Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Tenis

Rituály španělského tenisty Rafaela Nadala

Můžete jej chápat nebo se mu za to smát. Rafael Nadal je znám svými rituály již dlouhé roky. Kolik jich ale vlastně a v jakém pořadí jej španělský tenista praktikuje ? Pojďme se na ně nyní podívat trochu blíže.

Dvacetinásobný grandslamový šampion Rafael Nadal je znám svým posedlým přístupem k rituálům. Zdroj: nastartu.cz
Dvacetinásobný grandslamový šampion Rafael Nadal je znám svým posedlým přístupem k rituálům. Zdroj: nastartu.cz

Začátek studenou sprchou

Prvním rituálem před zápasem je studená sprcha. Tu Nadal absolvuje přesně pětačtyřicet minut před startem duelu. Jak sám ve své knize píše, je to důležitý okamžik, při kterém probouzí svou sílu a startuje organismus. Zároveň se mu díky ledové sprše zbystří všechny smysly, takže na kurt již vchází maximálně soustředěný.

Fyzio koutek

Po ledové sprše se Nadal obleče a na scénu vstupuje jeho podpůrný tým. Nejprve mu fyzioterapeut zabandážuje levou nohu a sám tenista si během toho připraví šest raket na zápas. Ty postupně obmotává nejprve černým a poté bílým obvazem. Po zabandážování nohy a přípravě raket jde Nadal do koupelny, kde si namočí vlasy a nasadí čelenku.

Posedlost ponožkami

Jistě jste si toho již také všimli. Rafa velmi lpí na tom, aby ponožky jednoho z jeho sponzorů společnosti Nike, byly vytaženy ve stejné výšce nad jeho botami. Tento aspekt kontroluje španělský tenista jak v šatně před nástupem na kurt tak poté i na samotném dvorci.

Příchod na dvorec

Další typický obrázek pro fanoušky dvacetinásobného grandslamového šampiona. Rafael Nadal nastupuje na kurt vždy tak, že v levé ruce drží raketu a zbylých pět raket má ukryto v báglu, jenž nese na pravém rameni. Po příchodu k lavičce si poté sundá bundu. Vždy čelem k fanouškům v ochozech.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Další posedlost lahvemi

Společně s rituálem před podáním, ke kterému se ještě dostaneme, se jedná o nejznámější Rafův rituál. Jsou jimi srovnané flašky. Nadal má u sedačky vždy dvě lahve. Jednu s čistou vodou a tu druhou s iontovým nápojem. Nejprve se napije vody, poté iontového nápoje a následně velmi pečlivě flašky rovná, aby byla ve správné poloze. Tento rituál se může kolikrát protáhnout i na dlouhé vteřiny. Nutno dodat, že flašky jsou otočeny vždy etiketami do kurtu.

Číst
Vyřadil Nadala, Djokoviče i Zvereva. Turnaj v Madridu ovládl mladík Alcaraz

Sprint k čáře po losu

Zatímco rozhodčí losuje o tom, který z hráčů bude začínat zápas na podání, Rafa se již připravuje na výkon a netrpělivě u sítě poskakuje. Po skončení losu se pak vydá na svůj typický sprint k základní čáře, odkud se poté začíná rozehrávat se svým soupeřem.

Rituál před servisem

Klasický a například od současné světové jedničky Novaka Djokoviče několikrát parodovaný rituál. Rafael Nadal si před každým podáním nejdříve pravou rukou povytáhne trenky, následuje povytažení trika, nejprve na levém rameni a pak na tom pravém. Následuje elegantní pohyb, při kterém si nahrne vlasy za pravé ucho, otře si nos a stejným pohybem si upraví vlasy i za levé ucho. Až po absolvování všech těchto rituálů je španělský tenista připraven podávat.

V hlavní roli ručník

Po skončení každého míčku se Nadal otírá ručníkem. Kromě obličeje a paží si otře i rukojeť rakety. Jelikož mají tenisté mezi výměnami jen omezený čas na odpočinek, několikrát se již stalo, že kvůli zdlouhavé proceduře neměl Nadal daleko k napomenutí od rozhodčího. Do karet mu jistě nehraje také absence podavačů ručníku na letošním Australian Open, v rámci opatření proti šíření koronaviru. Nadal si tak musí sám dojít pro ručník, otřít a následně jej vrací rovný, nezmuchlaný zpět na své místo. Liší se tím od většiny jiných hráčů, kteří ležérně ručník házejí zpět na držák.

Posedlost lajnami a přednost soupeři

Rafa je známý také svým postojem k postranním čarám. Na ně sice v průběhu výměny může šlápnout, po skončení však nikdy. Zároveň si dává velký pozor na to, aby do každého čtverce vstupem vždy nejprve pravou nohou. Po skončení gamu pak vždy dává u sítě přednost soupeři předtím, než sám dorazí ke své lavičce. I v případě, že výměnu zakončí Španěl u sítě, je ochotný počkat několik vteřin než jeho soupeř projde, až pak se vypraví k odpočinku on. Po signálu k novému gamu pak nikdy nevstává jako první, to přenechává svému soupeři.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Tenis

Čerstvě devatenáctiletý španělský mladík Carlos Alcaraz ovládl prestižní antukový turnaj v Madridu. V dnešním finále překonal hladce ve dvou setech obhájce titulu Alexandera Zvereva....

Tenis

Hned třikrát musel Rafael Nadal na cestě do finále v Indian Wells odehrát třísetovou bitvu. Hned v úvodním zápase na turnaji postoupil dokonce až...

Tenis

Diváci, kteří si v roce 2017 našli chvilku a sledovali první ročník Laver Cupu v Praze, byli svědky zcela unikátní události. Roger Federer a...

Tenis

Pouze z gauče přihlížel tomu, jak Rafael Nadal ve finálovém zápase Australian Open otáčí vývoj a kráčí si pro jednadvacátou trofej z grandslamových turnajů,...

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Mužská tenisová asociace (ATP) a ženská tenisová asociace (WTA) rozhodly, že na letošním Wimbledonu se nebudou rozdávat body do světového žebříčku.

Box

Tyson Fury je známý tím, že si umí užívat. Tentokrát to ovšem přehnal s alkoholem. Ukazuje to video. 

Motosport

Italské stáji se zatím při víkendové Velké ceně Španělska daří. Poté, co jejich pilot Charles Leclerc ovládl oba tréninky, opanoval monacký pilot také kvalifikace...

Fotbal

Je to jen pár dnů, co vedení Manchesteru City uvedlo, že do jejich řad vstoupí během letní pauzy Erling Haaland, který byl v posledním...

Hokej

Česko si po rozpačitém výkonu s Rakouskem a pobytem na hraně postupu do play-off spravilo chuť. 

Hokej

Mistrovství světa v hokeji přineslo sexistickou kauzu. Hlavními aktéry jsou redaktorka slovenské (RTVS) televize Barbora Žiačiková a členka německého štábu Jessica Campbellová.

Reklama