Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Miliardář Křetínský údajně chce koupit podíl ve West Hamu

Česká kolonie v anglickém West Hamu bude mít dost možná dalšího člena. Tentokrát se však nebude jednat o hráče ale o majitele. Český miliardář a majitel pražské Sparty Daniel Křetínský zvažuje nákup podílu v anglickém West Hamu.

Dle ostrovních médií se chystá český podnikatel Daniel Křetínský koupit podíl ve West Hamu. Zdroj: isport.blesk.cz
Dle ostrovních médií se chystá český podnikatel Daniel Křetínský koupit podíl ve West Hamu. Zdroj: isport.blesk.cz

Akce připravovaná měsíce

Informace, které přinesl web The Athletic společně s dalšími ostrovními médii, se zdají být pravdivé. Některé zdroje z Křetínského okolí tvrdí, že český podnikatel plánoval koupit podíl v anglickém klubu už delší dobu, na konkrétní nabídce a přípravě celého obchodu se pak pracuje již devět měsíců. Nyní se údajně nacházíme na samém konci procesu a k podpisu, který by z Křetínského učinil spoluvlastníka West Hamu, by mělo dojít během následujících dvou týdnů. Důvod, proč se informace o této skutečnosti dostaly na veřejnost až nyní, je, že akce byla připravovaná v naprosté tajnosti.

Pokud jsou informace britských médií skutečně pravdivé, měl by Křetínský svým podpisem získat podíl 27% ve West Hamu a zároveň by měl k dispozici dvě místa v nejužším vedení, kde se on a jeho zmocněnec budou potkávat se současnými majiteli klubu, tedy Davidem Sullivanem a Davidem Goldem. Zde to však nekončí, některé zdroje se shodují, že Křetínský by rád získal klub do svého výhradní vlastnictví, do dvou let by měl klub již zcela ovládnout. Tomu by odpovídala i cena, o které se v rámci celé transakce spekuluje. Ta se pohybuje mezi 600 až 700 miliony liber. Jen pro srovnání, další anglický celek Newcastle United byl před časem koupen saúdskoarabským veřejným investičním fondem (PIF) za částku kolem 300 milionů liber. Je však třeba dodat, že za tuto cenu PIF převzali „pouze“ 80% klubu.

V případě, že transakce bude úspěšně dokončena, bude jistě velmi zajímavé sledovat také to, jak se Křetínský a jeho právníci vypořádají se skutečností, že UEFA zakazuje účast v evropských pohárech více klubům, jenž mají jednoho většinového vlastníka. Křetínský se svou investiční skupinou totiž stále vlastní majoritní podíl v pražské Spartě, které se po letech nepřesvědčivých výkonů, zdá se, podařilo stabilizovat kádr a jejich účast v evropských pohárech začíná mít pravidelné obrysy. V případě, že by Křetínský vlastnil majoritní podíl v obou zmiňovaných celcích a oba celky se probojovaly do evropských pohárů, musel by právě český podnikatel rozhodnout, který z klubů by do soutěže zasáhl. Druhý tým by byl ze soutěže automaticky vyřazen.

  Simulant roku! Fotbalista se snažil natahovat čas neskutečným počinem

Vlastnický podíl jako známka prestiže

Daniel Křetínský byl podle posledního hodnocení časopisu Forbes umístěn na čtvrté místo mezi nejbohatšími Čechy s odhadovaným majetkem přesahující 87 miliard korun. Jeho investiční impérium obsahuje spoustu aktiv v České republice, stále více se však zaměřuje i na zahraničí. Mluvčí EPH Častvaj dokonce tvrdí, že v současné chvíli se většina investičních aktiv společnosti nachází za hranicemi České republiky. I to je možná důvodem chystaného nákupu. Impérium českého podnikatele je tak rozsáhlé a na jednom místě nekoncentrované, že přestává být efektivní řídit ho z hlavního města ČR. Přirozenou možností je pak samozřejmě Londýn, centrum investorů po celé Evropě.

A pokud chce někdo hrát opravdu vysokou roli v investorském světě, je logické, že bude investovat do některé z klubu Premier League. Své by o tom mohl vyprávět například majitel Chelsea Roman Abramovič. Ten se díky koupi nové akvizice stal prakticky přes noc celosvětově známým a otevřelo se mu jistě mnoho novým investorských možností. Totéž se dá očekávat i u Křetínského, pokud celý obchod dopadne zdárně. Celá situace dává vzpomenout na Petra Kellnera. Dlouhodobě nejbohatší Čech, který měl na začátku letošního roku tragickou nehodu při které zemřel. Právě on totiž před lety jednal s Romanem Abramovičem, majitelem Chelsea, o odkupu části akcií klubu. Z celého obchodu však nakonec sešlo.

V Anglii už Křetínský investoval

Ani v případě koupi podílu ve West Hamu by se nejednalo o první Křetínského investici na britských ostrovech. S patnácti procenty je druhým největším podílníkem v poštovní službě Royal Mail, peníze pak vložil také do rozsáhlé sítě supermarketů Sainsbury. Ve světě fotbalu se pak údajně český podnikal snažil investovat již dříve. Podíl ve Spartě získal Křetínský již v roce 2004, jeho jméno však bylo poté spojováno i s několika dalšími kluby. Tentokrát však ze zahraničí. Kromě Kellnera se měl totiž právě i on ucházet a vlastnický podíl ve fotbalové Chelsea. Stejně jako u jeho krajana však z nákupu sešlo.

  Simulant roku! Fotbalista se snažil natahovat čas neskutečným počinem

V roce 2018 proběhla médii zpráva, že Křetínský měl spadeno i na italské AC Milán. Majitelům měl tehdy nabídnout 600 milionů eur investičnímu fondu Elliott. Ten však údajně nabídku odmítl s tím, že je příliš nízká. Méně intenzivně se pak probíraly zprávy, že Křetínský měl prý zájem i o akcie anglického Southamptonu nebo dalšího italského giganta AS Řím. Od těchto, nakonec neuskutečněných, obchodů, se ten současný liší v tom, že má skutečně reálné obrysy, které navíc potvrzuje hned několik zdrojů současně. Uvidíme tedy, jestli do anglického West Hamu přibude v následujících týdnech další Čech.

Reklama. Posunutím pokračujte.
Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Čtěte také

Fotbal

Teprve potřetí v historii ligových duelů prohrál slavný Manchester United proti Watfordu. Sobotní debakl, ve kterém museli „Rudí ďáblové“ zkousnout porážku 1:4 na hřišti...

Fotbal

Fanoušek West Hamu pravděpodobně přišel o jeden z prstů během čtvrtečního zápasu Evropské ligy jeho oblíbeného týmu s Genkem.

Fotbal

Nejvyšší anglická fotbalová liga Premier League řeší další skandál. Kvůli podezření ze sexuálního napadení byl zatčen fotbalista Brightonu.

Fotbal

Přestupní období většiny evropských soutěží pomalu končí a týmy tak mohou rekapitulovat, komu se jak na přestupním trhu dařilo. Ohledně prodeje hráčů byla z...

Reklama
Reklama

Nové

Hokej

Evander Kane, který si odpykává trest za falšování dokladů o očkování, byl umístěn na seznam volných hráčů. 

MMA

Problémy se zákonem má další bývalý UFC zápasník. Tentokrát se jedná o veterána Anthonyho Roco Martina. 

MMA

MMA je tvrdý sport, své o tom ví také zápasník Ian Coughlan. Ten letos v červenci při tréninku utrpěl zranění krční páteře, kvůli němuž...

Tenis

Otec Novaka Djokoviče prozradil, že aktuální tenisová jednička bude chybět na prvním Grand Slamu roku Australian Open. Mělo by za to moci očkování proti...

Fotbal

Simulování ve fotbale je bohužel drsná realita. Simuluje se prakticky na všech úrovních tohoto sportu, někdy je ovšem simulace stále dost přes čáru.

Fotbal

Za dva týdny nás čeká poslední kolo základních skupiny Ligy mistrů. Po včerejším a úterním hracím dnu je již ve většině skupin rozhodnuto o...

Reklama