Connect with us

Ahoj, co hledáte?

Basket

Bezprecedentní tým hvězd ! Zaútočí Brooklyn Nets na titul ?

Koncept supertýmu, který má ve své sestavě dva až tři špičkové hráče, je, zdá se, přežitek. V NBA se zformoval tým, který má ve svém středu hned pětici all star hráčů. Tím týmem je samozřejmě Brooklyn Nets. Jak je vůbec možné, že se něco takového může stát ? Nebrání takovýmto případům platový strop ? A je vůbec správné, že to možné je ?

Tým hvězd z Brooklynu Nets. Zdroj: nothinbutnets.com
Tým hvězd z Brooklynu Nets. Zdroj: nothinbutnets.com

Příklady supertýmů z minulosti

Pokud bychom v historii hledali, kde mohl koncept supertýmů vzniknou, pravděpodobně bychom se zastavili v devadesátých letech u Chicago. Tým, v jehož středu řádil Michael Jordan, k ruce mu byl Scottie Pipen a v obraně drtil soupeře Dennis Rodman, by se dal označit za první, který měl v sestavně hned tři hvězdy soutěže. Jak to mohlo finančně fungovat ? Jednoduše. Vezmeme-li jako příklad titulovou sezonu 1998, tak i přesto, že Jordan pobíral přes třicet milionů dolarů, v dnešní době při započtení inflace to odpovídá dokonce více než padesáti milionům dolarů, Rodman s Pippenem neměli dohromady ani třetinu jeho gáže. U Pippena to bylo dáno špatnou strategií a podepsáním nevýhodné dlouhodobé smlouvy, u Rodmana ochota se uskromnit. Každopádně to fungovalo a Chicago se stalo dynastií.

Z modernějších dějin NBA byl význačný především rok 2007. Tehdy spojil síly trojlístek Pierce-Allen-Garnett a vznikl další supertým, tentokrát v Bostonu. Týmu Celtics tenkrát velmi pomohla také šťastná ruka při draftu, kde si vytáhli Rajona Rondo, který byl později označován jako čtvrtý člen původního, hvězdného trojlístku. Ačkoli tito hráči spolu strávili dohromady pět sezon, titul z toho byl pouze v jediném případě. V roce 2012 se totiž Ray Allen stěhoval do Miami, dalšího obrovského projektu, kde se spolčili LeBron James, Chris Bosh a Dwayne Wade. Ačkoli měl Allen tehdy stále výkonnost, neváhal podepsat za veteránské minimum v Miami, které bylo hlavním favoritem na titul. Během dvouletého působení si pak připsal další prsten šampiona ligy.

Opět se posouváme v čase do doby, kdy NBA vládl tým Golden State. Famózní duo Stephen Curry a Klay Thompson v roce 2016 posílil ještě Kevin Durant. Vznikl další trojlístek špičkových hráčů, kteří si podmanili ligu. Během pěti let vyhrál tým ze San Francisca ligu hned třikrát, v sezoně 15/16 narušil jejich vládnutí Cleveland, s trojicí Irving, James, Love a v roce 2019 skončila dynastie Warriors ve finále, po prohře s Torontem. Všechny zde jmenované supertýmy mají něco společného. Ve svém středu měli maximálně tři vynikající hráče, nikoli celou základní pětku, jako tomu je nyní v Brooklynu.

Číst
Golden State slaví. Co stálo za jejich triumfem v NBA ?

Současná soupiska Brooklynu

Jak tedy současný dream team Brooklynu momentálně vypadá ? Jádro týmu tvoři trojice James Harden, s platem v letošní sezoně 41 milionů dolarů, Kevin Durant, který si letos připíše 39 milionů dolarů a Kyrie Irving, s platem 33 milionů dolarů. Objektivně by se dalo říci, že všichni tři jsou v desítce nejlepších hráčů ligy. Durant a Harden by se pak nejspíše vešli i do nejlepší pětky. Tento trojlístek pak doplňují DeAndre Jordan, Blake Griffin nebo LeMarcus Aldridge. Ačkoliv se celá sestava hvězd v základní sestavě ještě nesešla, z důvodu zranění nebo jiných, dá se očekávat, že Brooklyn se v klidu dostane do play off, kam také směřuje pozornost všech hráčů. Proč zbytečně riskovat zranění, když vrchol sezony teprve přijde.

A i platový strop je v Brooklynu v pořádku. Ačkoliv je trojice největších hvězd bude letos stát skoro 120 milionů dolarů, kde se nachází i hranice platového stropu stanoveného ligou, díky chytrým kontraktům, výjimkám a ústupkům ze strany hráčů může celý projekt fungovat. Ačkoli tedy Griffin, Jordan nebo Aldridge rozhodně ještě nepatří do starého železa, byli ochotni se uskromnit, aby působili v týmu, který je letos největším kandidátem na titul. Griffin a Aldridge budou od Brooklynu letos pobírat minimum, dohromady 2 miliony dolarů a Jordan 10 milionů. Nejen před hráči na hřišti, ale především před oddělením, které má na starosti smlouvy a právní záležitosti je tedy třeba hluboce smeknout klobouk.

Je koncept supertýmů vůbec správný ?

Toto téma bylo a vždy bude čistě subjektivní. Neexistuje veličina, podle které měřit, co v NBA správné je a co ne. Efekt toho, když se v některém týmu vytvoří silné jádro kvalitních hráčů může vidět i nyní v praxi. Hráči, kteří stále ještě mají velmi dobrou výkonnost, jsou ochotni podepsat smlouvu za minimální plat, jen proto, aby byli u toho, až tento celek vyhraje titul. Spoustu lidí řekne, že takový titul nemá stejnou hodnotu, jako když si ho hráč vyhraje v horším týmu, pravda to ale nejspíše není. Hodnota všech titulů a prstenů šampiona je stejná.

Číst
Golden State slaví. Co stálo za jejich triumfem v NBA ?

V posledních letech můžeme sledovat trend tvorby supertýmů velmi detailně. Dost možná je to kvůli tomu, že se liga i kvalita hráčů vyrovnává, jeden špičkový hráč už svému týmu titul nevyhraje, potřebuje k tomu kvalitní pomocníky. Kde ale leží hranice v počtu a kvalitě pomocníků ? LA Lakers vyhráli minulý rok titul, když je táhla především dvojice LeBron James a Anthony Davis. Zdá se, že to bylo na několik příštích let naposledy, co v týmu, který vyhrál titul, figurovaly pouze dvě hvězdy. NBA se zkrátka mění a velkou měrou k tomu přispívá chování Brooklynu. Jestli se mění správným směrem již nechám na vás.

Do komentářů

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také

Basket

Uběhlo již několik hodin od chvíle, kdy se parta kolem Stephena Curry stala opět mistry NBA. Již počtvrté za posledních osm let. Tentokrát k...

Basket

Světoznámý basketbalista Irving dostal pokutu 50 000 dolarů (přes 1,1 milionu korun) za nevhodné chování během zápasu play-off NBA.

Basket

Nyní ji legendární basketbalista Lebron James rozšířil sbírku trofejí. Tentokrát se ovšem nejedná o význačný sportovní titul, ale o cenu za filmové výkony. A...

Basket

Český basketbalista Vít Krejčí prožil parádní večer v NBA. Jeho Oklahoma porazila na domácí půdě Orlando a český basketbalista si připsal první double double...

Reklama
Reklama

Nové

Fotbal

Ruský hokejový útočník Alexandr Ovečkin převlékl dres a místo bruslí nazul kopačky.

Fotbal

Byť smlouva současného titulárního sponzora nejvyšší české fotbalové soutěže Fortuny vyprší až za dva roky, v současné chvíli se již údajně vyjednává o novém...

Cyklistika

Největší svátek cyklistiky a zároveň každoročně jedna z nejsledovanějších událostí sportovního světa se blíží. Tour de France začíná již za necelý týden, tentokrát netradičně...

Cyklistika

Závody horských kol v Jihlavě skončily smrtí jednoho z jezdců. Informoval o tom oficiální web závodu.

Motosport

Španělské hlavní město Madrid vyjádřilo zájem o pořádání závodů Formule 1. A to i přestože ve Španělsku se již jeden závod Formule 1 jezdí.

Tenis

Daniil Medvědev, aktuálně první tenista ATP při zápasu v německém Halle předvedl takový zkrat, že se za něj styděla i jeho manželka.

Reklama