Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Ani slávistická jízda nezachránila evropský koeficient

Ačkoliv si Slavia v letošním ročníku Evropské ligy již nezahraje, zanechala za sebou velmi úspěšnou stopu, byť s jemnou kaňkou v podobě posledního zápasu s Arsenalem. Její letošní evropské vystoupení se však nedá hodnotit jinak než jako velmi dobré. Ani to však nestačilo na to, aby koeficient českých fotbalových klubů neklesl na sedmnáctou příčku. Jaké to bude mít následky ?

Alexandre Lacazette hledí na slávisty před startem odvety čtvrtfinále Evropské ligy. Zdroj: sport.aktuality.sk
Alexandre Lacazette hledí na slávisty před startem odvety čtvrtfinále Evropské ligy. Zdroj: sport.aktuality.sk

Příští rok ještě beze změn

V letošním ročníku evropských pohárů se hrálo o nasazení a počet týmů v pohárech pro přespříští rok, ten příští bude ještě z hlediska počtu českých účastníků beze změn. Tedy první dva celky z naší nejvyšší soutěže si zahrají kvalifikaci o nejprestižnější klubou soutěž Ligu mistrů. Další dva celky pak půjdou do nově vzniklé Evropské konferenční ligy, co do prestiže a kvality až třetí evropskou soutěž. Vítěz domácího poháru se poté příští rok objeví v Evropské lize. Počet účastníků v evropských pohárech zůstane pro příští rok tedy stejný.

Problém ale nastává především v tom, že UEFA se rozhodla rozšířit počet pohárových soutěží na tři, nově je doplní zmiňované Evropská konferenční liga. Právě do ní poputují české kluby, které si svým postavením v tabulce zajišťovaly do té doby Evropskou ligu. Rozdíl v kvalitě a penězích získaných ze soutěže bude obrovský. Většina odborné veřejnosti se shoduje, že konferenčí liga bude mít skutečně minimální prestiž a s tím samozřejmě souvisí také daleko menší příjem peněz z ní plynoucí.

Přespříští ročník už jen čtyři

Kvůli pádu v koeficientu nás tedy od přespříští sezony budou v evropských pohárech reprezentovat pouze čtyři kluby. Znamená to především fakt, že český fotbal přijde o jedno místo v kvalifikaci do Ligy mistrů. Tam půjde pouze domácí šampion. Zbylé tři místa si rozdělí druhý a třetí tým tabulky, které doplní vítěz poháru. Je však třeba říci, že tyto týmy nezamíří do Evropské ligy jako dosud, ale pouze do Evropské konferenční ligy. Možnost, zahrát si od přespříští sezony Evropskou ligu tak bude mít pouze vítěz domácí soutěže, v případě, že vy padne v závěrečné fázi kvalifikace do Ligy mistrů.

Na druhou stranu není nepravděpodobné, že se český klubový fotbal na vytoužené patnácté místo koeficientu opět vrátí. Body, získané v evropských pohárech za vítězství či remízy, se dělí počtem účastníků dané země. Znamená to tedy, že například v letošním ročníku evropských pohárů musela Slavie každý získaný bod dělit pěti, jelikož nás letos zastupovalo pět českých klubů. Částečně se tím minimalizuje riziko scénáře, že by některý český klub vypadl hned na začátku své evropské pouti a zbylé celky by po zbytek ročníku musely svůj bodový zisk dělit pěti. Troufám si tvrdit, že k předčasným vypadnutím v kvalifikaci o Evropský konferenční pohár bude ze strany českých klubů docházet minimálně. Navíc je zde daleko vyšší pravděpodobnost, že si více českých zástupců zahraje v pohárové evropě i na jaře.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Které týmy letos nejvíc přispěly ?

Koeficient se vypočítává podle dosažených výsledků v evropských pohárech za posledních pět let. Letos se tedy odepisoval úspěšný ročník 2015/16, kdy Sparta došla až do čtvrtfinále Evropské ligy. Ve stejné soutěži poté zářily i Plzeň a Liberec. Letošní jízda Slavie však tuto bodovou ztrátu nedokázala smazat. Pražský klub dohromady přispěl 16,5 body, kromě šesti výher v Evropské lize a třech remíz ve stejné soutěži, si připsali ještě bonusový bod za postup do čtvrtfinále a zapomínat se nesmí ani na remízu s Midtyjllandem v kvalifikaci o Ligu mistrů.

Číst
Kontroverzní majitel FC Příbram Starka leží v umělém spánku v nemocnici

Jako druhý nejvíce přispěl Liberec, který si za bojovné výkony na podzim připsal úctyhodných 9,5 bodu, za pět výher a jednu remízu. Následuje Sparta, která srdnatě bojovala o postup ze skupiny Evropské ligy a dvakrát porazila Celtic. Za své výkony si připsala čtyři body. Plzeňští fotbalisté, kteří vypadli v kvalifikaci, letos pomohli dvěma a půl body do koeficientu a poslední Jablonec si připsal půl bodu. Právě na Jablonci je pak možné nejlépe demonstrovat, že ne vždy je dobré mít tolik našich zástupců v evropských soutěžích. Momentálně druhý celek tabulky totiž vypadl hned při svém prvním vystoupení v letošním ročníku Evropské ligy s Dunajskou Stredou. Připsal si sice půl bodu, ovšem zbylé týmy musely svůj bodový zisk poté dělit pěti a nikoli čtyřmi, jako by tomu bylo v případě, že by Jablonec evropské poháry vůbec nehrál.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

Karim Benzema se v prvním semifinálovém zápase Ligy mistrů blýsknul chladnokrevnou penaltou, která dala vzpomenout na Panenkův dloubáček.

Fotbal

Suverénní výkon liverpoolských fotbalistů v první půli semifinále FA Cupu proti Manchesteru City přinesl svěřencům trenéra Jürgena Kloppa po deseti letech možnost zahrát si...

Fotbal

Když minulý čtvrtek prohrála pražská Slavia v odvetném duelu proti Feyenoordu, znamenalo nejen konec posledního českého účastníka v evropských pohárech v letošním roce, ale...

Fotbal

Více než půl miliardy korun získaly české týmy v letošním ročníku evropských pohárů. Posledním, kdo mohl tento výčet ještě rozšířit, byla pražská Slavia, která...

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Mužská tenisová asociace (ATP) a ženská tenisová asociace (WTA) rozhodly, že na letošním Wimbledonu se nebudou rozdávat body do světového žebříčku.

Box

Tyson Fury je známý tím, že si umí užívat. Tentokrát to ovšem přehnal s alkoholem. Ukazuje to video. 

Motosport

Italské stáji se zatím při víkendové Velké ceně Španělska daří. Poté, co jejich pilot Charles Leclerc ovládl oba tréninky, opanoval monacký pilot také kvalifikace...

Fotbal

Je to jen pár dnů, co vedení Manchesteru City uvedlo, že do jejich řad vstoupí během letní pauzy Erling Haaland, který byl v posledním...

Hokej

Česko si po rozpačitém výkonu s Rakouskem a pobytem na hraně postupu do play-off spravilo chuť. 

Hokej

Mistrovství světa v hokeji přineslo sexistickou kauzu. Hlavními aktéry jsou redaktorka slovenské (RTVS) televize Barbora Žiačiková a členka německého štábu Jessica Campbellová.

Reklama