Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Hokej

Ovečkin pálí i v 36 letech ! Překoná Gretzkyho rekord ?

Byla to situace tak typická pro všechny přihlížející. Ovečkinův krajan Sergej Kuznětsov se v útočném pásmu soupeře rozhlížel, komu by mohl naservírovat přihrávku. U levého kruhu už čekal Alexander Ovečkin a po zpracování puku vyslal na branku protivníka nechytatelnou střelu. Gól ! Už dvanáctý pro Ovečkina v této sezoně a zdá se, že ruský kanonýr ještě zdaleka nekončí.

Alexander Ovečkin se blíží ke zdánlivě nepřekonatelnému rekordu Wayne Gretzkyho. Zdroj:sport.aktualne.cz
Alexander Ovečkin se blíží ke zdánlivě nepřekonatelnému rekordu Wayne Gretzkyho. Zdroj:sport.aktualne.cz

Věk je jen číslo

Když před sezonou média spekulovala o tom, jaký kontrakt si Ovečkin vyjedná, ano, s jeho zaměstnavatelem Washingtonem jednal on sám, nikoli skrze agenta jako většina hráčů, téměř v každém článku se objevovala narážka na „nepřekonatelný“ rekord v počtu branek Wayne Gretzkyho a jestli je ruský kanonýr schopen ho překonat. Ovečkin uzavřel s Caps smlouvu na dalších pět let, při nichž si přijde v průměru na 9,5 milionů dolarů ročně. Jednu proměnnou tedy z rovnice vedoucí k překonání Gretzkého můžeme vyškrtnout. Čas. Toho bude mít „Ovie“ k překonání legendárního hokejisty dostatek.

A zdá se, že k vyškrtnutí další proměnné, formy, nejsme daleko. Alespoň pro tuto sezonu. Po přihrávce Kuznětsova vstřelil Ovečkin letos již dvanáctou branku a v historické tabulce střelců se osamostatnil na čtvrté pozici. Další metou je Jaromír Jágr, ke kterému zbývá kapitánovi Washingtonu pětadvacet zásahů. Pokud ruskému bohatýrovi vydrží forma, mohl by se na českou legendu dotáhnout již v letošním ročníku. Aby také ne, do konce základní části zbývá odehrát Capitals stále 68 zápasů. V daném kontextu je toto číslo o to symboličtější.

Ve světle událostí, které se dějí, však stále nesmíme zapomínat na to, že Ovečkinovi bylo v září již 36 let. Na jeho produktivitě to však znát příliš není a válí jako za mlada. V letošním ročníku je momentálně na druhé příčce mezi kanonýry, lépe je na tom pouze Leon Draisaitl z Edmontonu, ten má na kontě 14 branek. Kromě dvanácti tref má Ovečkin však na kontě i stejný počet asistencí a úspěšně tak vyvrací tezi, že to je sobecký hráč, který se pouze žene za rekordem Gretzkyho. V tabulce bodování je na třetím místě. Před ním je pouze mýtické duo z Edmotonu Draisaitl-McDavid.

Číst
Kouč, který byl vyhozený z české hokejové reprezentace, míří do Lausanne

Čísla, počty, rovnice a neznámé

Před začátkem letošního ročníku chybělo Ovečkinovi k překonání rekordu Gretzkyho 164 branek. Zde je nutno podotknout, že k překonání této mety musí Ovečkin daný počet gólů nasázet pouze v základní části, trefy ze zápasů play off se do této tabulky nepočítají. Při smlouvě na pět let, kterou „Ovie“ uzavřel dojdeme lehkými počty k číslu 33. Tolik gólů by v průměru musel Ovečkin nasázet za sezonu, aby se na konci svého kontraktu mohl radovat z první příčky v historické tabulce střelců. A tato eventualita má stále reálnější obrysy. Z šestnácti sezon, které v NHL strávil, překonal v základní části Ovečkin tuto hranici hned třináctkrát. Dvakrát se pak zastavil u dvaatřiceti branek za sezonu.

Nejhorší střelecký ročník pak Rus prožil minulou sezonu, ale je evidentní, že to v žádném případě nebylo dáno poklesem formy. Spíše nahuštěným programem a zmatky, které způsobila epidemie koronaviru a která zachvátila nejen sportovní svět. Že má Gretzkyho rekord na radaru potvrdil i sám Ovečkin, když při podpisu nové smlouvy dodal, že právě kvůli rekordu trval na pětiletém kontraktu. Washington mu samozřejmě vyšel vstříc, jelikož je tam „Ovie“ již několik sezon kapitánem a tváří celého týmu. Navíc to byl právě ruský kanonýr, který do hlavního města USA přinesl v roce 2018 první Stanley cup v historii. Jeho postavení je tam neotřesitelné a dává tak maximální smysl, že mu všichni dotyční vyjdou vstříc při honbě za rekordem.

Nyní tedy chybí k vyrovnání rekordu kapitánovi Washingtonu 152 zásahů. V ideálním světě bychom nyní měli na zřeteli pouze hokejistovu formu a snahu se dlouhodobě nezranit při stíhací jízdě za rekordem. Jak však ukázala loňská sezona, sportovní život skrývá spoustu neznámých, které nelze predikovat a které ignorují veškeré sportovní zákonitosti. Byť v USA stále stoupá číslo naočkovaných lidí pro koronaviru, stejně tak bohužel roste i počet nově nakažených a se stoprocentní jistotou nejde vyloučit, že by se ať už stávající nebo některá z příštích sezon nemohla zkrátit. V případě, že by Ovečkin rekord nepřekonal během současného kontraktu, bude mít samozřejmě možnost podepsat za pět let další. Jenomže právě na konci ročníku 25/26 končí smlouva mezi NHL a NHLPA. Jak ošemetné to může být jsme viděli během zkráceného ročníku 13/14, kdy Ovečkin odehrál jednatřicet zápasů za mateřské Dynamo Moskva, jelikož v NHL probíhala jednání o smlouvě. Kanonýr tak ztratil další důležité zápasy a góly.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Jedno je tedy jasné. Při sledování honby za Gretzkyho rekordem budeme muset sledovat nejen dění na ledě ale i mimo něj. Za současné konstelace to vypadá, že překonání „the Great One“ je možné, situace se však může velmi rychle změnit. Co se však změnit nemůže je jistě vzrušení, že máme tu čest vůbec sledovat někoho, kdo se snaží překonat údajně nepřekonatelné. Jestli za něco pak právě za to bychom měli být vděční.

Číst
V Pardubicích vyroste nádherná hokejová hala

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Hokej

Komisionář zámořské hokejové soutěže NHL Gary Bettman uvedl, že ruští hokejisté se mohou zúčastnit draftu NHL.

Hokej

Jihlavského rodáka Davida Ritticha a jeho Nashville Predators překvapil bizarní gól. Predátoři na ledě Lavin nakonec stejně zvítězili.

Hokej

Zápas mezi Dallasem a Anaheimem přinesla naprosto nečekaného hrdinu. Jedná se o jednookého brankáře Thomase Hodgese. 

Hokej

Americký prezident Joe Biden v Bílém domě přivítal hokejisty Tampy Bay Lightning, aby jim pogratuloval k loňskému triumfu. Schůzka se ovšem neobešla bez parádního...

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Bývalá světová tenisová jednička Simona Halepová ve finále French Open psychicky zkolabovala a prohrála s Číňankou Čeng Čchin-wen 6:2, 2:6 a 1:6.

Hokej

Česko nezvládlo semifinálový zápas s Kanadou a v neděli si zahraje pouze o bronzové medaile.

Fotbal

Největší britská televizní a rozhlasová stanice BBC označila tým Manchester United za "odpad". Následně se trapas snažila vysvětlit.

Hokej

Česko zvládlo čtvrteční zápas s Německem a probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji. Večerní zápasy potom rozhodly také o jeho soupeři.

Hokej

Česko slaví obrovský úspěch. Probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji, mají tedy jistotu, že si zahrají o medaile.

Hokej

Bývalý kouč české hokejové reprezentace Filip Pešán bude od nové sezóny trénovat švýcarské Lausanne.

Reklama