jestli je ruský kanonýr schopen ho překonat. Ovečkin uzavřel s Caps smlouvu na dalších pět let, při nichž si přijde v průměru na 9,5 milionů dolarů ročně. Jednu proměnnou tedy z rovnice vedoucí k překonání Gretzkého můžeme vyškrtnout. Čas. Toho bude mít „Ovie“ k překonání legendárního hokejisty dostatek.

A zdá se, že k vyškrtnutí další proměnné, formy, nejsme daleko. Alespoň pro tuto sezonu. Po přihrávce Kuznětsova vstřelil Ovečkin letos již dvanáctou branku a v historické tabulce střelců se osamostatnil na čtvrté pozici. Další metou je Jaromír Jágr, ke kterému zbývá kapitánovi Washingtonu pětadvacet zásahů. Pokud ruskému bohatýrovi vydrží forma, mohl by se na českou legendu dotáhnout již v letošním ročníku. Aby také ne, do konce základní části zbývá odehrát Capitals stále 68 zápasů. V daném kontextu je toto číslo o to symboličtější.

Ve světle událostí, které se dějí, však stále nesmíme zapomínat na to, že Ovečkinovi bylo v září již 36 let. Na jeho produktivitě to však znát příliš není a válí jako za mlada. V letošním ročníku je momentálně na druhé příčce mezi kanonýry, lépe je na tom pouze Leon Draisaitl z Edmontonu, ten má na kontě 14 branek. Kromě dvanácti tref má Ovečkin však na kontě i stejný počet asistencí a úspěšně tak vyvrací tezi, že to je sobecký hráč, který se pouze žene za rekordem Gretzkyho. V tabulce bodování je na třetím místě. Před ním je pouze mýtické duo z Edmotonu Draisaitl-McDavid.

  Evander Kane se po odpykání trestu za falšování dokladů bude poroučet z lavičky Sharks

Čísla, počty, rovnice a neznámé

Před začátkem letošního ročníku chybělo Ovečkinovi k překonání rekordu Gretzkyho 164 branek. Zde je nutno podotknout, že k překonání této mety musí Ovečkin daný počet gólů nasázet pouze v základní části, trefy ze zápasů play off se do této tabulky nepočítají. Při smlouvě na pět let, kterou „Ovie“ uzavřel dojdeme lehkými počty k číslu 33. Tolik gólů by v průměru musel Ovečkin nasázet za sezonu, aby se na konci svého kontraktu mohl radovat z první příčky v historické tabulce střelců. A tato eventualita má stále reálnější obrysy. Z šestnácti sezon, které v NHL strávil, překonal v základní části Ovečkin tuto hranici hned třináctkrát. Dvakrát se pak zastavil u dvaatřiceti branek za sezonu.

Nejhorší střelecký ročník pak Rus prožil minulou sezonu, ale je evidentní, že to v žádném případě nebylo dáno poklesem formy. Spíše nahuštěným programem a zmatky, které způsobila epidemie koronaviru a která zachvátila nejen sportovní svět. Že má Gretzkyho rekord na radaru potvrdil i sám Ovečkin, když při podpisu nové smlouvy dodal, že právě kvůli rekordu trval na pětiletém kontraktu. Washington mu samozřejmě vyšel vstříc, jelikož je tam „Ovie“ již několik sezon kapitánem a tváří celého týmu. Navíc to byl právě ruský kanonýr, který do hlavního města USA přinesl v roce 2018 první Stanley cup v historii. Jeho postavení je tam neotřesitelné a dává tak maximální smysl, že mu všichni dotyční vyjdou vstříc při honbě za rekordem.

Nyní tedy chybí k vyrovnání rekordu kapitánovi Washingtonu 152 zásahů. V ideálním světě bychom nyní měli na zřeteli pouze hokejistovu formu a snahu se dlouhodobě nezranit při stíhací jízdě za rekordem. Jak však ukázala loňská sezona, sportovní život skrývá spoustu neznámých, které nelze predikovat a které ignorují veškeré sportovní zákonitosti. Byť v USA stále stoupá číslo naočkovaných lidí pro koronaviru, stejně tak bohužel roste i počet nově nakažených a se stoprocentní jistotou nejde vyloučit, že by se ať už stávající nebo některá z příštích sezon nemohla zkrátit. V případě, že by Ovečkin rekord nepřekonal během současného kontraktu, bude mít samozřejmě možnost podepsat za pět let další. Jenomže právě na konci ročníku 25/26 končí smlouva mezi NHL a NHLPA. Jak ošemetné to může být jsme viděli během zkráceného ročníku 13/14, kdy Ovečkin odehrál jednatřicet zápasů za mateřské Dynamo Moskva, jelikož v NHL probíhala jednání o smlouvě. Kanonýr tak ztratil další důležité zápasy a góly.

  Evander Kane se po odpykání trestu za falšování dokladů bude poroučet z lavičky Sharks

Jedno je tedy jasné. Při sledování honby za Gretzkyho rekordem budeme muset sledovat nejen dění na ledě ale i mimo něj. Za současné konstelace to vypadá, že překonání „the Great One“ je možné, situace se však může velmi rychle změnit. Co se však změnit nemůže je jistě vzrušení, že máme tu čest vůbec sledovat někoho, kdo se snaží překonat údajně nepřekonatelné. Jestli za něco pak právě za to bychom měli být vděční.

Reklama. Posunutím pokračujte.
Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

Hokej

Evander Kane, který si odpykává trest za falšování dokladů o očkování, byl umístěn na seznam volných hráčů. 

Hokej

V zápase NHL mezi Calgary a Anaheimem byl k vidění zákrok, který nemá obdoby. 

Hokej

Přípravné období v NHL vrcholí. Nový ročník se rozjede už ve středu 13. října. Vsaďte si u Tipsportu a sledujte zámořskou soutěž v exkluzivních...

Hokej

Evander Kane, útočník San José je proslulý různými excesy. V minulosti nadělal dluhy v kasinech, sexuálně prý obtěžoval ženy a sázel na vlastní zápasy....

Reklama
Reklama

Nové

Hokej

Evander Kane, který si odpykává trest za falšování dokladů o očkování, byl umístěn na seznam volných hráčů. 

MMA

Problémy se zákonem má další bývalý UFC zápasník. Tentokrát se jedná o veterána Anthonyho Roco Martina. 

MMA

MMA je tvrdý sport, své o tom ví také zápasník Ian Coughlan. Ten letos v červenci při tréninku utrpěl zranění krční páteře, kvůli němuž...

Tenis

Otec Novaka Djokoviče prozradil, že aktuální tenisová jednička bude chybět na prvním Grand Slamu roku Australian Open. Mělo by za to moci očkování proti...

Fotbal

Simulování ve fotbale je bohužel drsná realita. Simuluje se prakticky na všech úrovních tohoto sportu, někdy je ovšem simulace stále dost přes čáru.

Fotbal

Za dva týdny nás čeká poslední kolo základních skupiny Ligy mistrů. Po včerejším a úterním hracím dnu je již ve většině skupin rozhodnuto o...

Reklama