Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Aféra kolem velkoklubu. Jak Barcelona začala ztrácet na lesku

Ačkoli španělská Barcelona včerejší zápas základní skupiny Ligy mistrů zvládla a porazila Dynamo Kyjev 1:0, její situace v nejprestižnější soutěži světa stále není dobrá. Po třech odehraných kolech Champions League má pouhé tři body, děsivé skóre 1:6 a nachází se až na třetí příčce ve skupině. Jak se ale vlastně gigant, který byl prakticky každý rok pasován na největšího favorita všech soutěží, do kterých zasáhl, dostal do situace, ve které je nyní ?

Jaká bude budoucnost španělského gigantu z Barcelony ? Zdroj:bayern.com
Jaká bude budoucnost španělského gigantu z Barcelony ? Zdroj:bayern.com

Vysoké výdaje v době před pandemií

Barcelona si na pořádný průšvih zadělávala dlouhou dobu. Ačkoliv se mohlo na první pohled zdát, že klub na tom není po finanční stránce hůře než konkurence, opak byl pravdou. Vysoké přestupové částky za Dembélého, Griezmanna či Coutinha způsobily, že pokladna Barcy zeje prázdnoutou, jelikož vysoké výdaje nedokázal klub pokrýt ani z prodeje vlastních hráčů. A to i přesto, že španělský velkoklub prodal svou hvězdu Neymara za více než 200 milionů eur do Paříže. Barcelona se v té době dokonce ani neostýchala si na nové posily peníze půjčovat.

Druhou stranou rozbité mince pak byly platy hráčů, které byli astronomické. V roce 2018 si dokonce hráči Barcelony vydělali v průměru nejvíce na světě, a to bez podpisových a výkonnostních bonusů. Až za nimi skončili hráči a týmy z NBA, co do finanční stability jedna z nejlépe fungujících organizací na světě. Celé toto období vyvrcholilo chvíli před začátkem covidové krize, když se Barcelona „nevešla“ do pravidla, že týmy ve španělské soutěži musí na platy hráčů vydat maximálně 70% všech svých příjmů. Za zmínku jistě stojí, že Barca je momentálně druhý nejvíce zadlužený klub v Evropě, hůře už je na tom pouze Tottenham, který však vynaložil velké finanční prostředky na výstavbu nového stadionu.

Úder pandemie a letní výprodej

Na začátku roku 2020 udeřila na Barcelonu, stejně jako na prakticky všechny ostatní kluby, pandemie koronaviru. Klubové vedení muselo přijmout další finanční opatření v podobě snížení platů hráčům. Tento krok se všech ze strany fotbalistů nesešel s pochopením. Až po dlouhých jednáních se došlo ke kompromisu a platy hráčům byly sníženy celkově o 122 milionů eur. Dalších 50 milionů eur klub ušetřil rozhodnutím, že výkonností bonusy pro hráče bude vyplácet v časové lince příštích tří let.

Číst
Fanoušek otravoval trenéra Vieiru, ten ho skopnul k zemi!

Ani to však nestačilo. Ke konci léta odstoupil z funkce prezident klubu Bartomeu. Ještě předtím však stihl podepsat nové kontrakty s výrazným snížením platů pro ter Stegena, Piqueta či de Jonga. To vedlo k dalšímu pobouření kabiny, která rozhodně nechtěla na další snižování platů přistoupit. Právě Pique a argentinská ikonu týmu Messi pak vedli s hráči z kabiny soukromé rozhovory, ve kterých je přesvědčili, že snížení platu je v této situaci jediná možnost. Jestliže se předtím o finanční nestabilitě Barcelony nemluvilo příliš nahlas, nyní už i nezasvěcení věděli, že je na tom španělský velkoklub opravdu velmi špatně.

Turbulentní léto poté vyvrcholilo naprostým výprodejem na přestupovém trhu. Barcelona se postupně zbavila vysokých kontraktů Rakitiče, Arthura, Vidala či Suaréze. Později tým opustil a do mateřského Atletica se vrátil i Griezmann. Barcelonu opustilo i několik poctivě piplaných talentů, kteří se rozutekli po celé Evropě. Pro fanoušky tohoto tradičního španělského celku to opravdu nebyl příjemný pohled. A to stále nebylo vše.

Aféra „Barcagate“ a sen o Superlize

Na začátku letošního roku se kolem již tak zdecimované Barcelony rozhořel další skandál. Tzv. aféra „Barcagate“ plnila noviny dlouhé týdny. Na povrch totiž vyplulo, že bývalý prezident klubu Bartomeu měl společně s dalšími lidmi iniciovat očerňovací kampaň na sociálních sítích. Proti komu ? Proti všem, kteří se negativně vyjadřovali na účet Barcelony. Měli mezi nimi být například i Pique nebo Messi, kteří se také ne vždy lichotivě vyjadřovali o tom, co se v týmu děje.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Ve víru všech těchto událostí pak dává naprostý smysl, proč se Barcelona tak zoufale snažila, aby projekt Superligy vyšel. Jen za vstupní bonus si měly kluby přijít na 270 milionů eur, pro finančně topící se Barcu by to znamenalo ekvivalent záchranného lana. To jim však hozeno nebylo, po vytrvalém boji s UEFA nakonec celý projekt skončil ještě dříve než mohl vůbec začít.

Číst
Simon se chtěl poprat, musel kvůli tomu z MS domů

Ztráta Messiho a sponzorů

Všeobecně panuje přesvědčení, že finanční kolaps Barcelony by nastal i bez přičinění celosvětové pandemie. Ta jej pouze urychlila. Prázdné tribuny znamenaly další ztráty finančních prostředků pro klub, jelikož je opravdu znát, pokud se podaří vyprodat téměř stotisícový stadion nebo hrajete bez diváků. Pro mnohé fanoušky klubu tak celá situace dospěla k tomu nejčernějšímu možnému scénáři. Ztrátě největšího pokladu Barcelony Lionela Messiho. Argentinské legenda odešla po dlouhých letech z Barcelony letos v létě po skončení smlouvy. To jistě zabolelo celé Španělsko, jelikož argentinský útočník odváděl státu ročně na daních přes 50 milionů eur.

Co však může být pro Barcu ještě více zničující než odchod Messiho, je odchod sponzorů. Tomu největšímu, Rakutenu, japonské nadnárodní společnosti obchodující v oblasti internetu a e-komerce, vyprší příští rok s Barcelonou smlouva a je velkou otázkou, zda-li dojde k prodloužení. Rok na to navíc končí sponzorská smlouva dalšímu gigantovi, Nike. Aby toho nebylo málo, Barcelona se chystá na rekonstrukci svého svatostánku Nou Camp, která by měla vyjít na přibližně 500 milionů eur. O půjčku na rekonstrukci se momentálně jedná s americkou bankou Goldmen Sachs.

Vyhlídky Barcelony do budoucna jsou tedy skutečně špatné. Již letos tým ukazuje, že bez velkých jmen může zapomenout na dobré výsledky z let minulých. O tom, jak si Barca vede v Lize mistrů již byla řeč. V domácí soutěži to pak není o nic lepší. Katalánci jsou momentálně až na sedmém místě, mimo příčky zaručující evropské soutěže pro příští rok. Dobrou zprávou je, že hráči Barcelony mají ještě stále dost času na to, aby své výsledky zlepšili. O tom, zda-li se zlepší i finanční stránka klubu již budou rozhodovat jiní.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

Proslýchá se, že Robert Lewandowski odmítl prodloužit smlouvu s Bayernem Mnichov a nyní čeká na nabídku, kterou dostane od Barcelony.

Fotbal

S Lionelem Messim to nevypadá dobře. Po přestupu z Barcelony to s ním jde z kopce, na což nyní ukazuje i statistika světoznámého fotbalového...

Fotbal

Karim Benzema se v prvním semifinálovém zápase Ligy mistrů blýsknul chladnokrevnou penaltou, která dala vzpomenout na Panenkův dloubáček.

Fotbal

Suverénní výkon liverpoolských fotbalistů v první půli semifinále FA Cupu proti Manchesteru City přinesl svěřencům trenéra Jürgena Kloppa po deseti letech možnost zahrát si...

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Bývalá světová tenisová jednička Simona Halepová ve finále French Open psychicky zkolabovala a prohrála s Číňankou Čeng Čchin-wen 6:2, 2:6 a 1:6.

Hokej

Česko nezvládlo semifinálový zápas s Kanadou a v neděli si zahraje pouze o bronzové medaile.

Fotbal

Největší britská televizní a rozhlasová stanice BBC označila tým Manchester United za "odpad". Následně se trapas snažila vysvětlit.

Hokej

Česko zvládlo čtvrteční zápas s Německem a probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji. Večerní zápasy potom rozhodly také o jeho soupeři.

Hokej

Česko slaví obrovský úspěch. Probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji, mají tedy jistotu, že si zahrají o medaile.

Hokej

Bývalý kouč české hokejové reprezentace Filip Pešán bude od nové sezóny trénovat švýcarské Lausanne.

Reklama