Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Hokej

Vzestupy a pády ,,čaroděje“. Roman Málek a jeho kariéra.

V tomto článku bych rád zavzpomínal na brankáře Romana Málka, dávného fantoma extraligy a nyní trenéra brankářů Slavie. V jeho hokejových šlépějích právě ve Slavii pokračuje i Roman Málek mladší a stejně jako jeho otec i on se stal brankářem.

Bránkář Roman Málek v dresu národního týmu. Zdroj: eurosport.com
Brankář Roman Málek v dresu národního týmu. Zdroj: eurosport.com

Produkt slávistické líhně

Podobně jako mnoho jiných fantastických gólmanů se i Roman Málek učil brankářskému umění ve Slavii Praha. Než se však tento talent uvelebil na pozici jedničky A-týmu, musel projít nejen tradiční juniorkou, která připravuje hráče na seniorský hokej, ale i hostováním v Berouně, což byla farma pražanů, kde se rozehrávají mladí hokejisté. A o tom, že je Málek opravdu velký talent, nebylo od první chvíle sporu.

Od sezóny 98/99 sice Málek za Slávii odchytal již několik zápasů, právoplatnou jedničkou týmu se však stal až o tři roky později. A hned v první sezoně, coby gólman číslo jedna, byl muž s maskou k nezastavení. V play off dokázal nevídaný kousek, kdy znojemským útočníkům nedovolil tři zápasy po sobě vsítit branku a právě tehdy se zrodila přezdívka, které se již brankář nezbavil, ,,Čaroděj“ . V dubnu téhož roku navíc poprvé nastoupil za národní tým.

Jednou jsi dole, jednou nahoře

Další rok byl pro fantoma předešlého play off jistě o něco pochmurnější než ten předchozí. Málka postihlo nepříjemné zranění, které mu nedovolilo odchytat celou základní část. V play off navíc sešívaní narazili na městské rivaly ze Sparty a v duelu brankářů byl gólman Slávie jasně poražen matadorem Petrem Břízou. Velká satisfakce za nepříliš úspěšnou sezonu byla však již za dveřmi.

Sezóna 2002/2003 by se s trochou nadsázky dala označit za ,,one man show“. Málek opanoval téměř všechny brankářské statistiky a neuvěřitelnými zákroky vyčaroval slávistům titul mistra extraligy. S národním týmem se zúčastnil Mistrovství světa, vyhrál cenu Hokejista roku Tipsport ELH a zřejmě by se nenašel kout, ze kterého by se na ,,čaroděje“ nelinula chvála a slova uznání.

Reklama. Posunutím pokračujte.

Léčitel nemocné zvěře

Hořké procitnutí ze zlatého opojení byla pro ,,léčitele nemocné zvěře,, (jak Málka nazval redaktor jednoho sportovního magazínu) další sezona. Dodnes se vedou spory o tom, co se tehdy ve Slavii stalo, ale Málek musel tým sešívaných opustit. Vlastně to byl poslední rok, kdy se objevil ve slávistickém dresu, tedy alespoň coby gólmanská jednička. Dalším působištěm byla pro brankáře Plzeň. Ne však na dlouho. Skvělými výkony si Málek řekl také o první zahraniční angažmá v Magnitogorsku.

Číst
USA na MS v hokeji nepošle své největší hvězdy!

Bohužel toto angažmá mu nevyšlo podle představ a ještě v průběhu sezóny se vrátil do Čech. Málek chytal stále parádně, ale bohužel se mu pořád nedařilo chytnout formu jako při mistrovském tažení. Po čtyřletém působení v Plzni odešel ,,čaroděj“ opět do zahraničí, tentokrát však do švédského Modo. Naneštěstí se opět opakoval scénář, který gólman už zažil a po roce se vrátil zase domů. Tentokrát do Vítkovic.

Nejlépe pak bude Málek vzpomínat hned na první ročník ve Vítkovicích, když se s nimi probojoval až do finále extraligy, kde bohužel ostravský celek padl. Následující sezony už se na Málkovi projevoval fakt, že čas člověk nezastaví a postupně ztratil pozici brankářské jedničky ostravského celku. Zajímavou vsuvkou v jeho kariéře bylo také krátké hostování na Spartě v ročníku 2013/2014. Následující rok se Málek odebral do Mladé Boleslavi, kde na konci sezony také ukončil svoji úspěšnou kariéru.

Reklama. Posunutím pokračujte.
Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

Je jedním z klíčových hráčů pražské Slavie. Přes počáteční skepsi si k němu vytvořili vztah i nároční fanoušci sešívaných a nyní je, zdá se,...

Hokej

Naše nejvyšší soutěž je zpět! První utkání, tedy vlastně předehrávka prvního kola, se odehrála již ve středu, kdy karlovarský Jiří Černoch sejmul brněnskou Kometu...

Hokej

Středeční předehrávka mezi Karlovými Vary a brněnskou Kometou odstartuje nový ročník hokejové extraligy. Nejvyšší hokejová soutěž bude mít v tomto roce hned patnáct účastníků....

Fotbal

Přestupní období většiny evropských soutěží pomalu končí a týmy tak mohou rekapitulovat, komu se jak na přestupním trhu dařilo. Ohledně prodeje hráčů byla z...

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Mužská tenisová asociace (ATP) a ženská tenisová asociace (WTA) rozhodly, že na letošním Wimbledonu se nebudou rozdávat body do světového žebříčku.

Box

Tyson Fury je známý tím, že si umí užívat. Tentokrát to ovšem přehnal s alkoholem. Ukazuje to video. 

Motosport

Italské stáji se zatím při víkendové Velké ceně Španělska daří. Poté, co jejich pilot Charles Leclerc ovládl oba tréninky, opanoval monacký pilot také kvalifikace...

Fotbal

Je to jen pár dnů, co vedení Manchesteru City uvedlo, že do jejich řad vstoupí během letní pauzy Erling Haaland, který byl v posledním...

Hokej

Česko si po rozpačitém výkonu s Rakouskem a pobytem na hraně postupu do play-off spravilo chuť. 

Hokej

Mistrovství světa v hokeji přineslo sexistickou kauzu. Hlavními aktéry jsou redaktorka slovenské (RTVS) televize Barbora Žiačiková a členka německého štábu Jessica Campbellová.

Reklama