Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Hokej

Zemřel legendární hokejista a ikona Toronta Miroslav Fryčer

Do hokejového nebe odešla po závažném onemocnění československá hokejová legenda, ikona kanadského Toronta, výborný útočník, později i úspěšný trenér a první český účastník Utkání hvězd Miroslav Fryčer. Bylo mu pouhých 61 let.

Zemřel legendární hokejista a ikona Toronta Miroslav Fryčer
Zemřel legendární hokejista a ikona Toronta Miroslav Fryčer. (zdroj: nhl)

S hokejem začínal ve Vítkovicích, s kterými nejprve v sezóně 1978/79 dosáhl na bronzovou příčku, a o dva ročníky později pomohl vybojovat druhý a zatím poslední vítkovický titul naší nejvyšší souteže. Krátce po této úspěšné sezóně se rozhodl s celou rodinou emigrovat do Kanady. Nejprve hrál za tamní Quebec Nordiques, za které odehrál 49 utkání a poté zamířil za svým životním angažmá. Upsal se Maple Leafs a nakonec v kanadské metropoli strávil 7 úspěšných sezón. V roce 1985 se jako první Čech zúčastnil slavného Utkání hvězd. O rok později se stal nejlepším hráčem Leafs se 75 kanadskými body.

Před sezonou 1988/89 byl vyměněn do Detroitu, kde ale odehrál pouhých 23 utkání a následně byl znovu vytrejdován. Vrátil se zpět do Kanady, tentokrát ne do Toronta, nýbrž do Edmontonu. Zde jen dohrál sezónu, navíc měl pořádnou smůlu. Příjít o rok dřív, tak by si český forvard zahrál s legendárním Waynem Gretzkym a byl by také vítězem slavného Stanleyova poháru. To je to „kdyby“…

V roce 1990 se stěhoval do německého Freiburgu, kde se stal nejlepším hráčem týmu s 41 body. Svou poslední profesionální sezonu odehrál v italském HC Bruneck. Zde dokázal v 17 utkáních nasbírat obdivuhodných 34 kanadských bodů. V reprezentaci stihl odehrát jen 15 zápasů, zúčastnit se dvou mistrovství a také zimních her. Po emigraci už si samozřejmě „neškrtl“. Po konci kariéry se věnoval trénování, naposledy působil v sezóně 2018/19 na lavičce Znojma, hrající rakouskou EBEL ligu.

Bývalý vítkovický útočník toho prožil opravdu hodně. Od svých titulů právě s moravskoslezským klubem, přes hvězdné roky v Kanadě, až po nutnou transplantaci jater. Prý to byl nejen skvělý hokejista, ale také výborný kamarád, který si života užíval plnými doušky. Bohužel ho ve velmi raném věku zastihly vážné zdravotní komplikace. Chybět bude určitě nejen příbuzným a kamarádům, ale také českému hokeji.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

Reklama
Reklama

Nové

EURO

Gól Patrika Schicka z poloviny hřiště na EURO 2020 v anketě UEFA o gól roku nestačil ani na první tři místa. 

Cyklistika

Sportovní ředitel Německého cyklistického svazu během závodu hecoval svého svěřence. Jeho slova však byla značně netradiční a navíc ho při tom zachytily kamery.

Olympiáda

Judistický turnaj na Olympijských hrách 2021 přinesl skandál. Rumunský trenér Cluaudia Pusy před zápasem přistoupil ke své svěřenkyni Martyně Trajdosové, vzal ji za klopy...

Olympiáda

Česká tenistka Markéta Vondroušová slaví senzační hru. V osmifinále porazila domácí hráčku Naomi Osakovou. 

Fotbal

Wayne Rooney opět rozčeřil vody anglického veřejného života, tentokrát však trošku jiným způsobem, než jsme zvyklí. 

Olympiáda

Česká republika se dočkala na olympijských hrách první medaile! Obstaral ji Lukáš Rohan v rámci kanoistiky. Jak si vedou další Češi v Tokiu?

Reklama