Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

NÁZOR: Fanoušky zničená Super liga ?

Je tomu již týden, co světlo světa spatřil nový projekt fotbalových gigantů. Nová Super liga, uzavřená soutěž jen pro vybrané velikány se však rozpadla prakticky ihned po oznámení. Média nyní zásobují fanoušky články o tom, jak jejich moc, vyjádřena různými formami protestu, znemožnila spuštění tohoto projektu. Troufám si však tvrdit, že jde spíše o milé přání než o skutečnou pravdu.

Fanoušci Chelsea protestují proti vzniku Super ligy. Zdroj:besoccer.com
Fanoušci Chelsea protestují proti vzniku Super ligy. Zdroj:besoccer.com

Moc fanoušků je jen iluze

Projekt Super ligy by měl i přes počáteční obrovskou nevoli fanouškovské veřejnosti velmi dobrou sledovanost. Lze tak odhadnout z toho, jaký hlad po konfrontacích nejlepších celků fanoušci mají každý rok. Ať už proti sobě hraje Barcena a PSG v Lize mistrů nebo jiní giganti v Evropské lize, takovéto zápasy sledovanost zkrátka mají. Ne jinak by tomu bylo i v případě Super ligy. U té by navíc odpadlo několik neatraktivních zápasů, například týmů z východní Evropy, které dlouhodobě netáhnou. Z prvotních informací navíc lze vyčíst i to, že nová soutěž by stála na velmi pevných finančních základech, které by s postupem času ještě nabíraly na síle.

Nebyl to však protest fanoušků, který celý projekt zmařil. Negativní reakce se nejspíše očekávala a i přesto kluby vyšli s novým projektem na světlo zcela suverénně. Faktor, který projekt zbortil, byla UEFA. Ta by samozřejmě tratila nejvíce, jelikož by z jejích evropských soutěžích vymizely všechny velkokluby a obrovský přísun peněz. Není proto divu, že klubům ihned po oznámení založení Super ligy, začala vyhrožovat, že všechny zúčastněné vyřadí z jejich domácích lig, hráčům, hrající za velkokluby v Super lize, by znemožnila účast na Mistrovství světa či Mistrovství Evropy a následovaly by jistě i další restrikce.

Je nesmyslné na celou událost hledět tak, že díky odporu fanouškům se po pár dnech zbortil projekt, který se vytvářel několik let. Moc, kterou fanoušci na celosvětové fotbalové dění mají, je pouze domnělá. Krásným příklad budiž příští Mistrovství světa, které se bude konat v Kataru, prostředí, naprosto nevhodném pro podobnou událost. A i když se proti tomuto rozhodnutí také zvedla velká vlna kritiky, na rozhodnutí se nic nezmění. Je třeba si uvědomit, že fotbal je byznys, kde jde v první řadě o peníze a fanoušek prioritou rozhodně není. Nestavme tedy fanoušky do role všemocných soudců, kteří rozhodují o tom, co se bude ve fotbale dít a co ne. Takovou roli nemají a nikdy mít nebudou.

  Nepodařený čtvrtek v evropských pohárech. Sparta i Slavia bez bodu, Jablonec remizoval

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

EURO

Gól Patrika Schicka z poloviny hřiště na EURO 2020 v anketě UEFA o gól roku nestačil ani na první tři místa. 

EURO

Prezident UEFA Alexander Čeferin v rozhovoru pro televizi BBC uvedl, že formát EURO 2020 nebyl spravedlivý a už ho nehodlá znovu podporovat.

Fotbal

Výkonný výbor UEFA oznámil, že ruší pravidlo o venkovních gólech. Od nové sezóny bude platit, že domácí a venkovní góly mají stejnou cenu.

Fotbal

Je to již několik týdnů, co dvanáct předních evropských klubů oznámilo vznik nové Superligy. Prakticky tentýž časový úsek je to také od toho, kdy...

Reklama
Reklama

Nové

Biatlon

Ruská lukostřelecká biatlonistka Maria Kornějevová čelí obvinění, že při obětním rituálu zabila patnáctiletého chlapce. 

Nezařazené

Manchester United dokázal vyhrát zápas proti Atalantě v Lize mistrů, ve kterém prohrával 2:0. Fanoušci si však kromě skvělého obratu všimli také pověrčivého chování...

MMA

Konec všem spekulacím! Na české scéně se skutečně objevila zbrusu nová bojová organizace, která nese název Real Right Arena (zkráceně RFA).

MMA

Slavný MMA zápasník Conor McGregor má na krku pořádný průšvih. Podle dostupných zpráv napadl slavného italského DJe, za což mu hrozí až 3 roky...

Fotbal

Nepodařené představení mají za sebou zástupci českého fotbalu ve čtvrtečním dni evropských pohárů. Bodově naprázdno z něj vyšli jak Sparta tak Slavia, čest českému...

MMA

Jiří Procházka za sebou nechal přezdívku "Denisa" a místo ní začal používat "BJP". 

Reklama