Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Francouzský fotbalista Jean-Pierre Adams zemřel po 39 letech v kómatu

Tragický příběh má za sebou i tragický konec. Bývalý francouský obránce Jean-Pierre Adams, který v důsledku špatně podaných anestetik upadl v roce 1982 do kómatu, dnes ve věku 73 let zemřel.

Jean-Pierre Adams v dobách jeho největší slávy
Jean-Pierre Adams v dobách jeho největší slávy (zdroj: skysports)

Adams, impozantní stoper, začal svou kariéru ve Fontainebleu, kde pomohl místnímu týmu k postupu, a poté se přestěhoval do Nimes, kde podepsal smlouvu v tehdejším prvoligovém týmu.

Nimes v jeho druhé sezóně skončilo na druhém místě Adams si zahrál i za Francii – jako jeden z prvních černošských hráčů. V národním týmu vytvořil spolu s Mariusem Trésorem střed obrany známý jako „Garde Noire” (Černá garda).

„Dnes ráno jsme se dozvěděli o úmrtí Jean-Pierra Adamse,” napsal Nimes na Twitteru. „84krát oblékl barvy Olympique Nimes a s Mariusem Trésorem tvořil „Garde Noire” francouzského týmu. Klub vyjadřuje upřímnou soustrast jeho blízkým a rodině.”

Adams, který se narodil v Senegalu, odehrál devět sezon v nejvyšší francouzské soutěži, nastupoval také za Nice a Paris Saint-Germain a nasbíral 22 reprezentačních startů.

„Nice se zlomeným srdcem přijalo zprávu o úmrtí Jean-Pierra Adamse, který 17. března 1982 upadl do kómatu,” napsalo Nice na Twitteru. „Bývalý obránce oblékl barvy Nice 145krát v letech 1973 až 1977. OGC Nice stojí při bolesti jeho příbuzných, kteří se o něj starali 39 let.”

Nice dále uvedlo, že Adamsovi bude vzdána pocta při domácím utkání s Monakem 19. září.

Osudový den

Ve středu 17. března 1982 šel Adams do nemocnice na rutinní operaci poškozené šlachy v koleni. V té době zaměstnanci nemocnice stávkovali.

Reklama. Posunutím pokračujte.

„Anestezioložka se starala o osm pacientů, jednoho po druhém, jako na montážní lince,” řekla v roce 2016 televizi CNN jeho manželka Bernadette, která se o Adamse starala u nich doma po celou dobu jeho kómatu.

„Na Jean-Pierra dohlížela stážistka, která opakovala ročník a která se později u soudu přiznala: ‘Nezvládla jsem úkol, který mi byl zadán’.

„Vzhledem k tomu, že se nejednalo o životně důležitou operaci, že nemocnice stávkovala, chyběli lékaři a tato žena se starala o osm pacientů, a to ve dvou různých místnostech, měl mi někdo zavolat, že operaci odloží.”

  Matka Cristiana Ronalda řekla, že Cristiano Jr. je lepším hráčem, než byl ve stejném věku jeho otec

Nikdy to neudělali – a mezi anesteziologem a stážistkou došlo k mnoha chybám.

Adams byl špatně intubován, jedna hadička mu blokovala cestu k plicím, místo aby je ventilovala, což znamenalo, že mu chyběl kyslík, načež došlo k zástavě srdce.

„Obránce červenomodrých a francouzské reprezentace Jean-Pierre Adams oblékal pařížské barvy v letech 1977 až 1979. Klub vyjadřuje soustrast jeho rodině a blízkým,” napsalo PSG na Twitteru.

V roce 2007 provedli čestný výkop utkání mezi Nice a Auxerre dva Adamsovi synové Laurent a Frederic. Fanoušci Nice, za které Adams v sedmdesátých letech nastupoval, pak vyvěsili na tribuně transparent s nápisem „Jean-Pierre Adams, jeden z nás.“

„Stále k němu i mluvíme, třeba nás slyší a rozumí nám. Snažíme se s ním sdílet naše narozeniny i Vánoce. Představili jsme mu také jeho vnoučata, když se narodila,“ vyprávěl Adamsův syn Laurent. „Ale nikdy neztratíme naději,“ pravil Adamsův potomek.

Reklama. Posunutím pokračujte.
Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

EURO

Francie na EURO 2020 vypadla v osmifinále a tuhle hořkou pilulku ještě i teď nemůže pořádně spolknout.

EURO

Trenér Jaroslav Šilhavý uveřejnil oficiální nominaci pro EURO 2020. Na soupisce najdeme tři brankáře, osm obránců, deset záložníků a čtyři útočníky.

Fotbal

Jeden z nejlepších fotbalistů všech Diego Maradona zemřel na podzim minulého roku za velmi podivných okolností. Původně byla jeho smrt prezentována jako přirozená, nyní...

Fotbal

Srdjan Plavšič se po několika dnech mlžení konečně přiznal k tomu, že na Spartě neprodlouží. Situace je o to pikantnější, že jeho novým působištěm bude...

Reklama
Reklama

Nové

Fotbal

Matka Cristiana Ronalda potvrdila, že její vnuk Cristiano Jr. je lepším fotbalistou než byl jeho otec v podobném věku. 

Hokej

Hokejista kladenských Rytířů Tomáš Plekanec a bývalá tenistka Lucie Šafářová si po několikaletém vztahu konečně řekli své ano. Život na hromádce je už evidentně...

Hokej

Český deník Sport přišel s informací, že šéf českého hokeje Tomáš Král byl agentem StB a donášel na své nadřízené kolegy.

Olympiáda

Olympijská šampionka Wilsonová se nakazila Covid-19 a skončila v nemocnici i přestože proti nemoci byla plně očkovaná. 

Fotbal

Romeo Beckham si odbyl svůj profesionální debut, přičemž nastoupil na pravém křídle, stejně jako jeho známý otec David Beckham.

Fotbal

Messiho nová kapitola se nevyvíjí dobře. Během premiéry v dresu PSG fanoušci začali tvrdit, že jejich oblíbený tým nikdy nehrál hůře. A v domácí...

Reklama