Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Motosport

Výsledky VC Španělska vozů F1

Velká cena Španělska sice nepatří mezi nejnapínavější trati na okruhu Formulí 1, protože nabízí jen velmi málo příležitostí k předjíždění, letošní rok na okruhu Barcelona-Catalunya byl ovšem maximálně vzrušující.

Lewis Hamilton
VC Španělska v roce 2021 vyhrál Lewis Hamilton. / Zdroj: Racefans.net

Pole position si vybojoval Lewis Hamilton, pro nějž se jednalo o 100. pole position v kariéře. Jeho největší rival Max Verstappen pak startoval z druhého místa, což většina odborníků hodnotila jako problematický bod – v této stopě se totiž v Catalunyi příliš nejezdí a je tedy „špinavá“.

Změna pořadí hned v první zatáčce

Max Verstappen se však navzdory všem předsevzetím na startovní rovince nechal vyvézt hvězdou Mercedesu, načež ji díky velmi agresivnímu a těsnému předjížděcími manévru hned v první zatáčce nechal za zády. Následoval poměrně dlouhý úsek, ve kterém se odehrálo jen velmi málo zajímavého, kupříkladu Yuki Tsunodovi vypnulo auto, načež musel na trať safety car.

I po odklizení nepojízdného vozu Alpha Tauri a opětovném zrestartování závodu se postavení na trati příliš nezměnilo. Mercedes se i nadále snažil povzbuzovat svého druhého závodníka Bottase, aby dotáhl na vedoucího Verstappena a pomohl tak svému stájovému kolegovi ve stíhacím závodu, ten se však časově spíše propadal.

Risk v podobě Red Bullu

Za všeobecného očekávání, že se Mercedes rozhodne pro undercut, se do pit stopu vydal Max Verstappen, který přezul na pneumatiky se středně tvrdou směsí. Jelikož v den závodu byly teploty na okruhu nejpříznivější za celý závodní víkend, stáj Red Bullu se rozhodla riskovat a nechat Verstappena na těchto pneumatikách závod dokončit. Naopak Lewis Hamilton začal stíhací závod, kdy nejprve chtěl dostat co nejvíce ze svých starých pneumatik, aby následně začal smazávat náskok na nových gumách.

Tým Mercedesu pokračoval v povzbuzování Valterri Bottase, který po pit stopu Hamiltona zůstal na druhém místě hned za Vestapenem, aby na něj vyvíjel tlak a přiměl ho tak k agresivnějšímu tempu a více sjetým pneumatikám. Bottas se však na trati trápil a časově se dál propadal.

Napínavý stíhací závod

V této době už započal stíhací závod Hamiltona. Ten nejprve dojel svého kolegu, kdy došlo k velmi pikantní situaci, kdy ho Bottas odmítl pustit a ještě s ním několik kilometrů bojoval. Jakmile se pak dostal před Bottase, už mu nic nebránilo ani v útoku na Verstappena. Ten odolával do 60 kola, nicméně 6 kol před koncem ho Hamilton velmi snadno předjel.

Někdy v tomto okamžiku pak zkratoval Valterri Bottas, který si vynutil zastávku v boxech a na nových měkkých pneumatikách se rozhodl zajet nejrychlejší kolo. Zastávka v boxech však nahrála také Verstappenovi, který díky tomu také mohl přezout na měkké pneumatiky a také se poprat o nejrychlejší kolo. To se nakonec Verstappenovi zajet povedlo a na rozdíl od VC Portugalska mu ho nevzaly ani traťové limity.

Otazníky kolem Bottase sílí

Valterri Bottas ovšem svým jednáním povzbudil spekulace o tom, že na Valterrim Bottasem se v Mercedesu stahují mračna. Kdyby Bottas nezajel do boxů, měl i on obrovskou příležitost předjet Verstappena, a získat druhé místo pro sebe i pro stáj. Bottasovi se nakonec nepovedlo zajet ani nejrychlejší kolo a tak po tomto závodu zůstala hořká pachuť na patře všem zúčastněným ze stáje Mercedesu. Tento prohřešek pro Bottase určitě bude mít nějakou dohru, je ovšem otázkou, zdali se o ní dozvíme.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

Motosport

Internetem kolují záběry z nedělní kolize závodů Formule 1 mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem. Ze záběrů je jasně patrné, že kdyby nebylo ochranného...

Motosport

Pokud jste po neodjeté Velké ceně Belgie měli pocit, že nás ve Formuli 1 nemůže už nic překvapit, Velká cena Itálie vám vzala vítr...

Motosport

Ve Formuli 1 doutná přestupová "bomba", podle nejnovějších zpráv by totiž Mercedes, i kvůli odchodu Kimiho Räikkönena do závodnického důchodu, pro příští sezónu měl...

Motosport

Velká cena Nizozemska byla poměrně jednotvárná. Vítězství si pohlídal domácí závodník Max Verstappen, který do závodu startoval z první pozice. 

Reklama
Reklama

Nové

Fotbal

Mario Balotelli se pomstil trenérovi, který o něm ještě v době, kdy hrál za Manchester City uvedl, že je "bez mozku".

Fotbal

Matka Cristiana Ronalda potvrdila, že její vnuk Cristiano Jr. je lepším fotbalistou než byl jeho otec v podobném věku. 

Hokej

Hokejista kladenských Rytířů Tomáš Plekanec a bývalá tenistka Lucie Šafářová si po několikaletém vztahu konečně řekli své ano. Život na hromádce je už evidentně...

Hokej

Český deník Sport přišel s informací, že šéf českého hokeje Tomáš Král byl agentem StB a donášel na své nadřízené kolegy.

Olympiáda

Olympijská šampionka Wilsonová se nakazila Covid-19 a skončila v nemocnici i přestože proti nemoci byla plně očkovaná. 

Fotbal

Romeo Beckham si odbyl svůj profesionální debut, přičemž nastoupil na pravém křídle, stejně jako jeho známý otec David Beckham.

Reklama