Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Cyklistika

První Grand Tour je tady ! Začíná Giro d’Italia

Fanoušci silniční cyklistiky se dočkali. Měsíc květen je v cyklistickém světě období, které je vyhrazeno první Grand Tour roku, italskému Giru. Tradičně težko čitelný závod začíná 8.5 a potrvá až do 30. května. Co italský závod charakterizuje ? Především extrémně náročný třetí týden, ve kterém se bude nejspíše i letos rozhodovat o celkovém vítězi. Velkou porci kilometrů v horách však jezdci najedou letos už i ve druhém týdnu závodu.

Itinerář závodu Giro d'Italia pro rok 2021. Zdroj: sport.aktuality.sk
Itinerář závodu Giro d'Italia pro rok 2021. Zdroj: sport.aktuality.sk

Favorité na titul

Podle bookmakerů je největším favorit na zisk titulu z letošního Gira britský cyklista Simon Yates. Ten se snaží očekávání mírnit a s rolí největšího favorita se zcela neztotožňuje. A to i přesto, že na generálce před italským závodem, Okolo Alp, předvedl suverénní výkon a celý závod nakonec vyhrál. Poukázal však, že se jednalo pouze o týdenní závod, Giro trvá třikrát déle. Podle odborníků by mu měl být největším soupeřem Egan Bernal. Vítěz Tour de France z roku 2019 a klenot britské stáje Ineos se však v posledních měsících potýkal s nepříjemnými zraněními. Tím nejvíce limitujícím jsou především jeho záda, které, jak sám říká, ještě nejsou zcela v pořádku, na Giro je však připraven.

Třetím do party favoritů závodu je Remco Evenepoel. Belgický zázrak, kterého mnozí srovnávají s legendárním Eddy Merckxem. Pro mladého Belgičana bude letošní Giro prvním třítýdenním závodem, který ve své kariéře absolvuje. Na startu bude také Vincenzo Nibali, čtyřnásobný vítěz závodů Grand Tour se poslední dobou také potýkal se zraněními a v okruhu favoritů letos nefiguruje, i přesto však jistě neradno šestatřicetiletého „Žraloka“ podceňovat. Na startovním roštu budeme mít zastoupení i my, v dresu stáje Intermarché – Wanty Gobert se představí Jan Hirt. Zapomenout pak nesmíme ani na slovenského „Terminátora“ Petera Sagana. Ten pojede v dresu týmu Bora.

Itinerář Giro d’Italia

Není pochyb o tom, že o letošním vítězi budou rozhodovat především výkony cyklistů v horách. V itineráři italského závodu jsou totiž pouze dvě časovky, které orámcují celý závod. Úvodní časovka měří pouhých 8,6 km a ta závěrečná, končící v Miláně, pak 30,3 km. Hned čtyři z posledních pěti etap závodu jsou poté horské, což jen potvrzuje nastolený trend, který Giro dlouhodobě preferuje, tedy extrémně náročný třetí týden závodu. Především kopcovité etapy čekají na cyklisty ve druhém týdnu závodu a v tom prvním si budou moci najet nějaké body do bodovací soutěže i spurtéři.

Cyklisté se podívají kromě Itálie také do Švýcarska a Slovinska. V programu je také legendární stoupání na Zoncolan. Ten na jezdce čeká ve čtrnácté etapě. Teprve potřetí v dějinách italského závodu bude Giro zahájeno v Turíně, naposledy tomu tak bylo v roce 2011. Jak již na závodech Grand Tour bývá tradicí, jsou v programu také dva volné dny. Ten první přijde však až po deseti dnech závodu. Hned následující etapu se jezdci vydají do prašných úseků Strade Bianche, kde by se mohlo dosavadní pořadí závodu hodně promíchat.

Italský závod začíná již tuto sobotu a bude se jednat již o 104. ročník. Překvapivý obhájce titulu z loňského roku Tao Geoghegan Hart nebude na startovní listině a tak ani letos neobhájí předešlý vítěz závodu svůj triumf. To se na italském závodu nestalo zatím nikdy. Místo něj poveze číslo jedna na dresu jen z favoritů závodu Egan Bernal. Závod budou doprovázet také zajímavá výročí. Bude se jednat o 160. výročí sjednocení Italie a také 700. výročí od smrti Dante Alighieriho, dost možná největšího básníka všech dob.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

Cyklistika

Dva nejprestižnější závody planety Tour de France a Giro d'Italia se v jednom roce podařilo vyhrát jen sedmi cyklistům. Jedním z nich byl i...

Reklama
Reklama

Nové

Fotbal

Mario Balotelli se pomstil trenérovi, který o něm ještě v době, kdy hrál za Manchester City uvedl, že je "bez mozku".

Fotbal

Matka Cristiana Ronalda potvrdila, že její vnuk Cristiano Jr. je lepším fotbalistou než byl jeho otec v podobném věku. 

Hokej

Hokejista kladenských Rytířů Tomáš Plekanec a bývalá tenistka Lucie Šafářová si po několikaletém vztahu konečně řekli své ano. Život na hromádce je už evidentně...

Hokej

Český deník Sport přišel s informací, že šéf českého hokeje Tomáš Král byl agentem StB a donášel na své nadřízené kolegy.

Olympiáda

Olympijská šampionka Wilsonová se nakazila Covid-19 a skončila v nemocnici i přestože proti nemoci byla plně očkovaná. 

Fotbal

Romeo Beckham si odbyl svůj profesionální debut, přičemž nastoupil na pravém křídle, stejně jako jeho známý otec David Beckham.

Reklama