Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Cyklistika

Příběh italského cyklisty Marca Pantaniho

Dva nejprestižnější závody planety Tour de France a Giro d’Italia se v jednom roce podařilo vyhrát jen sedmi cyklistům. Jedním z nich byl i malý Ital s tváří piráta Marco Pantani.

Nastupující Marco Pantani
Nástup italksého cyklisty Marca Pantaniho. Zdroj: ilgiornaledivicenz.it

Rodák z Ceseny poblíž Rimini přišel na svět 13. ledna 1970. K cyklistice poprvé přičichl o dvanáct let později, kdy vstoupil do cyklistického klubu. Ve svých začátcích na závodním kole Marco Pantani bůhví jakým talentem neoplýval. Postupem času se však každodenní dřina v podobě stovek najetých kilometrů začala výsledkově projevovat. První velký úspěch si připsal v roce 1992, coby amatér vyhrál prestižní Baby Giro. Toto prvenství mu také přineslo první profesionální smlouvu, kterou podepsal s týmem Carrera. Pozornost na sebe poutal svými výkony v kopcích, které zdolával jedinečným stylem. Pantaniho útoky v horských etapách, při nichž nasazoval vražedné tempo a ukazoval soupeřům záda, patřily k tomu nejlepšímu a nejzajímavějšímu, co profesionální cyklistika v devadesátých letech nabízela.

Pantaniho cesta vzhůru

V roce 1994 si připsal první dvě vítězství na domácím Giru, které celkově dojel druhý. Při svém debutu na Tour de France ten samý rok skončil třetí. V roce 1995 si vyjel bronz na světovém šampionátu v Kolumbii, následně si však musel od cyklistiky nedobrovolně na dvanáct měsíců odpočinout. V závěru sezony v závodu z Milána do Turína si totiž nadvakrát zlomil nohu. Následovala série operací, která sice Pantaniho nohu stála osm milimetrů délky, ale odvrátila hrozbu předčasného konce slibně rozjeté kariéry.

V roce 1997 už se však opět ukázal na Tour de France, kde skončil na celkovém třetím místě. Tam již startoval v barvách nového týmu Mercatone Uno. O rok později pak přišla jeho životní sezona. Po triumfu na Giru vyhrál také Tour de France. Dokázal tak něco, co se před ním povedlo jen šesti cyklistům. Pantani se stal sportovní ikonou a miláčkem celé Itálie.

Před startem poslední etapy Gira 1999 byl Marco Pantani jako suverénní lídr pelotonu vyloučen ze závodu. Důvodem bylo obvinění z dopingu. Dvě krevní zkoušky potvrdily zvýšený počet červených krvinek, kterou mívá u sportovců na svědomí zakázaná látka erytropoetin. Přestože jej následně italský soud uznal nevinným, Pantani se stále cítil uražený a na čas skončil se závoděním. Po této události se u něj také naplno projevily těžké deprese, které ho sužovaly už od dětství. Navzdory dopingové aféře mu však cyklističtí fanoušci zachovali přízeň. I díky nim se tak „pirát“ Pantani vrátil zpět závodit.

Dopingová aféra a strmý pád

V roce 2000 nastoupil bez velkého tréninku do oblíbeného Gira, po kterém absolvoval i Tour de France, v níž v soubojích s fenomenálním Lancem Armstrongem vyhrál dvě horské etapy. Rok na to u něj však policejní kontrola našla stříkačku se stopami inzulínu a Marco Pantani dostal za podvod půlroční distanc. V roce 2003 pak odjel další Giro, které zakončil na slušném 14. místě. Poté nastoupil léčbu svých depresí, po níž se stáhl do ústraní a na závodní kolo už nikdy nesedl.

Pár měsíců od svého posledního závodu byl Marco Pantani v podvečer 14. února 2004 nalezen mrtev v hotelovém pokoji v Rimini. Nejprve to vypadalo na sebevraždu, ovšem následná pitva prokázala, že příčinou smrti bylo selhání srdce a plic, které způsobilo předávkování kokainem. Zda se jednalo o úmyslné předávkování není dodnes známo.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

Hokej

Utkání 50. kola mezi Oceláři z Třince a Vervou Litvínov bylo prozatím odloženo. Slezský klub potvrdil, že za tím stojí tragické úmrtí manželky Petra...

Hokej

Dmitrij Jaškin, český útočník překonal český rekord v rámci Kontinentální hokejové ligy – KHL. O jaký rekord se jedná se dozvíte v našem článku.

Fotbal

Donedávna jediný akcionář plzeňské Viktorie Tomáš Paclík, který zbohatl především díky jeho podnikatelským aktivitám v energetice, formálně přepsal polovinu svého podílu nynějšímu generálnímu řediteli...

Fotbal

První čtyři utkání osmifinále Mol Cupu žádná překvapení nepřinesla, jelikož všichni favorité zvítězili. Dvougólové odpoledne zažil špílmachr Viktorie Plzeň Aleš Čermák, první zápas za...

Reklama