Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Rentabilní evropské poháry. České kluby za zatím přišly na téměř půl miliardy

Účast v evropských pohárech se skutečně vyplatí. Nejen po stránce prestiže ale především po stránce finanční. Potvrzuje to i letošní rok. V něm si české kluby zatím připsaly na konto téměř půl miliardy. A to ještě zdaleka nemusí být konečná suma.

Tabulce nejvyšší výdělků v letošním roce kraluje mezi českými kluby pražská Sparta. Zdroj: sparta.cz
Tabulce nejvyšší výdělků v letošním roce kraluje mezi českými kluby pražská Sparta. Zdroj: sparta.cz

Sparta Praha

Momentálním vládcem tabulky příjmů z evropských pohárů je pražská Sparta. Ta těží především z toho, že se jako jediná kvalifikovala do Evropské ligy. Ta totiž klubům zaručuje příjemný bonus za klubový koeficient, který se počítá v podstatě za výsledky celku v evropských pohárech v uplynulých deseti letech. Ten pro Spartu letos činil 58 milionů korun. Když k tomu připočteme bonus 95 milionů za postup do skupiny Evropské ligy, vyjde nám velmi zajímavá suma. Byť Sparta již ze své skupiny postoupit nemůže, stále může svůj výdělek rozšířit. Když v dnešním večerním zápase porazí dánské Bröndby, připíše si na účet dalších 16,4 milionů korun. V případě remízy by odměna byla třetinová.

Prozatímní letošní výdělek: 175,2 milionů korun

Slavia Praha

Dalším na seznamu je druhý pražský celek. Slavia přišla o bonus téměř půl miliardy za postup do základní skupiny Ligy mistrů hned na začátku sezony, když nestačila na maďarský Ferencváros. Útěchu pak nenašla ani v Evropské lize, ze které ji vyprovodila Legie Varšava. V třetí evropské soutěži, Konferenční lize se sice do skupiny dostala, odměny jsou však zde znatelně nižší. Bonus za klubový koeficient činil 29 milionů korun, polovinu toho, co má jako bonus za koeficient rival ze Sparty v Evropské lize. Postup do skupiny Konferenční ligy pak znamenal pro sešívané dalších 75 milionů korun. Slavia navíc stále bojuje o postup. Pokud ve večerním zápase neprohraje proti Unionu Berlín a postoupí, může se na jaře těšit na další příjmy.

Prozatímní letošní výdělek: 134,3 milionů korun

Jablonec

Druhým celkem, který má ještě naději na postup do jarních bojů v evropských pohárech je Jablonec. I ten postoupil do základní skupiny Konferenční ligy, ovšem na rozdíl od pražských celků neměl v Evropě v posledních deseti letech takové úspěchy, takže bonus za koeficient byl pro jablonecké o poznání nižší, konkrétně 12,7 milionů. Za tři remízy a jednu výhru ve skupině Jablonci na účet přiteklo dalších 26 milionů a v případě postupu ze druhého místa obdrží bonus dalších 8,5 milionů korun. Na poměry menšího klubu je tak z pohledu financí letošní sezona pro Jablonec jistě velmi úspěšná.

Číst
Ovečkin si zahrál fotbal za Dynamo Moskva a dal i gól!

Prozatímní letošní výdělek: 113,7 milionů korun

Viktoria Plzeň

Již třetí rok za sebou chybí plzeňská Viktorka v pohárové Evropě, což je jistě citelný zásah do jejich rozpočtu. Byť měla Plzeň v play off Konferenční ligy dobře našlápnuto, nakonec střetnutí s CSKA Sofia nezvládla a z pohárové Evropy se pakovala. Její vypadnutí je o to citelnější, že body získané ostatními týmy do koeficientu se dělí počtem účastníků dané země v evropských pohárech. Plzeň je už sice nehraje, body se však dělí tak, jako kdyby ano.

Letošní výdělek: 19,5 milionů korun

Slovácko

Nejmenší příjmy z českých účastníků letošních pohárů má Slovácko. To vypadlo již ve druhém předkole Konferenční ligy s Plovdivem a obdrželo pouze symbolickou odměnu. Bolí to o to více s vědomím, že Slovácko celý loňský rok hrálo v lize skvěle právě proto, aby si vybojovalo možnost hrát v evropských pohárech, kde však skončilo hned na prvním soupeři.

Letošní výdělek: 9,1 milionů korun

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

Fotbalová Slavia má na konci sezóny radost ze své rezervy, které se podařilo postoupit do druhé nejvyšší fotbalové ligy s názvem Fortuna: Národní liga. 

Fotbal

Sobotní finále Ligy mistrů na pařížském stadionu Saint-Denis přineslo mnoho šarvátek mezi fanoušky a pořadateli a přes 200 zraněných.

Fotbal

Bez angažmá nezůstal ani celý týden. Trenér Pavel Vrba se po vyhazovu ze Sparty představí jako kouč ostravského Baníku, a to už od příští...

Fotbal

Fotbalová Slavia se obula do svých fanoušků, kteří v utkání šlágru proti Plzni tropili výtržnosti. 

Reklama
Reklama

Nové

Fotbal

Fotbalovému záložníkovi Manchesteru United Bruno Fernandesovi došlo trpělivost se spoluhráči Fredem a Alexem Tellesem. Když natáčeli video pro marketingovou agenturu, ostře na ně vyjel.

Fotbal

Sázková společnost Tipsport projevila zájem o převzetí sponzorství nejvyšší české fotbalové ligy a druhé nejvyšší české fotbalové ligy.

Fotbal

Po svém návratu z Juventusu strávil zatím Ronaldo v dresu Manchesteru United pouhý jeden rok a už se čile spekuluje o tom, že opět...

Fotbal

Bývalý hráč Realu Madrid Gareth Bale je údajně před podpisem smlouvy s americkým fotbalovým klubem Los Angeles FC.

Fotbal

Ruský hokejový útočník Alexandr Ovečkin převlékl dres a místo bruslí nazul kopačky.

Fotbal

Byť smlouva současného titulárního sponzora nejvyšší české fotbalové soutěže Fortuny vyprší až za dva roky, v současné chvíli se již údajně vyjednává o novém...

Reklama