Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Motosport

Výsledky VC Španělska vozů F1

Velká cena Španělska sice nepatří mezi nejnapínavější trati na okruhu Formulí 1, protože nabízí jen velmi málo příležitostí k předjíždění, letošní rok na okruhu Barcelona-Catalunya byl ovšem maximálně vzrušující.

Lewis Hamilton
VC Španělska v roce 2021 vyhrál Lewis Hamilton. / Zdroj: Racefans.net

Pole position si vybojoval Lewis Hamilton, pro nějž se jednalo o 100. pole position v kariéře. Jeho největší rival Max Verstappen pak startoval z druhého místa, což většina odborníků hodnotila jako problematický bod – v této stopě se totiž v Catalunyi příliš nejezdí a je tedy „špinavá“.

Změna pořadí hned v první zatáčce

Max Verstappen se však navzdory všem předsevzetím na startovní rovince nechal vyvézt hvězdou Mercedesu, načež ji díky velmi agresivnímu a těsnému předjížděcími manévru hned v první zatáčce nechal za zády. Následoval poměrně dlouhý úsek, ve kterém se odehrálo jen velmi málo zajímavého, kupříkladu Yuki Tsunodovi vypnulo auto, načež musel na trať safety car.

I po odklizení nepojízdného vozu Alpha Tauri a opětovném zrestartování závodu se postavení na trati příliš nezměnilo. Mercedes se i nadále snažil povzbuzovat svého druhého závodníka Bottase, aby dotáhl na vedoucího Verstappena a pomohl tak svému stájovému kolegovi ve stíhacím závodu, ten se však časově spíše propadal.

Risk v podobě Red Bullu

Za všeobecného očekávání, že se Mercedes rozhodne pro undercut, se do pit stopu vydal Max Verstappen, který přezul na pneumatiky se středně tvrdou směsí. Jelikož v den závodu byly teploty na okruhu nejpříznivější za celý závodní víkend, stáj Red Bullu se rozhodla riskovat a nechat Verstappena na těchto pneumatikách závod dokončit. Naopak Lewis Hamilton začal stíhací závod, kdy nejprve chtěl dostat co nejvíce ze svých starých pneumatik, aby následně začal smazávat náskok na nových gumách.

Tým Mercedesu pokračoval v povzbuzování Valterri Bottase, který po pit stopu Hamiltona zůstal na druhém místě hned za Vestapenem, aby na něj vyvíjel tlak a přiměl ho tak k agresivnějšímu tempu a více sjetým pneumatikám. Bottas se však na trati trápil a časově se dál propadal.

Číst
Za bolest zad Lewise Hamiltona mohlo extrémní nastavení vozu

Napínavý stíhací závod

V této době už započal stíhací závod Hamiltona. Ten nejprve dojel svého kolegu, kdy došlo k velmi pikantní situaci, kdy ho Bottas odmítl pustit a ještě s ním několik kilometrů bojoval. Jakmile se pak dostal před Bottase, už mu nic nebránilo ani v útoku na Verstappena. Ten odolával do 60 kola, nicméně 6 kol před koncem ho Hamilton velmi snadno předjel.

Někdy v tomto okamžiku pak zkratoval Valterri Bottas, který si vynutil zastávku v boxech a na nových měkkých pneumatikách se rozhodl zajet nejrychlejší kolo. Zastávka v boxech však nahrála také Verstappenovi, který díky tomu také mohl přezout na měkké pneumatiky a také se poprat o nejrychlejší kolo. To se nakonec Verstappenovi zajet povedlo a na rozdíl od VC Portugalska mu ho nevzaly ani traťové limity.

Otazníky kolem Bottase sílí

Valterri Bottas ovšem svým jednáním povzbudil spekulace o tom, že na Valterrim Bottasem se v Mercedesu stahují mračna. Kdyby Bottas nezajel do boxů, měl i on obrovskou příležitost předjet Verstappena, a získat druhé místo pro sebe i pro stáj. Bottasovi se nakonec nepovedlo zajet ani nejrychlejší kolo a tak po tomto závodu zůstala hořká pachuť na patře všem zúčastněným ze stáje Mercedesu. Tento prohřešek pro Bottase určitě bude mít nějakou dohru, je ovšem otázkou, zdali se o ní dozvíme.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Motosport

Záložní jezdec Red Bullu Jüri Vips má velký problém. Kvůli podezření z rasismu byl suspendován.

Motosport

Stáj Mercedes uvedla, že bolest zad Lewise Hamiltona v závodu v Baku byla zapříčiněna extrémním nastavením vozu.

Motosport

Ať už jste fanoušky italské stáje Ferrari nebo ne, pohled na odstupivšího Charlese Leclerca z Velké ceny Ázerbájdžánu musel dojmout každého. Monopost Ferrari, ze...

Motosport

Fanoušci Charlese Leclerca museli být po dojetí nedělní Velké ceny Monaka zklamaní. Nejen fakt, že závod zpozdil a velmi ovlivnil déšť, ale také to,...

Reklama
Reklama

Nové

Fotbal

Ruský hokejový útočník Alexandr Ovečkin převlékl dres a místo bruslí nazul kopačky.

Fotbal

Byť smlouva současného titulárního sponzora nejvyšší české fotbalové soutěže Fortuny vyprší až za dva roky, v současné chvíli se již údajně vyjednává o novém...

Cyklistika

Největší svátek cyklistiky a zároveň každoročně jedna z nejsledovanějších událostí sportovního světa se blíží. Tour de France začíná již za necelý týden, tentokrát netradičně...

Cyklistika

Závody horských kol v Jihlavě skončily smrtí jednoho z jezdců. Informoval o tom oficiální web závodu.

Motosport

Španělské hlavní město Madrid vyjádřilo zájem o pořádání závodů Formule 1. A to i přestože ve Španělsku se již jeden závod Formule 1 jezdí.

Tenis

Daniil Medvědev, aktuálně první tenista ATP při zápasu v německém Halle předvedl takový zkrat, že se za něj styděla i jeho manželka.

Reklama