Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Aféra kolem Ondřeje Kúdely může mít dalekosáhlé následky

Je to již déle než týden, co pražská Slavia vyřadila v osmifinále Evropské ligy skotské Rangers. V nepohledném zápase byli hráči Slavie okopáváni a brankář Kolář skončil po jednom z brutálních zákroků soupeře dokonce v nemocnici. Místo oslav zaslouženého postupu se však stále řeší kauza Ondřeje Kúdely, který po zranění brankáře Koláře přiběhl za Glenem Kamarou, hráčem černošské pleti, a měl jej údajně rasisticky urazit.

Glen Kamara a Ondřej Kúdela v osmifinále Ervropské ligy. Zdroj: idnes.cz
Glen Kamara a Ondřej Kúdela v osmifinále Ervropské ligy. Zdroj: idnes.cz

Ctěme, prosím, presumpci neviny

Krátké pošeptání, během něhož měl Kúdela zakrytá ústa, způsobilo skandál, který se řeší ještě několik dnů po skončení zápasu. Finský záložník Glen Kamara si trvá na tom, že jej Kúdela rasisticky urazil, Kúdela obvinění z rasismu odmítá. Na čí stranu se však postavila média a řekněme i širší veřejnost je evidentní. V mnohých článcích se již totiž redaktoři ani neobtěžují napsat velmi důležité slovíčko „údajné“ rasistické napadení od hráče Slavie. Jako kdyby v otázkách rasismu neexistovala presumpce neviny, Ondřej Kúdela je automaticky brán jako vinný, ačkoli proti němu stojí pouze slovo Glena Kamary. Co Kúdela pronesl pak prý slyšel i Kamarův spoluhráč Bongani Zungu, ale to se zdá i z dostupných videozáznamů poměrně nepravděpodobné.

Pokud Kúdela opravdu pronesl rasistickou urážku, nezaslouží si samozřejmě žádné slitování a měl by následovat tvrdý trest. Pokud ovšem ne, je celá aféra smyšlená a Kúdela nese brutální následky za něco, co vlastně neprovedl. A právě proto je třeba ctít presumpci neviny, břímě dokazování totiž leží na bedrech Kamary a pouhé jeho slovo stačit nemůže. Nebo ve spravedlivém světě by alespoň nemělo. Je třeba také připomenou, že Kúdela i dle svých slov Kamaru hrubě urazil, za což se následně omluvil, nikoli však rasisticky. Ve vyhroceném utkání jako bylo to osmifinálové mezi Slavií a Rangers si však troufám tvrdit, že urážky a nadávky létaly vzduch na obě strany ve velmi krátkých časových intervalech.

Situace v rukou vyšetřovatelů

Celá záležitost je nyní v šetření. Nejmenovaný španělský vyšetřoval již vyslechl na dálku přes videohovor Ondřeje Kúdelu a výsledky šetření budou známé pravděpodobně nejdříve za pár dnů až týdnů. Jakkoli se může celá aféra jevit jako příliš nafouklá, její rozzuzlení může mít velké následky. Pokud by totiž UEFA rozhodla v neprospěch českého hráče, kromě mastné pokuty jak pro hráče tak pro tým Slavie, by totiž do budoucna vznikl precedens, že slovo černošského hráče má větší váhu než toho, kdo jej údajně urazil. Tento precedens by se dal velmi snadno zneužít k zdiskreditování prakticky kteréhokoli hráče světlé pleti, pokud by jej někdo obvinil z rasismu. Nebylo by se jak bránit třeba i falešným obviněním.

Číst
Pohárový zápas mezi Panathinaikosem a PAOK Soluň provázelo drama!

Trest by si samozřejmě zasloužili někteří „fanoušci“ Slavie, kteří nedlouho po incidentu zveřejnili na sociálních sítích fotografii s rasistickým nápisem, jakožto vzkaz pro Glena Kamaru. I tento incident je již v rukou vyšetřovatelů, kteří se snaží zjistit totožnost mužů na fotografii.

Nesmíme však zapomínat ani na to, že vyšetřován je i sám Glen Kamara. Ten měl totiž po zápase v útrobách stadionu Kúdelu fyzicky napadnout. Mělo k tomu dojít poté, co většina hráčů a členů realizačního týmu pražské Slavie nebyla vpuštěna do šaten a musela čekat na hřišti. Kúdela byl poté požádán o příchod na dopingovou kontrolu a pod zakrytými kamerami jej měl Kamara udeřit pěstí do obličeje. Celému incidentu údajně měli přihlížet jak delegáti UEFA, tak samotný kouč Rangers Steven Gerrard.

K incidentu nemělo vůbec dojít

Chápu, že během zápasu a i krátce po něm, bylo všude spousta emocí. Hráči Slavie byli okopáváni, brutálně faulováni a jejich protivník dohrával zápas bez dvou vyloučených hráčů. Ať již Kúdela řekl Kamarovi cokoli, neměl to pochopitelně vůbec dělat. Připravil tak nejen sebe ale i své spoluhráče a fanoušky o regulérní oslavy postupu do čtvrtfinále Evropské ligy. Místo oslav však započala vyšetřování a celý postup pražského celku se tak nesl a nese v podivné pachuti.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Navíc los, který následoval den po postupu, přiřkl Slavii jako čtvrtfinálového soupeře londýnský Arsenal. Na čí straně v celé Kúdelově aféře stojí anglická média asi ani není potřeba zmiňovat. Zajímavý podotek měl k celé kauze Jiří Hošek, sportovní redaktor a komentátor, který připomněl, že se česká reprezentace střetně ve skupině Eura právě se Skotskem, a že se trochu obává, aby zápas nenarostl do stejných rozměrů jako legendární zápas mezi SSSR a Maďarskem ve vodním pólu na olympiádě v Melbourne v roce 1956. Zápas si odnesl přízvisko „melbournská krvavá lázeň“.

Číst
BBC zahlásila, že Manchester United je "odpad"

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

Když minulý čtvrtek prohrála pražská Slavia v odvetném duelu proti Feyenoordu, znamenalo nejen konec posledního českého účastníka v evropských pohárech v letošním roce, ale...

Fotbal

Více než půl miliardy korun získaly české týmy v letošním ročníku evropských pohárů. Posledním, kdo mohl tento výčet ještě rozšířit, byla pražská Slavia, která...

Fotbal

Je jedním z klíčových hráčů pražské Slavie. Přes počáteční skepsi si k němu vytvořili vztah i nároční fanoušci sešívaných a nyní je, zdá se,...

Fotbal

Účast v evropských pohárech se skutečně vyplatí. Nejen po stránce prestiže ale především po stránce finanční. Potvrzuje to i letošní rok. V něm si...

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Bývalá světová tenisová jednička Simona Halepová ve finále French Open psychicky zkolabovala a prohrála s Číňankou Čeng Čchin-wen 6:2, 2:6 a 1:6.

Hokej

Česko nezvládlo semifinálový zápas s Kanadou a v neděli si zahraje pouze o bronzové medaile.

Fotbal

Největší britská televizní a rozhlasová stanice BBC označila tým Manchester United za "odpad". Následně se trapas snažila vysvětlit.

Hokej

Česko zvládlo čtvrteční zápas s Německem a probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji. Večerní zápasy potom rozhodly také o jeho soupeři.

Hokej

Česko slaví obrovský úspěch. Probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji, mají tedy jistotu, že si zahrají o medaile.

Hokej

Bývalý kouč české hokejové reprezentace Filip Pešán bude od nové sezóny trénovat švýcarské Lausanne.

Reklama