Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Tenis

Muguruzaová porazila Kontaveitovou a ovládla Turnaj mistryň

Nechybělo mnoho a španělská tenistka Garbiňe Muguruzaová by nepostoupila ani ze své skupiny. V klíčovém třetím zápase musela porazit v tu dobu již jistě postupující Estonku Kontaveitovou. O tři dny později již španělská tenistka slaví titul na posledním turnaji sezony. Pojďme se ohlédnout za mimořádně dramatickým Turnajem mistryň.

Španělská hráčka Garbiňe Muguruzaová ovládla Turnaj mistryň v Mexiku. Zdroj:wtatennis.com
Španělská hráčka Garbiňe Muguruzaová ovládla Turnaj mistryň v Mexiku. Zdroj:wtatennis.com

Základní skupina – Teotihuacán

Začít nemůžeme samozřejmě jinak než skupinou Teotihuacán. V té se totiž představily obě české tenistky ve dvouhrách na Turnaji mistryň Barbora Krejčíková a Karolína Plíšková. Kromě nich se pak v téže skupině ukázaly také Garbiňe Muguruzaová a Anett Kontaveitová, pozdější finalistky. Hned úvodní duel se však hůře postavené české hráčce nepovedl. Barbora Krejčíková v prvním vystoupení na Turnaji mistryň nestačila na soupeřku z Estonska a prohrála hladce 0:2. Při rovnosti bodů u dvou hráček rozhoduje ve skupině vzájemný duel tenistek. V případě, že mají stejný počet bodů tři tenistky, je hlavním kritériem poměr vítězných a prohraných setů. Proto je právě závěrečný turnaj sezony jediným místem, kde velmi záleží na tom, jestli tenistka i při prohře vybojovala alespoň jeden vítězný set.

Zatímco Krejčíkové úvod nevyšel, Plíšková do turnaje vstoupila vítězně. Ve třech setech si poradila s Muguruzaovou a připsala si cenné vítězství. Na to však nedokázala navázat v následujícím zápase, když stejně jako její krajanka v prvním zápase podlehla Estonce Kontaveitové. Bylo tedy jasné, že o postup do semifinále se bude bojovat v posledním zápase skupiny. Platilo to pro obě české tenistky a Muguruzaovou, estonská hráčka měla již postup zajištěn. Karolína Plíšková mohla doufat v postup v případě, že by svou krajanku porazila a zároveň by již postupující Estonka neprohrála s Muguruzavou. Plán byl však splněn pouze z části. Plíšková sice Krejčíkovou porazila, ale Španělka svůj zápas také vyhrála. Znamenalo to tedy, že o postupu bude rozhodovat poměr setů, který měla česká hráčka nejhorší a i přesto, že ovládla dva zápasy ze tří, ze skupiny nepostoupila. Krejčíková skončila ve skupině na posledním místě bez jediné výhry.

Základní skupina – Chichén Itzá

Ani ve druhé skupině nebyla nouze o napínavý průběh. Největší favoritka skupiny se nakonec do semifinále neprobojovala a svou první výhru na Turnaji mistryň si připsala polská tenistka Swiateková, teprve jednadvacetiletá hráčka. Úvod turnaje zvládly dobře řecká bojovnice Sakkariová a Badosaová. Právě ony dvě si po dramatickém konci zajistily postup do dalších bojů. Badosaová totiž nezaváhala ani ve svém druhém vystoupení a po výhře právě nad Sakkariovou měla postup jistý už před posledním zápasem. Po prvotním nezdaru se vzchopila i favoritka Sabalenková, která byť se ztrátou setu porazila debutující Swiatekovou.

Číst
Simona Halepová se psychicky složila a ve druhém kole French Open nestačila na neznámou Číňanku

O druhém postupovém místě se tedy muselo rozhodnout až v posledním vzájemném zápase mezi Sakkariovou a Sabalenkovou. A jednalo se o mimořádně vyrovnanou bitvu, která trvala bez deseti minut rovné tři hodiny. Oba první sety dospěly až do zkrácené hry. V tom prvním byla úspěšnější řecká tenistka, v tom druhém zase Běloruska. V poslední sadě byla jasně patrná nervozita obou tenistek, dohromady ztratily šestkrát svůj servis, ale nakonec se po vyčerpávající bitvě mohla z postupu radovat Maria Sakkariová. Sabalenková, před turnajem pasovaná do role největší favoritky a zároveň nejvýše nasazená hráčka, se tak s diváky rozloučila už po základní skupině.

Semifinálové bitvy

Jako první hrály své semifinále Badosová s Muguruzaovou a i podle kurzů sázkových kanceláří se očekávala vyrovnaná řež. K té však nedošlo. Badosová se po celý zápas trápila na svém servisu a naopak nedokázala najít recept na ten krajanky. V prvním setu si Badosová nevypracovala ani jeden breakball a když už ve třetí hře ztratila svůj servis, otěže zápasu jasně přebrala Muguruzaová. Ta svou krajanku připravila o podání i v deváté a poslední hře prvního setu. Druhý set již nabídl dramatičtější podívanou, ve které měla své možnosti i Badosová. Trestuhodně je však nevyužila. Ve druhé hře sice opět přišla o servis, v následujícím gamu ji však soupeřka nabídla hned tři breakbally. Ani jeden však Badosová nevyužila a žádnou jinou příležitost ke zdramatizování ji už Muguruzaová v zápase nenabídla. Pátá hráčka světového žebříčku utkání doservírovala a po setech 6:3 a 6:3 se mohla připravovat na finále.

O něj se ve druhém zápase svedla tuhá přes dvě hodiny trvající bitva mezi Kontaveitovou a Sakkariovou. Prvně jmenovaná nastupovala do zápasu jako mírná favoritka a zdálo se, že předpoklady sázkařů hravě naplní. V prvním setu nedala své soupeřce šanci, nenabídla ji žádnou možnost k prolomení servisu a sama zužitkovala dvě své příležitosti. Ani ne po půl hodině vedla estonská tenistka 1:0 na sety. Ve druhém setu se však Sakkariová vzchopila a výrazně si pomáhala servisem, což v první sadě z její strany k vidění nebylo. Nasázela šest es a odvrátila všechny tři breakbally soupeřky. Estonka zaváhala v celém setu pouze jedinkrát, když své soupeřce v osmé hře nabídla první možnost breaku v zápase. Sakkariová touto možností však nepohrdla a když krátce na to bez větších problému udržela svůj servis, šlo se do rozhodujícího třetího setu. V něm však Sakkariová opět dvakrát ztratila servis a byť i ona dokázala Kontaveitová podání jednou prolomit, na výhru to stačit nemohlo. Po setech 6:1 3:6 a 6:3 tedy postup do finále oslavila Kontaveitová.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Finále Turnaje mistryň

Ve finále turnaje se proti sobě postavily pátá a osmá hráčka světového žebříčku. Favoritkou byla však ta níže postavená, tedy estonská tenistka. Očekávaný průběh se však nekonal, jak je tomu v ženském tenise poměrně často. V první sadě ztratila, možná i vinou nervozity, Estonka svůj servis hned třikrát. Kromě toho zaznamenala čtyři dvojchyby a úspěšnost prvního podání měla pouze lehce nad 50%. S takovými statistikami nemohla své soupeřce konkurovat a po čtyřiceti minutách šla Muguruzaová do vedení 1:0 na sety.

Číst
Wimbledon bude letos jenom exhibice, rozhodly ATP a WTA

Ačkoli byl průběh druhého setu již daleko vyrovnanější, výsledek dopadla stejně. Estonka si své čísla na podání příliš nezlepšila a když v desáté hře ztratila podání, kterým mohla ukončit set, vypadalo to, že uvidíme napínavou bitvu ve zkrácené hře. Ani k té však nedošlo. Ve dvanácté hře Kontaveitová ztratila čistou hrou již popáté v zápase svůj servis a Španělka Muguruzaová se tak mohla radovat z vítězství na Turnaji mistryň.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Tenis

Pořádný šok zažil dnes dopoledne ženský tenisový okruh. V pouhých pětadvaceti letech ukončila totiž kariéru Ashleigh Bartyová, světová jednička a šampionka posledního grandslamu Australian...

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Bývalá světová tenisová jednička Simona Halepová ve finále French Open psychicky zkolabovala a prohrála s Číňankou Čeng Čchin-wen 6:2, 2:6 a 1:6.

Hokej

Česko nezvládlo semifinálový zápas s Kanadou a v neděli si zahraje pouze o bronzové medaile.

Fotbal

Největší britská televizní a rozhlasová stanice BBC označila tým Manchester United za "odpad". Následně se trapas snažila vysvětlit.

Hokej

Česko zvládlo čtvrteční zápas s Německem a probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji. Večerní zápasy potom rozhodly také o jeho soupeři.

Hokej

Česko slaví obrovský úspěch. Probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji, mají tedy jistotu, že si zahrají o medaile.

Hokej

Bývalý kouč české hokejové reprezentace Filip Pešán bude od nové sezóny trénovat švýcarské Lausanne.

Reklama