Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

NÁZOR: Fanoušky zničená Super liga ?

Je tomu již týden, co světlo světa spatřil nový projekt fotbalových gigantů. Nová Super liga, uzavřená soutěž jen pro vybrané velikány se však rozpadla prakticky ihned po oznámení. Média nyní zásobují fanoušky články o tom, jak jejich moc, vyjádřena různými formami protestu, znemožnila spuštění tohoto projektu. Troufám si však tvrdit, že jde spíše o milé přání než o skutečnou pravdu.

Fanoušci Chelsea protestují proti vzniku Super ligy. Zdroj:besoccer.com
Fanoušci Chelsea protestují proti vzniku Super ligy. Zdroj:besoccer.com

Moc fanoušků je jen iluze

Projekt Super ligy by měl i přes počáteční obrovskou nevoli fanouškovské veřejnosti velmi dobrou sledovanost. Lze tak odhadnout z toho, jaký hlad po konfrontacích nejlepších celků fanoušci mají každý rok. Ať už proti sobě hraje Barcena a PSG v Lize mistrů nebo jiní giganti v Evropské lize, takovéto zápasy sledovanost zkrátka mají. Ne jinak by tomu bylo i v případě Super ligy. U té by navíc odpadlo několik neatraktivních zápasů, například týmů z východní Evropy, které dlouhodobě netáhnou. Z prvotních informací navíc lze vyčíst i to, že nová soutěž by stála na velmi pevných finančních základech, které by s postupem času ještě nabíraly na síle.

Nebyl to však protest fanoušků, který celý projekt zmařil. Negativní reakce se nejspíše očekávala a i přesto kluby vyšli s novým projektem na světlo zcela suverénně. Faktor, který projekt zbortil, byla UEFA. Ta by samozřejmě tratila nejvíce, jelikož by z jejích evropských soutěžích vymizely všechny velkokluby a obrovský přísun peněz. Není proto divu, že klubům ihned po oznámení založení Super ligy, začala vyhrožovat, že všechny zúčastněné vyřadí z jejich domácích lig, hráčům, hrající za velkokluby v Super lize, by znemožnila účast na Mistrovství světa či Mistrovství Evropy a následovaly by jistě i další restrikce.

Je nesmyslné na celou událost hledět tak, že díky odporu fanouškům se po pár dnech zbortil projekt, který se vytvářel několik let. Moc, kterou fanoušci na celosvětové fotbalové dění mají, je pouze domnělá. Krásným příklad budiž příští Mistrovství světa, které se bude konat v Kataru, prostředí, naprosto nevhodném pro podobnou událost. A i když se proti tomuto rozhodnutí také zvedla velká vlna kritiky, na rozhodnutí se nic nezmění. Je třeba si uvědomit, že fotbal je byznys, kde jde v první řadě o peníze a fanoušek prioritou rozhodně není. Nestavme tedy fanoušky do role všemocných soudců, kteří rozhodují o tom, co se bude ve fotbale dít a co ne. Takovou roli nemají a nikdy mít nebudou.

Číst
Simon se chtěl poprat, musel kvůli tomu z MS domů

Reklama. Posunutím pokračujte.
Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

Unie evropských fotbalových reprezentacích (UEFA) přemýšlí o tom, že by fanouškům zpestřila léto a uspořádala nový předsezónní turnaj.

EURO

Gól Patrika Schicka z poloviny hřiště na EURO 2020 v anketě UEFA o gól roku nestačil ani na první tři místa. 

EURO

Prezident UEFA Alexander Čeferin v rozhovoru pro televizi BBC uvedl, že formát EURO 2020 nebyl spravedlivý a už ho nehodlá znovu podporovat.

Fotbal

Výkonný výbor UEFA oznámil, že ruší pravidlo o venkovních gólech. Od nové sezóny bude platit, že domácí a venkovní góly mají stejnou cenu.

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Mužská tenisová asociace (ATP) a ženská tenisová asociace (WTA) rozhodly, že na letošním Wimbledonu se nebudou rozdávat body do světového žebříčku.

Box

Tyson Fury je známý tím, že si umí užívat. Tentokrát to ovšem přehnal s alkoholem. Ukazuje to video. 

Motosport

Italské stáji se zatím při víkendové Velké ceně Španělska daří. Poté, co jejich pilot Charles Leclerc ovládl oba tréninky, opanoval monacký pilot také kvalifikace...

Fotbal

Je to jen pár dnů, co vedení Manchesteru City uvedlo, že do jejich řad vstoupí během letní pauzy Erling Haaland, který byl v posledním...

Hokej

Česko si po rozpačitém výkonu s Rakouskem a pobytem na hraně postupu do play-off spravilo chuť. 

Hokej

Mistrovství světa v hokeji přineslo sexistickou kauzu. Hlavními aktéry jsou redaktorka slovenské (RTVS) televize Barbora Žiačiková a členka německého štábu Jessica Campbellová.

Reklama