Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Kouči opět zkritizovali nabitý program Premier League během svátků

Vypadá to jako každoroční evergreen. I letos byla anglická Premier League v chodu už dva dny po Štědrém dnu, další zápas musely některé týmy pak odehrát o 48 hodin později. Nabitý vánoční program je věčným tématem anglického fotbalu. Bylo tomu tak i letos.

Hráčům ani trenérům se nelíbí nabitý program anglické Premier League během vánočních svátků. Zdroj: ruik.cz
Hráčům ani trenérům se nelíbí nabitý program anglické Premier League během vánočních svátků. Zdroj: ruik.cz

Populární Boxing Day a zápasy na Nový rok

Je to jen pár týdnů, co se spekulovalo o tom, že zápasy na Boxing Day budou vzhledem ke koronavirové situaci zrušeny. Většina fanouškovské veřejnosti však byla proti. I to dokresluje, co pro fanoušky zápasy během svátků v Anglii znamenají. Drtivá většina evropských soutěží má pauzu, výjimkou budiž soutěže v Turecku a Portugalsku. Pohled diváků je tak upřen pouze na Premier League. Co je však pro fanoušky atraktivní, je pro hráče a kouče noční můrou. Ano, je třeba říci, že většina zainteresovaných nemá problém se zápasy 26. prosince. Ovšem program ligy je takový, že další zápas musí některé týmy odehrát hned o dva dny později. No a chvilku poté, co oslaví konec roku, následuje hned první den v tom novém další kolo. Tradice dlouhá několik desítek let. A několik let je již také pod palbou kritiky.

„Takový program je na konci roku vždycky, co si pamatuji. Když jsem byl malý kluk, chodil jsem na ligu na Boxing Day a také na Nový rok. Je to součást fotbalu. Jenže porce zápasů je teď obrovská. Myslím si, že se něco musí změnit, ale rozhodnout musí experti, ne já,“ vyjádřil se ke svátečnímu programu trenér West Hamu David Moyes.

Moyesovo vyjádření přišlo jen chvíli poté, co si na stejnou věc stěžoval i kouč Liverpoolu Jürgen Klopp. I jemu vadí zápasy 28. prosince, byť tedy jeho Liverpool letos v tomto termínu nehrál, jelikož jeho soupeř Leeds sužují problémy s koronavirem a zápas musel být odložen. Jiné týmy však náročný program absolvovat musely. West Ham, s početnou českou základnou, prohrál nejprve se Southamptonem, načež o dva dny později v divokém zápase porazil Watford, k čemuž přispěli i čeští reprezentanti Coufal, Souček a Král. Náročný program zvládl třeba i Tottenham, který si ze dvou zápasů během osmačtyřiceti hodin připsal čtyři body. Na opačné straně pak stojí Norwich, který prohloubil svou krizi a oba zápasy mezi svátky prohrál.

Částečná úprava zimní pauzy

Jak již bylo řečeno, týmy kritizují vánoční program již několik let. Teprve však před sezonou 2019/20 byla ustanovena pro týmy anglické Premier League zimní pauza. Byť v hodně improvizované podobě a navíc až na přelomu ledna a února. Je otázkou, do jaké míry to navíc lze nazývat „pauzou“, jelikož týmy budou hrát střídavě, čímž si dopřejí v různých časech různé týmy alespoň krátký oddych. V loňském ročníku k tomuto programu vůbec nedošlo. Vinou koronaviru a nahuštěného programu se od pauzy na přelomu ledna a února upustilo úplně, v letošním ročníku ke stejnému scénáři není daleko. Za poslední týden bylo v Premier League zaznamenáno rekordních 103 případů nákazy mezi hráči a členy realizačního týmu a několik zápasů bylo kvůli tomu odloženo.

Téměř to vypadá jako situace, která nemá řešení. Vedení soutěže samozřejmě neplánuje rušit tradiční Boxing Day a program mezi svátky jako takový. Právě v tomto období je pro kluby důležité, aby měly dostatečně široký kádr, který jim umožní hrát vysoký standard i v tak nepříznivých podmínkách. Toho však můžou dosáhnou pouze celky, který na to mají rozpočet, což znamená, že nůžky mezi těmi nejlepšími a těmi průměrnými se opět stále více rozevírají. V neposlední řadě nesmíme zapomínat i na samotné hráče. V Premier League nastupují ti nejlepší, což znamená, že čas na odpočinek nemají téměř žádný. Ať už je to program samotné ligy, evropské poháry, reprezentační zápasy, vinou dohrávaných zápasů v jiných termínech stále se zkracující rozmezí mezi sezonami. Odpovědí, proč tomu všemu tak je, jsou opět peníze.

Cash is king

Při jedné z tiskových konferencí v Austrálii na začátku ročníku 2020 ve Formuli 1, položil reportér Lewisu Hamiltonovi otázku, proč si myslí, že tu jezdci a týmy stále jsou, když je koronavirová situace velmi špatná a riziko nákazy a následných problémů vysoká. Hamilton se pousmál a odpověděl pouze: ,,Cash is king“. Tatáž odpověď by seděla i na otázku ohledně nabitého programu anglické Premier League a minimu místa pro odpočinek. Držitelé práv na vysílání Premier League zaplatili v posledním tenderu dohromady téměř 5 miliard liber. Za takové peníze očekávají samozřejmě zábavu a starost o hráče a odpočinek jde stranou. Vedení ligy pochopitelně nechce nižší příjmy, s čímž souvisí i nabitý a pro fanouška atraktivní program. Dá se tedy očekávat, že změna celého konceptu je v nedohlednu, pokud budou peníze stále na prvním místě.

Reklama. Posunutím pokračujte.
Číst
Real Madrid se nevzdává v boji o Erlinga Haalanda
Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

V anglické Premier League se po delší době zase děly věci. Trenér Vieira po zápase skopnul slavícího fanouška k zemi.

Fotbal

Je to jen pár dnů, co bylo oficiálně oznámeno, že norský kanonýr Erling Haaland se od července stane hráčem Manchesteru City. Kromě anglického celku...

Fotbal

Anglická Premier League je nejlépe placenou soutěží na světě. Platí to však nejen pro hráče, ale také pro manažery jednotlivých klubů. V tomto článku...

Fotbal

Internetem se jako lavina šíří video, ve kterém kouči West Hamu ujedou nervy a kopne míč směrem k podavači míčů kvůli frustraci z nevydařeného...

Reklama
Reklama

Nové

Fotbal

Největší britská televizní a rozhlasová stanice BBC označila tým Manchester United za "odpad". Následně se trapas snažila vysvětlit.

Hokej

Česko zvládlo čtvrteční zápas s Německem a probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji. Večerní zápasy potom rozhodly také o jeho soupeři.

Hokej

Česko slaví obrovský úspěch. Probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji, mají tedy jistotu, že si zahrají o medaile.

Hokej

Bývalý kouč české hokejové reprezentace Filip Pešán bude od nové sezóny trénovat švýcarské Lausanne.

Hokej

Česká hokejová legenda Jaromír Jágr měl ve středu v dopoledních hodinách nehodu. Nehoda vypadala velmi vážně.

MS v hokeji

Česko prohrálo poslední zápas ve skupině, ve kterém se postavili domácímu Finsku. Finům se nelíbilo nasazení Českého výběru. Češi podle nich zápas úplně vypustili.

Reklama