Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Fotbal

Miliardář Křetínský údajně chce koupit podíl ve West Hamu

Česká kolonie v anglickém West Hamu bude mít dost možná dalšího člena. Tentokrát se však nebude jednat o hráče ale o majitele. Český miliardář a majitel pražské Sparty Daniel Křetínský zvažuje nákup podílu v anglickém West Hamu.

Dle ostrovních médií se chystá český podnikatel Daniel Křetínský koupit podíl ve West Hamu. Zdroj: isport.blesk.cz
Dle ostrovních médií se chystá český podnikatel Daniel Křetínský koupit podíl ve West Hamu. Zdroj: isport.blesk.cz

Akce připravovaná měsíce

Informace, které přinesl web The Athletic společně s dalšími ostrovními médii, se zdají být pravdivé. Některé zdroje z Křetínského okolí tvrdí, že český podnikatel plánoval koupit podíl v anglickém klubu už delší dobu, na konkrétní nabídce a přípravě celého obchodu se pak pracuje již devět měsíců. Nyní se údajně nacházíme na samém konci procesu a k podpisu, který by z Křetínského učinil spoluvlastníka West Hamu, by mělo dojít během následujících dvou týdnů. Důvod, proč se informace o této skutečnosti dostaly na veřejnost až nyní, je, že akce byla připravovaná v naprosté tajnosti.

Pokud jsou informace britských médií skutečně pravdivé, měl by Křetínský svým podpisem získat podíl 27% ve West Hamu a zároveň by měl k dispozici dvě místa v nejužším vedení, kde se on a jeho zmocněnec budou potkávat se současnými majiteli klubu, tedy Davidem Sullivanem a Davidem Goldem. Zde to však nekončí, některé zdroje se shodují, že Křetínský by rád získal klub do svého výhradní vlastnictví, do dvou let by měl klub již zcela ovládnout. Tomu by odpovídala i cena, o které se v rámci celé transakce spekuluje. Ta se pohybuje mezi 600 až 700 miliony liber. Jen pro srovnání, další anglický celek Newcastle United byl před časem koupen saúdskoarabským veřejným investičním fondem (PIF) za částku kolem 300 milionů liber. Je však třeba dodat, že za tuto cenu PIF převzali „pouze“ 80% klubu.

V případě, že transakce bude úspěšně dokončena, bude jistě velmi zajímavé sledovat také to, jak se Křetínský a jeho právníci vypořádají se skutečností, že UEFA zakazuje účast v evropských pohárech více klubům, jenž mají jednoho většinového vlastníka. Křetínský se svou investiční skupinou totiž stále vlastní majoritní podíl v pražské Spartě, které se po letech nepřesvědčivých výkonů, zdá se, podařilo stabilizovat kádr a jejich účast v evropských pohárech začíná mít pravidelné obrysy. V případě, že by Křetínský vlastnil majoritní podíl v obou zmiňovaných celcích a oba celky se probojovaly do evropských pohárů, musel by právě český podnikatel rozhodnout, který z klubů by do soutěže zasáhl. Druhý tým by byl ze soutěže automaticky vyřazen.

Číst
Plzeň vyhrála titul a slavila až do pozdních ranních hodin

Vlastnický podíl jako známka prestiže

Daniel Křetínský byl podle posledního hodnocení časopisu Forbes umístěn na čtvrté místo mezi nejbohatšími Čechy s odhadovaným majetkem přesahující 87 miliard korun. Jeho investiční impérium obsahuje spoustu aktiv v České republice, stále více se však zaměřuje i na zahraničí. Mluvčí EPH Častvaj dokonce tvrdí, že v současné chvíli se většina investičních aktiv společnosti nachází za hranicemi České republiky. I to je možná důvodem chystaného nákupu. Impérium českého podnikatele je tak rozsáhlé a na jednom místě nekoncentrované, že přestává být efektivní řídit ho z hlavního města ČR. Přirozenou možností je pak samozřejmě Londýn, centrum investorů po celé Evropě.

A pokud chce někdo hrát opravdu vysokou roli v investorském světě, je logické, že bude investovat do některé z klubu Premier League. Své by o tom mohl vyprávět například majitel Chelsea Roman Abramovič. Ten se díky koupi nové akvizice stal prakticky přes noc celosvětově známým a otevřelo se mu jistě mnoho novým investorských možností. Totéž se dá očekávat i u Křetínského, pokud celý obchod dopadne zdárně. Celá situace dává vzpomenout na Petra Kellnera. Dlouhodobě nejbohatší Čech, který měl na začátku letošního roku tragickou nehodu při které zemřel. Právě on totiž před lety jednal s Romanem Abramovičem, majitelem Chelsea, o odkupu části akcií klubu. Z celého obchodu však nakonec sešlo.

V Anglii už Křetínský investoval

Ani v případě koupi podílu ve West Hamu by se nejednalo o první Křetínského investici na britských ostrovech. S patnácti procenty je druhým největším podílníkem v poštovní službě Royal Mail, peníze pak vložil také do rozsáhlé sítě supermarketů Sainsbury. Ve světě fotbalu se pak údajně český podnikal snažil investovat již dříve. Podíl ve Spartě získal Křetínský již v roce 2004, jeho jméno však bylo poté spojováno i s několika dalšími kluby. Tentokrát však ze zahraničí. Kromě Kellnera se měl totiž právě i on ucházet a vlastnický podíl ve fotbalové Chelsea. Stejně jako u jeho krajana však z nákupu sešlo.

Reklama. Posunutím pokračujte.

V roce 2018 proběhla médii zpráva, že Křetínský měl spadeno i na italské AC Milán. Majitelům měl tehdy nabídnout 600 milionů eur investičnímu fondu Elliott. Ten však údajně nabídku odmítl s tím, že je příliš nízká. Méně intenzivně se pak probíraly zprávy, že Křetínský měl prý zájem i o akcie anglického Southamptonu nebo dalšího italského giganta AS Řím. Od těchto, nakonec neuskutečněných, obchodů, se ten současný liší v tom, že má skutečně reálné obrysy, které navíc potvrzuje hned několik zdrojů současně. Uvidíme tedy, jestli do anglického West Hamu přibude v následujících týdnech další Čech.

Číst
De Bruyne dal 4 góly. Oslavil je jako letní posila Haaland

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Fotbal

V anglické Premier League se po delší době zase děly věci. Trenér Vieira po zápase skopnul slavícího fanouška k zemi.

Fotbal

Je to jen pár dnů, co bylo oficiálně oznámeno, že norský kanonýr Erling Haaland se od července stane hráčem Manchesteru City. Kromě anglického celku...

Fotbal

Anglická Premier League je nejlépe placenou soutěží na světě. Platí to však nejen pro hráče, ale také pro manažery jednotlivých klubů. V tomto článku...

Fotbal

Internetem se jako lavina šíří video, ve kterém kouči West Hamu ujedou nervy a kopne míč směrem k podavači míčů kvůli frustraci z nevydařeného...

Reklama
Reklama

Nové

Tenis

Bývalá světová tenisová jednička Simona Halepová ve finále French Open psychicky zkolabovala a prohrála s Číňankou Čeng Čchin-wen 6:2, 2:6 a 1:6.

Hokej

Česko nezvládlo semifinálový zápas s Kanadou a v neděli si zahraje pouze o bronzové medaile.

Fotbal

Největší britská televizní a rozhlasová stanice BBC označila tým Manchester United za "odpad". Následně se trapas snažila vysvětlit.

Hokej

Česko zvládlo čtvrteční zápas s Německem a probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji. Večerní zápasy potom rozhodly také o jeho soupeři.

Hokej

Česko slaví obrovský úspěch. Probojovalo se do semifinále Mistrovství světa v hokeji, mají tedy jistotu, že si zahrají o medaile.

Hokej

Bývalý kouč české hokejové reprezentace Filip Pešán bude od nové sezóny trénovat švýcarské Lausanne.

Reklama